Nowy MSI Titan 18 HX przetestowany – czy  utrzyma koronę wydajności?
Laptopy

Nowy MSI Titan 18 HX przetestowany – czy utrzyma koronę wydajności?

przeczytasz w 21 min.

Na rynek trafiła właśnie trzecia generacja laptopów MSI Titan i do testów wybraliśmy najmocniejszego jej przedstawiciela – topowy procesor, topowa karta i jeszcze wyższy niż wcześniej limit mocy, a wszystko to zamknięte w znacznie zgrabniejszej konstrukcji – zainteresowani?

ocena redakcji:
  • 4,8/5

Płatna współpraca z marką MSI.

Po tym, jak rok temu MSI odświeżyło Titana, byliśmy pod wrażeniem (testując MSI Titan GT77 13HX), jak dużą przewagę daje odpowiednio zaprojektowany układ chłodzenia. Nie da się jednak ukryć, że w kilku kwestiach nie był to jeszcze laptop idealny, zatem z wielką ciekawością podeszliśmy do tegorocznej odsłony flagowego laptopa MSI, zwłaszcza że mieliśmy okazję zapoznać się z nim już podczas targów CES 2024. Zmian jest zaskakująco dużo, włącznie ze specyfikacją. O ile NVIDIA jeszcze nie zaprezentowała mocniejszej karty od GeForce RTX 4090, tak Intel zmienił nazwę swojego najszybszego procesora na Core i9-14900HX i to właśnie on trafił (znowu?) do Titana, tylko, że tym razem do jego dyspozycji MSI oddało odczuwalnie większy limit mocy. Jak to możliwe? Chociażby za sprawą gruntownego przeprojektowania układu chłodzenia. Jeżeli szukacie laptopa, który zaoferuje ekstremalnie wysoką wydajność w grach i cięższych zastosowaniach kreatywnych, to stanowczo warto dokładnie zapoznać się z niniejszą recenzją.

MSI Titan 18 HX A14V - opakowanie
Karton równie solidny, co i laptop – ale przy tym całkiem poręczny.

Optycznie mniejszy, ale tam, gdzie to ważne, jednak większy

Jak na najlepszego laptopa w ofercie przystało, MSI dalej rozpieszcza jego nabywców bogatym zestawem akcesoriów. W kartonie z laptopem otrzymujemy solidną gamingową myszkę MSI M99, poręcznego i solidnego (metalowego) pendrive o pojemności 128 GB (z możliwością podłączenia zarówno do USB-C, jak i USB-A) oraz sympatyczny breloczek z wizerunkiem ikonicznego smoka MSI. Łączna wartość takich dodatków to przynajmniej 250 zł, co nieco może osłodzić bardzo wysoką cenę całego zestawu – choć tutaj też możemy na wstępie MSI pochwalić, że mimo znacznej inflacji wycenili oni nowy model praktycznie identycznie.

MSI Titan 18 HX A14V - zawartość zestawu
Co jak co, ale poczuliśmy się rozpieszczeni przez MSI :)

Nowością w tym roku jest zasilacz – nadal jest duży i masywny, ale teraz oferuje aż 400 W mocy… Wiele laptopów przewinęło się przez nasze ręce, w tym takie z dwoma kartami, ale tak mocnego zasilacza jeszcze wcześniej w rękach nie trzymaliśmy… Co ciekawe, waży 1,12 kg, zatem jest nawet nieco lżejszy od poprzednio dołączanej „kostki”. Naturalnie tak wysoka moc przy zaledwie 20 V wymaga sporego przekroju przewodu i ten faktycznie do najbardziej elastycznych nie należy – szczęśliwie podpina się go z tyłu laptopa, zatem nie powinien przeszkadzać.

MSI Titan 18 HX A14V - zasilacz
Taka moc jest zrozumiała dla absolutnie topowej konfiguracji.

Sam laptop, jak zresztą sugeruje przeskok liczby w nazwie z „17” na „18”, jest obecnie nieco większy. Nie są to duże różnice, ale jednak przybyło kilka milimetrów na szerokość, aby pomieścić matrycę o przekątnej 18”. Jednocześnie, jako że wyświetlacz jest nie tylko większy, ale też o innych proporcjach, udało się mocno ograniczyć wcześniej srogo wystający „tyłek” (choć ten wymiar jest też o 2,5 cm krótszy). Z jednej strony laptop wygląda przez to smuklej, ale też zatracił nieco swojej charakterystycznej i właśnie „tytanicznej” cechy, która wyróżniała go na tle konkurencyjnych modeli – nieco szkoda.

MSI Titan 18 HX A14V - pokrywa
Poza podświetlanym logo pokrywa jest całkowicie matowa.

Od strony konstrukcji jest ogólnie bardzo dobrze – korpus wykonano ze stopu magnezu i aluminium, co gwarantuje bardzo wysoką sztywność w połączeniu z niską masą. Trochę liczyliśmy na obudowę z tytanu… ale przy rozmiarze tego modelu znacznie podniosłoby to jego cenę ;) Latop posiada tym razem niebieskie ozdobne wstawki z tyłu obudowy, ale poza nimi jest zaskakująco schludny i „gładki” (zwłaszcza na pulpicie, ale o tym za moment). Nie ma tu też tony RGB i z zewnątrz podświetlane jest w zasadzie tylko logo smoka na środku pokrywy. Zamknięty laptop ma około 3 cm wysokości i wygląda majestatycznie z uwagi na swój rozmiar, ale jednocześnie nie jest toporny. Boki wyprofilowano tutaj tak, że pokrywa zdaje się minimalnie wystawać poza nie. Ułatwia to też otwieranie pokrywy (z łatwością można ją otworzyć jednym palcem bez przytrzymywania dołu laptopa), którą to można odchylić klasycznie do około 150°.

MSI Titan 18 HX A14V - z profilu
Dobrze widzicie – touchpad posiada RGB!

Więcej niebieskich wstawek umieszczono na spodzie, który w zasadzie najbardziej tematycznie pasuje do tytułu laptopa. Jest tam nawet dosłownie napisane „Titan” :) Laptop całkiem groźnie prezentuje się, gdy przenosimy ukazując innym właśnie ten spód. Jednocześnie mamy tutaj całkiem wygodny dostęp do podzespołów – aby zdjąć pokrywę wystarczy odkręcić kilkanaście śrubek i podważyć szczelinę np. kartą płatniczą. Musimy też MSI pochwalić za bardzo solidne gumowe podstawki, choć (jak widać na poniższym zdjęciu – na wysokości napisu „Titan”) część ciężaru spoczywa też na plastikowych elementach osłony, co sprawia, że te się wycierają.

