Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Wśród autorskich akceleratorów znalazł się Asus Radeon 7770 w wersji TOP. Oznacza to, że zegary taktujące rdzeń graficzny i pamięć operacyjna zostały podniesione do poziomu 1120/1125 MHz. Karta dysponowała 1 GB pamięci GDDR5 (Hynix) o interfejsie 128 bit.
Najważniejsze modyfikacje w stosunku do modelu referencyjnego:
- Zastosowanie autorskiego systemu chłodzącego o nazwie DirectCU
- Wyższa jakość zastosowanych elementów
- Podkręcenie z 1000/1125 do 1120/1125 MHz
Zawartość pudełka:
- Karta graficzna
- Sterowniki i instrukcja obsługi
- Mostek CrossFire
- Przejściówka DVI-<D-Sub
Dla większości z nas najważniejszymi walorami niniejszego akceleratora będzie podkręcenie pracy procesora graficznego o 120 MHz i zmiana chłodzenia. Wyższe parametry pracy nie przyniosą odczuwalnego gołym okiem przyspieszenia w działaniu gier. Mimo to, karta firmy Asus zdobędzie przewagę nad innymi o standardowej pracy.
Wielkość przedstawionego Radeona nie odbiega od wersji referencyjnej. Długość płytki drukowanej w tym przypadku również wynosi ok. 21,5 cm, choć należy doliczyć wystającą na 1 cm plastikową obudowę chłodzenia. Laminat akceleratora został pokryty charakterystycznym dla Asusa czarnym matem. Ponadto w celu usztywnienia konstrukcji w jej górnej części poprowadzono aluminiową listwę.
Najwięcej uwagi zwraca autorskie chłodzenie – DirectCU. Składa się one z dwóch grubych rurek cieplnych odbierających ciepło z rdzenia i przenoszących je na aluminiowe finy radiatora. Nad całością czuwa 75 mm wentylator, który został umiejscowiony w centrum karty. Podczas obciążenia akceleratora w grach, jego praca jest ledwo co zauważalna, natomiast w trybie spoczynku niedostrzegalna. Radeon 7770 nie wytwarza na tyle dużych ilości ciepła, by chłodzenie miało dużo roboty. Dzięki temu wystarczają naprawdę niskie obroty do schłodzenia chipsetu.
DirectCU został jednak tak zainstalowany, żeby schładzał tylko procesor graficzny, zaś wszystkie cztery kości pamięci oraz sekcja zasilająca jest pozbawiona jakiegokolwiek chłodzenia.
Temperatura rdzenia w grach dochodziła do ok. 68 stopni C., czyli więcej, niż w przypadku „referenta”. Temperatura w spoczynku oscylowała w okolicach 32 stopni C.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- DVI
- 2x mini Display Port
- HDMI
- CrossFireX
- 6 pin (zasilanie)