Rozwiązania firmy AVM to nie tylko proste w podłączeniu, konfiguracji i użytkowaniu adaptery PLC, routery czy repeatery. W domowej sieci LAN czasami zachodzi potrzeba podłączenia klienta do sieci WiFi. O ile jest to nowoczesny notebook nie ma z tym żadnego problemu ponieważ nawet najtańszy sprzęt tego typu posiada wbudowany moduł sieci WiFi. Co jednak jeśli zapragniemy podłączyć do sieci komputer stacjonarny? Oczywiście można połączyć go do switcha czy routera przewodem sieciowym lub wykorzystać adaptery PLC. Jednak nie zawsze mamy możliwość w sposób estetyczny ułożenie okablowania sieciowego. Z kolei stosowanie adapterów PLC będzie wiązać się z większym niż planowaliśmy wydatkiem. W takim przypadku pozostaje wykorzystanie bezprzewodowej karty sieciowej w formie klucza USB lub karty PCI/PCI-E. To pierwsze rozwiązanie jest dużo wygodniejsze w realizacji. Jeśli wykorzystamy do tego adapter FRITZ!WLAN USB Stick N to możemy zapomnieć o jakiejkolwiek konfiguracji połączenia router - karta.
Dlaczego? Producent wbudował w to niepozorne urządzenie technologię Stick & Surf. Na czym ona polega? Otóż do portu USB routera podłączamy na kilkadziesiąt sekund kartę WiFi USB. Router rozpocznie proces jej konfiguracji wgrywając ustawienia sieci, jej SSID i zabezpieczenia. Następnie tak przygotowaną kartę umieszczamy w porcie USB komputera. Rozpocznie się proces instalacji sterowników oraz dodatkowego oprogramowania. A po nim komputer sam podłączy się do sieci WiFi dystrybuowanej przez router FRITZ! Prawda, że proste?
Oczywiście FRITZ!WLAN nie jest ograniczony tylko do używania wraz z technologią Stick & Surf. Jak każda karta sieciowa pozwala na klasyczne wyszukiwanie sieci przy pomocy menadżera połączeń sieciowych a także przy użyciu mechanizmu WPS - wprowadzając kod PIN routera.
Podsumowanie
Choć prezentowane rozwiązania AVM mają pewne ograniczenia - takie jak przełącznik fast ethernet routera czy praca tylko jednej sieci WiFi to dla użytkownika domowego może to mieć w wielu przypadkach marginalne znaczenie. Ważniejszym elementem jest prostota ale także uniwersalność. Kupując router FRITZ!Box możemy go uruchomić w dowolnej sieci lokalnej i z łączem internetowym dowolnego operatora. FRITZ!WLAN Repeater oraz adaptery PLC są doskonałym rozwiązaniem problemu rozszerzenia sieci bezprzewodowej i przewodowej lub utworzeniem z repeatera punktu dostępowego. Zaprezentowane rozwiązania sieciowe AVM FRITZ! są doskonałym przykładem na to, że budowa domowej sieci LAN a także jej rozbudowa nie są czynnościami skomplikowanymi i poradzi sobie z nimi każdy użytkownik posiadający znikomą wiedzę o sieciach. Interfejs konfiguracyjny FRITZ!OS komunikuje się z nami w języku angielskim, jest za to polska instrukcja, która dosłownie w kilku prostych krokach wyjaśni mechanizm konfiguracji danego urządzenia.
Komentarze
19Tak niestety wyglada bardzo wiele artow na Benchmarku a mozna to porownac do ogladania filmu na polsacie - film trwa 1.5 godziny ale z reklamami wychodzi 4 godziny a po kazdej przerwie reklamowej zastanawiasz sie co to wlasciwie ogladales.
O ile dla normalnego zjadacza chleba to nic nie mówi to taniej i lepiej jest kupić Linksys E2000, Netgear WNR3500L, Asus RT-N16U (+ modem ADSL). Spokojnie mieścimy się w 400,- PLN, mamy więcej funkcji i lepsze parametry. Do tego dochodzi możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania po czym z routera robi się praktycznie serwer.