Monitory

Podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Nasza opinia o iiyama ProLite X4372UHSU

Do niedawna 40” to był bardzo duży telewizor w salonie, a do pracy szczytem marzeń był monitor 27” 1440p. Czasy się jednak szybko zmieniają i obecnie nikogo nie dziwi kilka monitorów na biurku. A co gdyby tak te monitory zastąpić jednym dużym? Taki cel prawdopodobnie przyświecał inżynierom iiyama i trzeba przyznać, że takie rozwiązanie się obroni – zwłaszcza przy sugerowanej cenie na poziomie 2200 zł!

iiyama ProLite X4372UHSU - Prezentacja 1/3
Skalowanie w Windows na 300%!

Co prawda nie można przejść obojętnie obok wad testowanego monitora, to jest problemem z równomiernością podświetlenia, oraz temperatury barw (a także minimalnego poziomu podświetlenia wynoszącego ponad 80 nit). Podstawowy zakres regulacji położenia też nie zachwyca i praktycznie wymusza użycie ramienia w systemie VESA, aby dobrze do swojego stanowiska tak duży monitor dopasować (co w przypadku tak dużych i ciężkich monitorów w sumie nie jest wadą, a normą). Ograniczenie standardu DP do wersji 1.2 również negatywnie odbija się na działaniu funkcji DP Daisy Chain (ograniczając nas do jednego dodatkowego wyświetlacza 4K i obniżając w obu odświeżanie do 30 Hz).

iiyama ProLite X4372UHSU - Prezentacja 2/3
Cały zestaw na jednym zdjęciu.

To wszystko (nawet ta nierównomierność podświetlenia, ze względu na rozmiar matrycy) „blednie” w obliczu palety barw, jaką ma do zaoferowania ten wyświetlacz, i tego jak dobrze je odwzorowuje nawet bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Oczywiście – nie jest to monitor do profesjonalnej obróbki grafiki, ale te kosztują rząd wielkości więcej… Natomiast dla, nazwijmy to, półprofesjonalnego zajmowania się grafiką czy filmami, będzie naprawdę świetnym rozwiązaniem.

W czasach gdy Państwo domaga się opłacania abonamentu za telewizję, której i tak nie oglądamy, taki monitor może być dobrym sposobem na uniknięcie takich opłat – w połączeniu z konsolą może działać jako centrum multimedialne, a nie posiada tunera TV, od którego naliczany jest abonament!

Wyśmienicie też sprawdzi się w filmach i grach, które stawiają na jakość oprawy. W przypadku konsol nawet HDR będzie odczuwalnie dodawać immersji (gdyż jego implementacja w Windows 10 nadal pozostawia wiele do życzenia). Głębia kolorów oraz rozmiar matrycy sprawiają, że dosłownie toniemy w świecie gry. W przypadku konsol, które nieczęsto dają radę utrzymać chociażby 60 FPS, dodatkowo kwestia szybkości matrycy schodzi na drugi plan.

iiyama ProLite X4372UHSU - Prezentacja 3/3
iiyama ProLite X4372UHSU wbrew pozorom świetnie sprawdzi się również jako kompan konsoli!

Dla kogo zatem najbardziej polecamy ten monitor (poza firmami maklerskimi i i zajmującymi się ochroną obiektów)? Dla osób, które na co dzień muszą pracować z oknami lub wymagają bardzo dużej przestrzeni roboczej. 43” pozwalają bez skalowania używać rozdzielczości 4K, a w przypadku, gdy musimy np. monitorować klika źródeł jednocześnie, to w praktyce otrzymujemy cztery wirtualne monitory FHD o przekątnej 21”!

Ciekawym patentem może okazać się podpięcie dwóch konsol i granie na nich jednocześnie – już nie musisz czekać, aż brat skończy „swoją kolejkę” przed konsolą!

Naszym zdaniem idealny target to architekt pracujący w programach typu CAD, a po pracy lubiący zanurzyć się w barwnych światach gier fabularnych, gdzie nie potrzeba 240 Hz, ani 1 ms czasu reakcji.