MSI Titan 18 HX A14V - od spodu
Liczne perforacje pozwalają lepiej „oddychać” nowemu systemowi chłodzenia.

Bogaty zestaw złączy i solidne peryferia – tego należało oczekiwać po kolejnym Titanie

Pod pokrywą udało nam się namierzyć głośniki – dwie trzydrożne konstrukcje zamocowane na specjalnych gumowych antywibracyjnych dystansach. Każdy z przetworników dysponuje mocą 2 W – dwa głośniki średniotonowe skierowano prosto w dół, kolejne dwa wysokotonowe grają do przodu, a pozostałe dwa „woofery” grają w górę, czyli w zasadzie w obudowę pulpitu… Za strojenie jak zwykle odpowiada tu Dynaudio, a w systemie z pomocą aplikacji Nahimic 3 możemy również sami regulować brzmienie.

MSI Titan 18 HX A14V - głośniki
Jak na laptopa to całkiem sporo przestrzeni przeznaczono na nagłośnienie.

Sam dźwięk niestety nie jest porywający. Gra poprawnie w średnim zakresie i przynajmniej nie zniekształca dołu, ani góry. Pasmo przenoszenia w naszym teście wypadło poniżej oczekiwań, ale potwierdza to, co w zasadzie słychać – brakuje tu najniższego i najwyższego zakresu, zatem do muzyki takie nagłośnienie nadaje się co najwyżej przeciętnie. W filmach i grach przejdzie, choć tu też zalecamy słuchawki (i szkoda, że MSI nie dorzuca ich w zestawie, wtedy nie mielibyśmy powodów do narzekań).

MSI Titan 18 HX A14V - pasmo przenoszenia
W praktyce o basie na wbudowanych głośnikach można zapomnieć, tak samo o najwyższych zakresach.

Lepszą robotę robi kamerka internetowa – standardowo dla tego segmentu FHD (2.1 MPx) z obsługą do 30 FPS, ale z lepszym niż się spodziewaliśmy procesowaniem obrazu (zwłaszcza przy gorszym oświetleniu). Zasługę tutaj przypisujemy funkcji 3DNR+ (odszumianie). Kamerę można też mechanicznie zasłonić. Trochę szkoda, że nie zaimplementowano tu obsługi odblokowywania laptopa twarzą, nawet jeżeli gracze tej funkcji zwykle nie potrzebują.

Obok kamery umieszczono dwa mikrofony – one pozostają aktywne, nawet gdy kamerę zasłonimy ;)

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy przyjrzymy się dostępnym złączom. Pod tym względem tak duże laptopy oczywiście zwykle mają „łatwiej”, ale MSI i tak dało nieco ponad standard. Łącznie do naszej dyspozycji oddano:

  • 3x USB 3.2 gen. 2 (10 Gbps);
  • 2x USB-C 4 (Thunderbolt 4, DP 1.4, jedno z PD 3.1);
  • 1x HDMI 2.1;
  • 1x RJ45 (2,5 GbE);
  • 1x czytnik kart SD;
  • 1x miniJack 3,5 mm (combo).

Po lewej stronie dodatkowo możemy podpiąć blokadę typu Kensington, a z tyłu podłączamy fabryczny zasilacz (zasilanie przez USB-C też jest możliwe, ale nie pozwala w pełni wykorzystywać mocy laptopa). Ogólnie dobrze przemyślano tutaj rozkład złączy i te, do których rzadziej sięgamy, wyprowadzono z tyłu, a po bokach umieszczono te, których aktywnie używamy podczas obcowania z komputerem.

MSI Titan 18 HX A14V - złącza z lewej

MSI Titan 18 HX A14V - złącza z prawej

MSI Titan 18 HX A14V - złącza z tyłu
Nieco szkoda, że MSI porzuciło w tej generacji złącze miniDispalyPort. Z drugiej strony te i tak jest realizowane teraz przez USB-C, więc nie jest to wielka strata.

Po stronie komunikacji bezprzewodowej jest równie świeżo – MSI zastosowało tutaj najnowszy układ Intel Killer Wi-Fi 7 (BE1750), który poza dostępem do trzyzakresowego Wi-Fi pozwala nam również korzystać z Bluetooth w standardzie 5.4. Jeżeli posiadamy odpowiednio nowoczesny router lub punkty dostępowe, to łączność bezprzewodowa będzie równie szybka, co podpięcie się kablem (który też pozwala nawiązać połączenie z prędkością 2,5 Gbpe).

MSI Titan 18 HX A14V - Wi-Fi 7
Jako że standard Wi-Fi 7 jeszcze nie do końca jest zatwierdzony, to miło, że MSI wybrało montaż karty w złączu M.2 – to pozwoli w razie komplikacji wymienić ją w przyszłości.

Największe wrażenie w przypadku MSI Titan 18 HX robią klawiatura i touchpad

Nieczęsto zaskakuje nas w laptopie touchpad, a ten zastosowany przez MSI zdołał zrobić to dwukrotnie! Po pierwszym otwarciu laptopa byliśmy przekonani, że w ogóle go nie ma, co jest zasługą ukrycia go pod powłoką pulpitu (zatem nie ma żadnego fizycznego obramowania, ani wyróżnika dla touchpada). Drugie zaskoczenie przyszło w chwili, gdy Titana pierwszy raz uruchomiliśmy i touchpad zaczął się mienić przeróżnymi kolorami!

MSI Titan 18 HX A14V - touchpad
Powierzchnia touchpada została podzielona na pięć segmentów i każdy z nich można niezależnie wysterować w kwestii podświetlenia!

Taka konstrukcja oznacza, że jest to touchpad haptyczny, zatem taki, którego fizycznie nie wciskamy, a jedynie dotykamy i dotyk ten w zależności od siły nacisku jest interpretowany jako klik lub zwykłe przesuwanie kursora. O tym, że odnotowano kliknięcie, powiadamia nas właśnie haptyczna informacja zwrotna (wibracja), która daje wrażenie, jakbyśmy jednak „coś wcisnęli”. Iluzja działa wyśmienicie, czego nie do końca można powiedzieć o samym touchpadzie… A przynajmniej w naszym przypadku stanowczo zbyt często rejestrował on klik podczas zwykłego przesuwania palca…

MSI Titan 18 HX A14V - klawiatura SteelSeries
Wyłączony touchpad widoczny jest tylko pod odpowiednim kątem.

Od strony klawiatury na szczęście MSI nie stawiało na innowację i mamy tu ponownie klawiaturę od SteelSeries na przełącznikach mechanicznych Cherry MX. Używa się ich praktycznie identycznie, jak wysokiej klasy klawiatury mechanicznej na USB. Skok klawisza jest bardzo dobrze odczuwalny i towarzyszy mu ten specyficzny „klik” (może aż nadto donośny…). Układ klawiszy jest niemalże idealny – zabrakło tylko lepszego wydzielenia strzałek, najlepiej tak, aby blok numeryczny posiadał „pełnowymiarowe zero”.

