Wielofunkcyjne urządzenie to podstawa każdego sprawnie funkcjonującego biura. Epson proponuje całą gamę urządzeń z serii Workforce, przeznaczone dla mniej lub bardziej wymagających użytkowników. Model Epson Workforce Pro WF-8510DWF to z pewnością jedno z najciekawszych, a zarazem najbardziej zaawansowanych urządzeń z oferty producenta, jaką miałem okazję testować. Oczywiście nie jest to ostatnie słowo Epsona, który dla szczególnie wymagających użytkowników biznesowych zaprojektował jeszcze bardziej zaawansowaną linię urządzeń.
Obsługa dużych formatów (A3+) to typowa cecha odróżniająca urządzenie domowe, od tego mającego zastosowanie w warunkach biurowych, czy projektowych. Większy rozmiar arkusza pozwala na druk zaawansowanych tabel, raportów lub wizualizacji projektów.
Z kolei automatyczny podajnik dokumentów ADF znacząco zwiększa wydajność pracy. Zwłaszcza jeśli dodamy do tego drukowanie dwustronne i jednoprzebiegowe skanowanie dwustronnych dokumentów. Są to kluczowe funkcjonalności Workforce Pro WF-8510DWF. Dzięki nim Epson potrafi oszczędzić mnóstwo czasu poświęcanego do tej pory na przygotowywanie dokumentów.
Epson jest też jednym z wydajniejszych urządzeń. Jest w stanie wydrukować 20 stron w ciągu minuty. Za szybkością idzie także jakość druku. Już tryb standard oferuje zadowalającą jakość wydruków, a ustawienie trybu wysokiej jakości skutkuje uzyskaniem w pełni satysfakcjonujących dokumentów. Urządzenie dobrze radzi sobie także z kolorowymi wydrukami, a nawet ze zdjęciami.
Ważne są także koszty eksploatacji. W przypadku Epson Workforce Pro WF-8510DWF mamy do czynienia z wydajnymi tuszami, które przy stosowaniu największych pojemników oznacza koszt 6 groszy za stronę, co w przypadku atramentowych urządzeń jest dobrym wynikiem. Wprawdzie jednorazowy koszt zakupu kompletu tuszów może być odczuwalny dla kieszeni, ale w późniejszym użytkowaniu przestanie mieć to znaczenie, gdyż nie różni się aż tak bardzo od najwydajniejszych drukarek atramentowych obsługujących system ITS. Poza tym zawsze można to wrzucić w koszty prowadzenia działalności, prawda?
Cena urządzenia też może wydawać się wysoka (w chwili testów 4,5 tys. zł), ale tylko jeśli patrzy się na nią w oderwaniu od rynkowych realiów. W rzeczywistości podobne urządzenia laserowe potrafią kosztować dwukrotnie więcej niż atramentowy model Epsona.
Istotną kwestią jest także pobór energii. Urządzenia atramentowe zużywają znacznie mniej prądu niż laserowe o analogicznych parametrach i funkcjonalności. Według danych firmy Epson różnica może sięgać nawet 88 procent, co przekłada się na realne obniżenie kosztów eksploatacji.
Ocena końcowa:
- szybkość i wydajność
- automatyczny podajnik dokumentów ADF
- automatyczny druk dwustronny
- jednoprzebiegowe skanowanie i kopiowanie dwustronnych dokumentów
- łączność bezprzewodowa
- dobra jakość wydruków (także zdjęć)
- obsługa formatu A3+
- duży, wygodny, dotykowy ekran sterowania
- duży koszt zakupu pełnego zestawu tuszów
Komentarze
2Wydaje mi sie ze jednak cena jest wysoka, bo podobne urzeadzenia ATRAMENTOWE - potrafia kosztowac 1/3 ceny tego Epsona - na przyklad - Brother MFC-J6920DW