Nasza ocena iiyama ProLite X4372UHSU

  • bardzo dobre odwzorowanie kolorów bez kalibracji
  • jeszcze lepsze po skalibrowaniu!
  • wysoki kontrast statyczny (jak na IPS)
  • bardzo rozbudowany tryb PbP oraz PiP + wyjście DP
  • solidne wykonanie i uchwyt na słuchawki
  • łatwo dostępny koncentrator 4x USB
  • podstawowy HDR
     
  • bardzo nierówne podświetlenie matrycy
  • skromna regulacja
  • DP 1.2 ogranicza DP Daisy Chain
  • minimalne podświetlenie 80 nit
     
  • Podświetlenie:
    dostateczne
  • Kolory:
     super
  • Szybkość matrycy
     dostateczna
  • Regulacja:
     kiepska
  • Design:
    dobry

77% 3,9/5

Dobry Produkt benchmark.pl

Warto zobaczyć również:

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Franz
    5
    Czytając kolejny test monitora nasuwa mi się pytanie: czy równomierne podświetlenie jest takie trudne do osiągnięcia - to praktycznie powszechny zarzut w testach bez względu na cenę, producenta, typ matrycy, czy jej rozmiar.
    • avatar
      Ghola
      2
      Kupiłbym ten monitor tylko po to aby se pacnąć tą tapetę i gapić się na tyłek Ciri w 4K :D
      • avatar
        szymcio30
        1
        Stary Philips Momentum 436M6VBPAB 4K Quantum Dot HDR zjada iiyame na śniadanie. W tej cenie i calach lepszego monitora po prostu nie ma choć nie ma sie co łudzić, że za ponad 2 tys kupisz sprzęt idealny
        • avatar
          awesome1337
          0
          60hz i IPS? nope
          • avatar
            itsmeagain
            0
            mam pytanie trochę z innej beczki.

            niedawno stałem się posiadaczem monitora 4k 60Hz.
            do pracy przestrzeń robocza cudowna, niestety w grach straszna padaka bo mam leciwego GTX 770 w tandemie z i7 4790k.

            myślę o wymianie karty na RTX 28 Super od MSI ale nie wiem czy CPU nie zacznie byc wąskim gardłem.
            czy ktoś obeznany w temacie mógłby doradzić czy to nie będzie wyrzucony pieniądz, albo że nie będę zmuszony wymieniać również CPU/RAM..?

            jak sądzicie.?
            • avatar
              Moniczkav
              0
              Kupuj sprzęty Rtv agd, Foto, Sport, Żywność, Chemie oraz wiele Więcej!
              Wygodnie z domu
              http://mall.1k.pl

              Wszystko czego potrzebujesz – bez kolejek, tłumów i nerwów!

              Co dziennie tną ceny nawet o 90%
              • avatar
                ElFi_
                0
                Jak ktoś używa trochę lepszego monitora (ale ten już się postarzał i prosi o wymianę) to niech nie kupuje tego monitora, lepiej dopłacić niż potem żałować.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Większego kupra już nie mogliście dać na wejściu?
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    to jest telewizor smodyfikowany do roli monitora. w sumie fajna rzecz, monitor to monitor. dokupujemy do niego przystawkę typu android TV, albo nawet zwykły zewnętrzny tuner DVBT podłączany przez HDMI, i nie mamy telewizora w domu za który musimy płacić abonament :)

                    jak na monitor za duży, w proporcji 16x9, maks to jest ok 32", bo jak tego 42" odstawimy dalej, to wcale nie widzimy kątowo wyższej rozdziałki (geometria). ja mam TV 43" i tak ogromnego (tj. wysokiego) monitora bym nie chciał. jak już to jakiś ultra wide, ale wtedy koniecznie zakrzywiony, wtedy można go używać zamiast kilku osobnych monitorów, i to się sprawdza, a jak komuś mało to drugi uzupełniający z tą samą wysokością fizyczną matrycy i pionową rozdziałką, może być od biedy płaski. więcej nie ma sensu, chyba że ktoś się bawi w symulator lotu lub samochodu.
                    • avatar
                      tylkonachwile
                      0
                      "Rozdzielczość 4K w monitorach 27”, a nawet 32” zwyczajnie się marnuje i realnie i tak obraz trzeba skalować w górę, aby był czytelny."
                      Pierwsze zdanie i już czegoś nie rozumiem. Jak to się "marnuje"? Przecież dzięki skalowaniu zyskuje się bardzo dobrą ostrość, nie do uzyskania przy niższych rozdzielczościach.
                      https://askubuntu.com/questions/1117887/is-there-anything-to-gain-from-having-a-4k-screen-with-200-scaling-vs-a-fullhd

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login