MSI Titan 18 HX A14V - klawisze
Perforacja po bokach klawiatury pomaga odprowadzać ciepło.

Naturalnie klawisze można każdy z osobna konfigurować pod względem podświetlenia – jest do tego przygotowana specjalna aplikacja. Możemy też synchronizować pracę podświetlenia klawiszy, touchpada i logo na pokrywie, a także innych peryferiów, jak myszki dołączonej w zestawie z laptopem. Dostępne są gotowe animacje i wzory, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby spersonalizować laptopa swoim własnym pomysłem na RGB.

MSI Titan 18 HX A14V - sterowanie RGB
Jeżeli korzystamy z peryferiów SteelSeries, to one również tutaj się pojawią.

Specyfikacja testowanego modelu MSI TITAN 18 HX A14VX

Procesor:Intel Core i9-14900HX;
5.8 GHz w trybie Boost;
36 MB cache L3;
24 rdzenie/32 wątki (8 P-Core + 16 E-Core);
PL1 157 W, PL2 55 W
Pamięć:64 GB DDR5 (2x32 GB 4000 MHz CL32)
Karta graficzna:Nvidia GeForce RTX 4090 16 GB GDDR6;
175 W TGP;
zintegrowana Intel Iris Xe (32 UE)
Dysk:2x 2 TB SSD M.2 NVMe PCIe gen 4.0 x4;
jeden wolny slot y M.2 2280 PCIe gen 4.0 x4
System operacyjny:Windows 11 Home/Pro
Klawiatura:wyspowa, mechaniczna;
Cherry MX Ultra Low Profile;
podświetlenie RGB
Touchpad:zintegorwany z wielkim świecącym panelem RGB,
haptyczny
Ekran:18", 3840x2400px, 1000 nit, 120 Hz, matowa;
HDR1000, mini LED, 1104 strefy wygaszania;
maksymalny kąt odchylenia ekranu od pionu - 60°
Napęd optyczny:brak
Bateria:4-komorowa, Li-Pol, 99,9 Wh
Wymiary:404 x (Sz) x 308 (G) x 24-32 (W) mm
Waga:3,6 kg;
4,72 kg z zasilaczem
Materiały obudowy:aluminium + plastik częściowo na spodzie
Komunikacja:Wi-Fi 7 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be (Intel Killer);  
Bluetooth 5.4;
2,5 GbE LAN
Złącza:3x USB typu A 3.2 gen.2;
2x USB typu C 4.0 (Thunderbolt 4, DP 1,4);
1x miniJack 3,5 mm (combo);
1x HDMI 2.1;
1x czytnik kart SD (~80 MB/s);
1x RJ45
Dodatkowe funkcje i
oprogramowanie:
kamerka internetowa 2.1 MPx;
głośniki stereo (6 przetworników 2 W);
2 mikrofony
Cena w dniu testu:25 999 zł
Gwarancja:2 lata

MSI Titan 18 HX A14V - hwinfo
Wybierając duet jednostronnych (1R) pamięci, można by wykorzystać pełen potencjał ich taktowania, ale to obecnie limituje nas do 32 GB RAM.

Matryca nastawiona na twórczość i ucztę dla oczu w grach

MSI Titan 18 ponownie otrzymał panel IPS z podświetleniem mini LED, ale stanowczo nie jest to ten sam panel. MSI poszło z duchem czasu i Titan w końcu oferuje więcej przestrzeni roboczej dla osób zajmujących się pracą kreatywną lub ogólnie czymś poważniejszym niż granie. Proporcje ekranu to teraz 16:10, co przekłada się na niebotyczną (jak na laptopa) rozdzielczość 3840x2400 px. Pokrycie przestrzeni kolorów DCI-P3 wykracza nawet nieco ponad ten format i zbliża się do pełnego pokrycia Adobe RGB. Co ciekawe, MSI pozwoliło ograniczyć gamut do standardowego (sRGB), na wypadek gdybyśmy musieli w takiej przestrzeni uzyskać wierne odwzorowanie.

MSI Titan 18 HX A14V - wizualizacja pokrycia sRGB w trybie sRGBMSI Titan 18 HX A14V - wizualizacja pokrycia sRGB w trybie Gra
Wizualizacja pokrycia gamutu sRGB – po lewej w trybie sRGB, a po prawej na domyślnych ustawieniach.

MSI Titan 18 HX A14V - wizualizacja pokrycia DCI-P3MSI Titan 18 HX A14V - wizualizacja pokrycia Adobe RGB
Wizualizacja pokrycia pozostałych gamutów kolorów – po lewej DCI-P3, a po prawej Adobe RGB.

Co więcej, MSI zadbało również o przyzwoitą kalibrację. Oczywiście w profilu sRGB uzyskujemy idealne odwzorowanie tego gamutu (delta E odwzorowania poniżej 1.5), ale również w pozostałych profilach kolory nie są zauważalnie przekłamane. W szczególności dobrze wypada profil „Gra”, w którym nawet dla DCI-P3 delta E odwzorowania średnio oscyluje w okolicy 2.0. Co więcej, wystarczy dokupić kolorymetr, aby z pomocą aplikacji MSI uzyskać faktycznie idealne odwzorowanie.

MSI Titan 18 HX A14V - odwzorowanie sRGBMSI Titan 18 HX A14V - odwzorowanie DCI-P3
Raport z badania profilu „Gra” – po lewej względem sRGB, a po prawej względem DCI-P3.

MSI Titan 18 HX A14V - aplikacja do sterowania panelem LCD
Aplikacja od sterowania matrycą daje zaskakująco dużo możliwości regulacji.

Największą robotę robi tutaj jednak podświetlenie mini LED – w SDR bez problemu przebijamy 1100 nitów, a w HDR kalibracja trzyma jasność poniżej 1050 nitów. Ogrom stref wygaszania (ponad 1000) sprawia, że panel oglądany na wprost wygląda jak ekstremalnie jasny OLED (te w laptopach nadal nie przekraczają zwykle 500-600 nitów dla całej powierzchni). Nawet ruszając kursorem po czarnym tle niełatwo będzie Wam zauważyć pracę stref wygaszania. Panel jest przy tym dosyć równomiernie wysterowany, choć w tej kwestii oczekiwalibyśmy solidniejszych wyników (jasność jest stabilna, ale temperatura bieli już mniej).

MSI Titan 18 HX A14V - równomierność podświetlenia Delta E
Badanie równomierności podświetlenia mini LED (delta E, SDR).

