Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Jak już wspominaliśmy we wstępie, Radeon 7950 od Gigabyte został fabrycznie podkręcony z częstotliwości 800/1250 MHz do 900/1250 MHz. Na pokładzie akceleratora znalazło się 3 GB pamięci GDDR5 o interfejsie 384 bit.
Zawartość pudełka:
- Karta graficzna
- Instrukcja obsługi
- Sterowniki
- Dwa przewody zasilające kartę (przejściówki molex->6 pin)
Gigabyte Radeon 7950 Windforce X3 pomimo zmiany układu chłodzącego, nie zmienił swoich gabarytów w stosunku do referencyjnego modelu. Jego długość wynosi ok. 26 cm, a śledź zabiera dwa miejsca na płycie głównej. Producent zdecydował się dodatkowo usztywnić całą konstrukcję przez montaż aluminiowej listwy biegnącej wzdłuż górnej krawędzi płytki drukowanej.
W kwestii systemu chłodzącego jest to dobrze znany wam system o nazwie Windforce X3. Tym razem Gigabyte zastosował dodatkowo autorską technologię "Triangle Cool", zapobiegającą turbulencjom powietrza pomiędzy trzema wentylatorami. :-) Wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednio wyprofilowanych żeberek radiatora w kształcie trójkąta. Wentylatory mają średnicę 80 mm i zostały rozmieszczone na całej długości akceleratora. Pozwala to na schładzanie wszystkich najgorętszych elementów wlutowanych w płytkę drukowaną.
Nie mogło się oczywiście obyć bez rurek cieplnych. Producent w Giabyte Radeon 7950 Windforce X3 użył trzech grubych ciepłowodów, które transportują ciepło ze środkowego radiatora na pozostałe dwa. Ponadto zadbano o kości pamięci, które również są dodatkowo chłodzone przez aluminiowy radiator. Natomiast na sekcję zasilania dmucha przez cały czas jeden z trzech wentylatorów.
Jak to się sprawdza w praktyce? Bardzo dobrze. Poziom wytwarzanego hałasu pod obciążeniem jest naszym zdaniem porównywalny do konkurencyjnego Asusa Radeon 7950 DCU II. W trybie spoczynku, o ile nie przystawiamy ucha do pracującej karty graficznej, nie sposób wychwycić szumu powietrza generowanego przez system Windforce X3.
Karta graficzna firmy Gigabyte zadowala również wydajnością w schładzaniu chipsetu. W grach testowany Radeon osiągał temperaturę 59 stopni C. Pod tym względem lepszy jest jedynie wcześniej wspomniany Asus, który w tych samych warunkach miał 55 stopni C.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- DVI
- HDMI
- 2x mini-Display Port
- 2x 6-pin (zasilanie)
- CrossFireX