MSI Titan 18 HX A14V - równomierność podświetlenia Delta C
Badanie równomierności podświetlenia mini LED (delta C, SDR).

Naturalnie, jak przystało na laptopa stworzonego głównie z myślą o graczach, mamy tutaj również wysokie odświeżanie, choć w 2024 roku 120 Hz to raczej umiarkowanie imponujący wynik dla 4K. Niemniej grając dla przyjemności, a nie stresu w potyczkach kompetytywnych, te 120 Hz to i tak wszystko, czego realnie potrzebujemy, zwłaszcza że czas reakcji pikseli bez problemu tutaj mieści się w 100% transformacji GTG (z wyłączeniem tych, które wymagają całkowitego wygaszenia mini LED). Akceptowalnie dla takiego grania niski jest też input lag (około 20 ms).

MSI Titan 18 HX A14V - badanie input lag
Pomiar opóźnień wyświetlacza w MSI Titan 18 HX – przepuszczanie sygnału przez most MUX jest tutaj kosztowne w kwestii właśnie input lag.

Kończąc już temat matrycy, warto MSI jeszcze pochwalić za przygotowanie zestawu narzędzi do wyświetlacza. Możemy ułatwić sobie grę aktywując na stałe celownik w centrum ekranu, lepiej zorganizować pracę dzieląc pulpit na strefy oraz ostatecznie powiązać różne aplikacje z konkretnymi ustawieniami matrycy (zatem nie trzeba pamiętać, aby po skończeniu pracy zmienić ustawienia po odpaleniu gry).

MSI Titan 18 HX A14V - funkcjie wyświetlacza
Tutaj też można dokonać kalibracji z pomocą kompatybilnego kolorymetru.

MSI Titan 18 HX nie jest maratończykiem, jeżeli chodzi o pracę na baterii

Kolejnym przetestowanym aspektem działania laptopa był czas pracy na baterii i tutaj wyniki uzyskaliśmy raczej pozytywne, biorąc pod uwagę rozmiar matrycy oraz specyfikację podzespołów. Laptop ten oczywiście nie pozwoli na cały dzień pracy, ale nawet kilkugodzinna przerwa w dostawie prądu nie jest mu straszna, jeżeli mocno go nie obciążymy. Na wyjeździe bez problemu obejrzymy nawet najdłuższe filmy lub rozegramy 1-2 partie w LoLa/CS2. To w sumie lepiej, niż byśmy się po takim sprzęcie spodziewali, nawet mając na względzie, że MSI zastosowało tutaj maksymalny dopuszczalny przez część linii lotniczych rozmiar akumulatora (99,9 Wh).

Pomiar czasu pracy na baterii laptopa MSI Titan 18 HX A14V

PCMark 10 - Gaming
maksymalna wydajność, aktywne Wi-Fi, jasność 100%
MSI Titan 18 HX A14V
(Core i9-14900HX, 99 Wh)
 1:48 h
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX, 90 Wh)
 1:27 h
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 1:26 h
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 1:24 h
ASUS ROG Strix SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX, 90 Wh)
 1:16 h
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX, 90 Wh)
 1:08 h
  
PCMark 10 - Modern Office
tryb lepsza bateria, aktywne Wi-Fi, jasność 110-130 nit
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX, 90 Wh)
 6:45
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX, 90 Wh)
 6:16 h
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 5:56 h
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 5:21 h
ASUS ROG Strix SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX, 90 Wh)
 4:42 h
MSI Titan 18 HX A14V
(Core i9-14900HX, 99 Wh)
 4:21 h
  
PCMark 10 - Video
 tryb lepsza bateria, offline, jasność ~200 nit, głośność 50%
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX, 90 Wh)
 5:56 h
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 5:14 h
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX, 90 Wh)
 4:38 h
MSI Titan 18 HX A14V
(Core i9-14900HX, 99 Wh)
 4:02 h
ASUS ROG Strix SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX, 90 Wh)
 3:39 h
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 2:49 h
  
PCMark 10 - Idle
tryb oszczędzania baterii, offline, jasność 0%
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX, 90 Wh)
 12:22 h
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX, 90 Wh)
 9:21 h
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 8:22 h
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 7:38 h
ASUS ROG Strix SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX, 90 Wh)
 7:28 h
MSI Titan 18 HX A14V
(Core i9-14900HX, 99 Wh)
 6:39 h

Ładowanie odbywa się bardzo sprawnie, zakładając, że laptopa podczas tego procesu ekstremalnie nie obciążamy. Po godzinie od podpięcia praktycznie rozładowanego laptopa ujrzymy blisko 60% naładowania, a do uzyskania 100% baterii potrzebujemy nieco ponad 2 godzin. Co istotne, nie musimy zawsze brać ze sobą masywnego zasilacza o mocy 400 W – jeżeli nie planujemy grania lub maksymalnego obciążania samego procesora, to wystarczy zaopatrzyć się w zasilacz USB-C – tutaj obsługiwane są nawet te o mocy 140 W!

MSI Titan 18 HX A14V - bateria
Tak duży laptop bez problemu mieści największą powszechnie stosowaną baterię.

Obojętnie nie da się przejść obok poboru energii generowanego przez Titana w chwili, gdy korzystamy z niego po podpięciu do prądu fabrycznym zasilaczem. Jakkolwiek szokująco to nie brzmi, to te 400 W mocy jest tutaj dosłownie „na styk” i odczyty w czasie gry sugerują, że (po uwzględnieniu strat na transformacji) mniej więcej właśnie tyle prądu dostarcza on do laptopa. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę użyte tu podzespoły oraz matrycę, taki wynik nie powinien szokować.

Pomiar średniego zużycia energii przez testowane laptopy
pomiar watomierzem z gniazdka, w nawiasie wartość szczytowa
[W], mniej=lepiej

Idle (spoczynek)
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 41
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 52
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX, 90 Wh)
 57
ASUS ROG Strix SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX, 90 Wh)
 62
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX, 90 Wh)
 62
MSI Titan 18 HX A14V
(Core i9-14900HX, 99 Wh)
 65
  
Render CPU
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX, 90 Wh)
 135 (167)
ASUS ROG Strix SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX, 90 Wh)
 163 (187)
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX, 90 Wh)
 164 (187)
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 195 (270)
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 198 (275)
MSI Titan 18 HX A14V
(Core i9-14900HX, 99 Wh)
 235 (350)
  
Gra - Cyberpunk 2077
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX, 90 Wh)
 240 (252)
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX, 90 Wh)
 263 (280)
ASUS ROG Strix SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX, 90 Wh)
 275 (280)
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 325 (330)
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX, 99 Wh)
 333 (340)
MSI Titan 18 HX A14V
(Core i9-14900HX, 99 Wh)
 378 (420)

MSI Titan 18 HX ponownie daje spore pole do manewru przy rozbudowie

O ile samej baterii nie wymienimy „na szybko”, to jeżeli się zużyje, faktycznie można względnie łatwo się do niej dostać, aby podmienić ją na świeży egzemplarz. Pod spodnią pokrywą, gdzie znajduje się bateria, uzyskamy też dostęp do innych podzespołów, dzięki czemu łatwo możemy dołożyć RAM albo kolejny SSD. Złączy M.2 na SSD nadal mamy trzy sztuki, zatem więcej niż oferują praktycznie wszystkie inne laptopy (ale o jedno mniej niż w pierwszym testowanym przez nas Titanie GT77). Jeden z SSD może być w standardzie PCI-E 5.0 (fabrycznie oba to PCI-E 4.0).

MSI Titan 18 HX A14V - wnętrze
Połowa przestrzeni „pod maską” jest zajmowana przez nowy układ chłodzenia!

Na szczęście Titan nadal wyróżnia się w kwestii rozbudowy RAM i do naszej dyspozycji oddano aż cztery sloty SO-DIMM, z czego dwa są fabrycznie zajęte. Taka konfiguracja ogranicza jednak prędkość pamięci wraz ze wzrostem ich pojemności – chipset Intel HM770 oficjalnie narzuca takie ograniczenia dla konfiguracji z czterema bankami. Tym sposobem nasza testowa konfiguracja korzystająca z dwóch modułów Hynix o przepustowości 5600 MT/s (CL46) pracuje w Titanie z zegarem 2000 MHz (4000 MT/s), ale za to z niższym (lepszym) opóźnieniem CL32. Gdybyśmy chcieli pamięci rozbudować do maksymalnego rozmiaru (128-192 GB), to taktowanie to spadnie aż do 1800 MHz (3600 MT/s, CL30).

MSI Titan 18 HX A14V - RAM
Na RAM przychodzi jeszcze metalowy „pancerz”, co do którego roli nie jesteśmy pewni.

Nowe chłodzenie, mimo odchudzenia, spisuje się wyjątkowo dobrze

Jeżeli czytaliście recenzje poprzednich Titanów od MSI, to z pewnością od razu zwróciliście uwagę na „normalniejszy” układ chłodzenia, wykorzystujący tylko dwa wentylatory. Po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że daleko tu to normalności – chłodzenie całego laptopa odbywa się za pośrednictwem ogromnej komory parowej, która z podzespołami ma kontakt poprzez pastę termoprzewodzącą. Ciepło z komory trafia prosto do czterech masywnych radiatorów (miejscami transfer wspomagają jeszcze ciepłowody), a stamtąd jest wydmuchiwane przez dwa duże wentylatory.

MSI Titan 18 HX A14V - chłodzenie
Pozbycie się dwóch mniejszych wentylatorów potencjalnie może przełożyć się na redukcję hałasu.

A jak sprawdza się to w praktyce? Dobrze, choć oczywiście trudno mówić o ciszy, gdy do odprowadzenia jest blisko 300 W ciepła. Nasze testy wykazały, że w spoczynku Titan 18 jest odczuwalnie cichszy od poprzednika, ale już podczas faktycznego grania robi się… głośniejszy. I to całkiem odczuwalnie – dwa wentylatory muszą kręcić się znacznie szybciej, aby obsłużyć konfigurację, w której w zasadzie wzrósł pobór energii procesora (Intel <3).

MSI Titan 18 HX A14V - badanie throttlingu CPU
Chłodzenie zachowuje się stabilnie, gdy procesor pobiera około 160 W.

Znacznie bardziej nagrzewa się też sama obudowa oraz oczywiście podzespoły. Zeszłoroczny Titan 17 HX wyposażony w Core i9-13980HX (zatem ten sam procesor, co w Titan 18 HX, ale z niższym poziomem boost) generował średnio ponad 5°C niższe temperatury obudowy (a szczytowo, podczas grania ta różnica dobija do 10°C!). To zdecydowanie różnica odczuwalna na dłoniach podczas używania laptopa. Odczyty nowego Titana nadal dalekie są od złych, ale szkoda, że zmiany poszły w tę stronę.

Pomiar temperatury obudowy pod obciążeniem CPU

MSI Titan 18 HX A14V -
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru, a na pomarańczowo jego najwyższy odczyt.

Pomiar temperatury obudowy podczas grania

MSI Titan 18 HX A14V -
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru, a na pomarańczowo jego najwyższy odczyt.

Podzespoły również lżej nie mają – procesor podczas intensywnego obciążenia wszystkich rdzeni utrzymuje graniczne 100°C i wyraźnie obniża swoje taktowanie, i to znacznie poniżej poziomu, jaki utrzymywał Core i9-13980HX w poprzednim Titanie (ponownie to zaznaczamy - tyle samo rdzeni i ta sama architektura). Jak zobaczycie niebawem w omówieniu wyników wydajności, nie są to wcale małe różnice…

MSI Titan 18 HX A14V - blokada kensingtonlock
Chłodzenie nadal nieco wystaje, ale w miejsce wentylatorów na środku tyłu wyprowadzono zestaw złączy.

Jedynie w przypadku jedno-dwuwątkowych zastosowań nowy procesor Intela wychodzi na prowadzenie, co w zasadzie daje mu minimalną przewagę w grach. Co ciekawe, test CPU Profile jest dla nowego procesora Intel łaskawszy (co wynika z obciążenia bardziej typowego dla gier, niż klasycznego renderingu, jak w teście powyżej) i w każdych warunkach pozwala mu wyprzedzić poprzednika, ale tutaj też widać, że do najbardziej poważnych zastosowań (profesjonalnych) lepiej sprawdzi się konkurencyjny AMD Ryzen 9 7945HX (lub w tym roku odświeżony 8945HX).

3d mark cpu profile

3D Mark - CPU Profile
[punkty]

ASUS ROG Strix SCAR 17
Ryzen 9 7945HX
14330
7374
 1070
MSI Titan 18 HX A14V
Core i9-14900HX
 13598
 7716
 1194
ASUS ROG Strix SCAR 17 X3D
Ryzen 9 7945HX3D
13450
7461
 1080
MSI Titan GT77 HX 13V
Core i9-13980HX
12 252
7696
 1163
MSI Titan GT77
Core i9-12900HX
10040
6876
 1056
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
Ryzen 9 6900HX
7592
5906
 958
Legenda:/ Wszystkie wątki
/ 8 Wątków
 pojedyńczy wątek

W przypadku gier chłodzenie radzi sobie lepiej, mimo że wtedy realnie pobierane jest najwięcej energii. GeForce RTX 4090 pozostał w tym roku na maksymalnym limicie (narzuconym przez NVIDIĘ), ale za to procesor może pobierać nieco więcej i w rezultacie podczas grania oba te podzespoły współdzielą limit 270 W, z którego ochoczo w pełni korzystają. Układ graficzny utrzymuje zwykle bardzo przyjemnie 55-65°C na GPU i bliżej 75°C na HotSpot. Taktowanie boost trzyma w tym przypadku bardzo podobny poziom, co w poprzednim wcieleniu (2250-2500 MHz).

MSI Titan 18 HX A14V - badanie throttlingu gpu
Taktowanie procesora w grach dalekie jest od stabilnego – widać, że brakuje tu zarówno mocy, jak i chłodzenia. Szczęśliwie w grach to karta gra(ficzna) pierwsze skrzypce ;)

Takie parametry dla GPU dają mu spore pole do popisu w kwestii podkręcania, co oczywiście uczyniliśmy. Zegar boost udało się podbić o kolejne 250 MHz, a taktowanie pamięci efektywnie podnieść o 1600 MHz, co przełożyło się na nawet już odczuwalny wzrost wydajności o 6-8%. Dotyczy to oczywiście najwyższego trybu wydajności, w którym karta nie jest limitowana do 140 W mocy. Szczęśliwie nie musimy pamiętać, aby każdorazowo uruchamiając grę przełączyć też tryb wydajności – MSI przygotowało profil AI, który wykrywa, co robimy na laptopie i stosownie dobiera odpowiedni tryb wydajności (oraz audio!) za nas.

MSI Titan 18 HX A14V - MSI Center - profileMSI Titan 18 HX A14V - MSI Center - chłodzenie
W MSI Center możemy też ręcznie sterować krzywą pracy wentylatorów.

MSI Titan 18 HX A14V - Profil AI
MSI Center informuje o zmianie trybu, jak tylko uruchomimy lub przełączymy aplikację.

W grach nowy Titan jest jednak ciut szybszy

Analizy i wykresy to jedno, ale ostatecznie takiego laptopa kupuje się po to, aby na nim grać i pracować, zatem to wydajność w tych realnych zastosowaniach ma znaczenie. Na pierwszy ogień bierzemy gry i tutaj nawet testy syntetyczne pokazują, że wzrost jest – jakkolwiek marginalny, to jednak jest.

3d mark time spy

3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny

[OC] MSI Titan 18 HX A14V
Core i9-14900HX, GeForce RTX 4090
TGP 175 W
 22 121
[Turbo] MSI Titan 18 HX A14V
Core i9-14900HX, GeForce RTX 4090
TGP 175 W
 21 294
MSI Titan GT77 HX 13V
Core i9-13980HX, GeForce RTX 4090
TGP 175 W
 21 245
MSI Raider GE78 HX 13V
Core i9-13980HX, GeForce RTX 4090
TGP 175 W
 20 924
[Zbalansowany] MSI Titan 18 HX A14V
Core i9-14900HX, GeForce RTX 4090
TGP 175 W
 19 387
[Cichy] MSI Titan 18 HX A14V
Core i9-14900HX, GeForce RTX 4090
TGP 175 W
 14 318
MSI Titan GT77
Core i9-12900HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 13 849
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Core i9-12950HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 13 405
Dream Machines RX3080-17PL38
Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
12 689
MSI Raider GE66-12UH
Core i7-12700H, GeForce RTX 3080
TGP 150 W
 12 628
Lenovo Legion 7 
Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 12 262
Gigabyte AORUS 17 XE4
Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 11 187
ASUS Strix SCAR 17 G733
Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
10 986
Lenovo Legion 5 Pro 
Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 
10 701
Razer Blade 14
Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
9945
Acer Nitro 5
Core i7-11800H, GeForce RTX 3070
TGP 100 W
 9685
Gigabyte A5 K1
Ryzen 5 5600H, RTX 3060
TGP 130 W
 8486
Victus by HP 16
Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3060
TGP 95 W
 7938
OMEN 16
Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
TGP 100 W
 7795
HP Omen X 2s
Core i7-9750H, GeForce RTX 2080 Max-Q
7076
Asus ROG Strix Hero III G531GW-ES013
Core i7-9750H, RTX 2070
6440
Hyperbook SL504
Core i7-9750H, GeForce RTX 2060
6182
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV
Ryzen 9 4900HS, GeForce RTX 2060 Max-Q
 6051

Warto tutaj odnotować, że tryb zbalansowany, zatem odczuwalnie cichszy, jest jedynie 10-15% wolniejszy od tego najszybszego (bez podkręcania). Dopiero tryb cichy redukuje wydajność o około 40%, co nadal oznacza wydajność wyższą od pierwszego Titana w najszybszym trybie! Identyczne proporcje w wynikach uzyskaliśmy testując gry, zatem tam dla czytelności już pominiemy wydajność w niższych trybach. A same gry testowaliśmy w zasadzie w trzech rozdzielczościach – natywnej oraz czterokrotnie niższej FHD+, jako że to rozdzielczości, w jakich tego laptopa będziemy używać (skalowanie rozdzielczości do QHD jest niebyt wizualnie przyjemne dla oka, a w FHD każdy blok 2x2 piksele matrycy pełni rolę jednego piksela renderowanego obrazu), oraz w QHD dla porównania z innymi szybkim laptopami z tego segmentu (które zwykle oferują właśnie tę niższą rozdzielczość, niż natywne dla Titana 4K).

Pomiar wydajności w grach - MSI Titan 18 HX A14V
[FPS], 3840x2400 px, więcej=lepiej

Assassin's Creed:
Mirage

Ultra + DLSS Q
 109
 75
Cyberpunk 2077
RT Ultra + DLSS B + FG
 70
 59
Avatar: Frontiers
of Pandora

Ultra + FSR 3 B + FG
 100
 85
Dying Light 2
RT Ultra + DLSS B + FG
 99
 88
Alan Wake 2
PT Ultra + DLSS B + FG
 42
 36
Far Cry 6
Ultra + RT Max
 75
 67
Hogwarts Legacy
RT Ultra + DLSS B + FG
 42
 27
Horizon Zero Dawn
Ultra + DLSS Q
130
99
Marvel's Spider-Man:
Miles Morales

RT Ultra + DLSS B + FG
 112
 86
A Plague Tale:
Requiem

RT Ultra + DLSS B + FG
 100
 85
Legenda: Tryb Turbo - średni FPS
 Tryb Turbo - 1% Low FPS

Pomiar wydajności w grach - MSI Titan 18 HX A14V
[FPS], 1920x1200 px, więcej=lepiej

Assassin's Creed:
Mirage

Ultra
 130
 87
Cyberpunk 2077
RT Ultra + DLAA + FG
 163
 125
Avatar: Frontiers
of Pandora

Ultra + FSR 3 FG
 154
 110
Dying Light 2
RT Ultra + DLSS FG
 134
 117
Alan Wake 2
PT Ultra + DLSS FG
 63
 51
Far Cry 6
Ultra + RT Max
 118
 97
Hogwarts Legacy
RT Ultra + DLSS FG
 104
 56
Horizon Zero Dawn
Ultra + TAA
170
126
Marvel's Spider-Man:
Miles Morales

RT Ultra + DLAA + FG
 148
 94
A Plague Tale:
Requiem

RT Ultra + DLSS FG
 154
 110
Legenda: Tryb Turbo - średni FPS
 Tryb Turbo - 1% Low FPS

W tych testach korzystaliśmy z pełni dobrodziejstw oferowanych przez nowe karty NVIDII, zatem tam, gdzie było to możliwe, aktywny był DLSS 3.0 Frame Generation oraz DLSS Super Resolution w trybie Jakość. Okazuje się, że dwie gry nawet mimo tego nie zdołały utrzymać poziomu 60 FPS, co wynika po części również z „tylko” 16 GB pamięci graficznej mobilnego RTX 4090 (ten prawdziwy na PC ma 24 GB, poza tym, że ma blisko 2x więcej wszystkich jednostek i pobiera 3x więcej energii). Cała reszta pozwoliła cieszyć się wydajnością na poziomie pomiędzy 70 FPS a 130 FPS, co byłoby idealną wartością do grania z aktywnym G-SYNC. Gdyby MSI Titan tę funkcję obsługiwał, a niestety nadal tego nie robi.

Porównanie wydajności w grach z innymi laptopami
[FPS], 2560x1600 px, najszybszy tryb pracy, więcej = lepiej

Cyberpunk 2077
(Ultra, Ultra RT+ DLSS Q)
MSI Titan GT77 HX 13V
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
 84
 58
MSI Titan 18 HX A14V
(i9-14900HX + RTX 4090 Laptop)
 83
 54
MSI Raider GE78 HX 13V
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
82
 49
ASUS ROG Strix SCAR 17
(R9 7945HX + RTX 4090 Laptop)
 76
 52
MSI Titan GT77
(i9-12900HX + RTX 3080 Ti)
 53*
 42*
ASUS Zephyrus Duo 16
(R9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 45
 36
Legenda//  średni FPS 
//  1% Low FPS
*testy w 2560x1440 px
 
Dying Light 2
(Ultra, Wysoki RT + DLSS Q )
MSI Titan 18 HX A14V
(i9-14900HX + RTX 4090 Laptop)
 106
 86
MSI Titan GT77 HX 13V
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
 105
 87
ASUS ROG Strix SCAR 17
(R9 7945HX + RTX 4090 Laptop)
 100
 80
MSI Raider GE78 HX 13V 
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
93
 69
MSI Titan GT77
(i9-12900HX + RTX 3080 Ti)
 69*
 50*
ASUS Zephyrus Duo 16
(R9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 64
 43
Legenda//  średni FPS 
//  1% Low FPS
*testy w 2560x1440 px
 
Far Cry 6
(Ultra, RT ON)
MSI Titan 18 HX A14V
(i9-14900HX + RTX 4090 Laptop)
 124
 102
MSI Titan GT77 HX 13V
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
 124
 94
MSI Raider GE78 HX 13V 
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
119
 92
ASUS ROG Strix SCAR 17
(R9 7945HX + RTX 4090 Laptop)
 95
 76
MSI Titan GT77
(i9-12900HX + RTX 3080 Ti)
 83*
 72*
ASUS Zephyrus Duo 16
(R9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 70
 56
Legenda//  średni FPS 
//  1% Low FPS
*testy w 2560x1440 px
 
Horizon: Zero Dawn
(Ultra + TAA )
ASUS ROG Strix SCAR 17
(R9 7945HX + RTX 4090 Laptop)
 162
 117
MSI Titan 18 HX A14V
(i9-14900HX + RTX 4090 Laptop)
 159
 119
MSI Titan GT77 HX 13V
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
 158
 116
MSI Raider GE78 HX 13V 
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
 156 
 115
MSI Titan GT77
(i9-12900HX + RTX 3080 Ti)
 109*
 85*
ASUS Zephyrus Duo 16
(R9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 96
 66
Legenda//  średni FPS 
//  1% Low FPS
*testy w 2560x1440 px
 
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
(Ultra + RT max + TAA) 
MSI Titan 18 HX A14V
(i9-14900HX + RTX 4090 Laptop)
 80
 55
MSI Raider GE78 HX 13V
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
 78
 54
MSI Raider GE78 HX 13V 
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
 75
 50
ASUS ROG Strix SCAR 17
(R9 7945HX + RTX 4090 Laptop)
 73
 51
Legenda//  średni FPS 
//  1% Low FPS
 
Hogwarts Legacy
(Ultra + RT Max + TAA)
MSI Titan 18 HX A14V
(i9-14900HX + RTX 4090 Laptop)
 44
 30
MSI Titan GT77 HX 13V
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
 44
 29
MSI Raider GE78 HX 13V 
(i9-13980HX + RTX 4090 Laptop)
 40
 23
ASUS ROG Strix SCAR 17
(R9 7945HX + RTX 4090 Laptop)
 39
 25
Legenda//  średni FPS 
//  1% Low FPS

Porównanie do innych laptopów wykonaliśmy w znormalizowanych warunkach – ta sama rozdzielczość oraz ustawienia w grach. Niemniej laptopy na wykresach testowane były na różnych sterownikach i w różnych wersjach gier (w szczególności dotyczy to Cyberpunk 2077 oraz Dying Light 2), zatem nie należy tych danych traktować jako prawdę objawioną, a raczej orientacyjne pozycjonowanie nowego Titana na tle konkurencji. Okazuje się, że w większości testów udało się symbolicznie chociaż wyprzedzić zeszłoroczny model, ale nie na tyle, aby dało się to realnie odczuć podczas gry. Poniżej jeszcze przygotowaliśmy film prezentujący rozgrywkę we wszystkich trzech rozdzielczościach we wszystkich dziesięciu testowanych grach.

Porównanie wydajności MSI Titan 18 HX w różnych rozdzielczościach (10 gier)

Titan 18 to nadal dobry sprzęt do pracy

Korona wydajności w grach została utrzymana, ale pozostaje pytanie, czy nowy procesor pozwoli dogonić konkurencję korzystającą z mobilnych Ryzenów w zastosowaniach poza grami. Krótka odpowiedź brzmi – nie. Niemniej przyjrzymy się sprawie dokładniej, poczynając od testów syntetycznych.

PCMark 10

PC Mark 10
[punkty] wynik ogólny

ASUS ROG Strix SCAR 17
AMD Ryzen 9 7945HX, GeForce RTX 4090
32 GB, TGP 175 W
 9254
MSI Titan 18 HX A14V
Intel Core i9-14900HX + RTX 4090 Laptop
64 GB, TGP 175 W
 9198
MSI Titan GT77 HX 13V
Intel Core i9-13980HX, GeForce RTX 4090
64 GB, TGP 175 W
 8768
MSI Titan GT77
Intel Core i9-12900HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8357
MSI Raider GE78 HX 13V
Intel Core i9-13980HX, GeForce RTX 4090
64 GB, TGP 175 W
 7810
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
AMD Ryzen 9 6900HX, GeForce RTX 3080 Ti
32 GB, TGP 150 W
 7615
ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 6900HS, Radeon RX6800S
TGP 105 W
 7590

MSI Titan 18 HX A14V - crossmark

Wyniki testu CrossMark - wynik ogólny
[pkt], na czerwono wynik "wydajności", na zielono "kreatywności", a na żółto "reakcji", więcej = lepiej 

Desktop PC
Core i7-12700KF, RTX 3060 12GB,
64 GB RAM 5200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
 2129
1927 / 2422 / 1949
MSI Titan 18 HX A14V
Intel Core i9-14900HX, GeForce RTX 4090
64 GB DDR5 4000 MHz

RAID 0 (2x2TB PCI-E 4.0x4)
 2112
1932 / 2463 / 1740
MSI Titan GT77
Core i9-12900HX,  RTX 3080 Ti 16 GB
64 GB DDR5 4000 MHz
2 TB SSD PCI-E 4.0x4
 2111
1953 / 2317 / 2015
MSI Raider GE78 HX 13V
Core i9-13980HX, RTX 4090 16 GB
64 GB DDR5 4800 MHz
2TB SSD PCI-E 4.0x4
 2111
1905 / 2518 / 1690
MSI Titan GT77 HX 13V
Intel Core i9-13980HX, GeForce RTX 4090
64 GB DDR5 4800 MHz

RAID 0 (2x2TB PCI-E 4.0x4)
 2090
1909 / 2398 / 1870
ASUS ROG Strix SCAR 17
Ryzen 9 7945HX, RTX 4090 16 GB
32 GB DDR5 4800 MHz
1 TB SSD PCI-E 4.0x4
 1950
1806 / 2288 / 1520
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Core i9-12950HX, RTX 3080 Ti
64 GB DDR5 4800 MHz
4 TB SSD NVMe PCI-E 4.0
 1929
1756 / 2230 / 1657
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
Ryzen 9 6900HX, RTX 3080 Ti
32 GB DDR5 4800 MHz
2 TB SSD NVMe PCI-E 4.0
 1695
1653 / 1811 / 1502

W PCMarku znacznie wyższy boost dla mniejszej liczby aktywnych rdzeni przełożył się na zaskakująco duży wzrost wyniku i niemalże udało się tutaj dogonić laptopa z Ryzenem. W Crossmarku również odnotowaliśmy wzrost w każdej kategorii, choć tym razem różnice są bliżej wartości błędu pomiarowego. Bardzo dobrze wypadają również wyniki testów SSD – macierz RAID 0 z dwóch nośników NVMe PCI-E 4.0 daje prędkość na poziomie najszybszych dysków PCI-E 5.0, ale przy tym nie podbija kosmicznie ceny.

MSI Titan 18 HX A14V - 3DM Storage

MSI Titan 18 HX A14V - PCM10 Storage

MSI Titan 18 HX A14V - CrystalDiskMark

MSI Titan 18 HX A14V - SSD
Sprawdzone dyski Samsung PM9A1 to OEMowy odpowiednik modelu 980 Pro.

To wszystko przekłada się na bardzo wysoką wydajność również w zastosowaniach profesjonalnych, ale w sytuacji, gdy procesor obciążymy w 100%, niestety ten musi uznać wyższość odpowiednika AMD. O ile w przypadku PC procesor pobierający 200-250 W energii da się utrzymać w ryzach, tak w laptopie, nawet tak potężnym jak Titan od MSI, niestety nie ma miejsca na tak wydajne chłodzenie. Pozostaje liczyć, że kolejna architektura od Intela pozwoli chociaż zbliżyć się do tego, co oferuje AMD w przypadku mobilnych rozwiązań. Na ten moment zwykle przewaga jednak jest po stronie Ryzena, co jednocześnie nie oznacza, że MSI Titan 18 osiąga słabe wyniki – wprost przeciwnie – jak na laptopa są one bardzo wysokie.

Wydajność w różnych aplikacjach kreatywnych

Laptop:MSI Titan 18 HX A14V
Core i9-14900HX
RTX 4090 16 GB (175 W)
25 999 zł
MSI Titan GT77 HX 13V
Core i9-13980HX
RTX 4090 16 GB (175 W)
25 999 zł
ASUS ROG Strix SCAR 17
Ryzen 9 7945HX
RTX 4090 16 GB (175 W)
18 599 zł
MSI Titan GT77-12UHS
Core i9-12900HX
RTX 3080 Ti 16 GB (175 W)
23 490 zł
ASUS ROG
Zephyrus Duo 16

Ryzen 9 6900HX
RTX 3080 Ti 16GB (150 W)
19 999 zł
Cinebench R23
Single Core:
21742094186319111580
Cinebench R23
Multi Core: 
32 80933 07332 11622 33315 138
Blender (CPU)
BMW [minuty]:
1:19:871:14:211:09.881:53.922:51.09
Blender 3 (GPU Optix)
Barcelona [minuty]:
0:38.780:39.440:39.971:06.471:13.07
OctaneBench 2020:824812816417428
V-Ray 5 [vs]
(CPU):
21 93422 31326 21515 01110 755
V-Ray 5 CUDA [vp]
(GPU + CPU):
31153102308817271505
V-Ray 5 RTX [vr]
(GPU):
36103576359719121840
7-Zip [MIPS]144 237154 113158 92896 63979 455

Czy nowy Titan 18 HX to godny następca Titana 17 HX?

Kiedy na stanowisku MSI podczas targów CES zobaczyliśmy nowego Titana 18 HX, byliśmy zachwyceni zmianami w jego wyglądzie i tutaj faktycznie jest znacznie lepiej. Konstrukcja wizualnie jest lżejsza, a do tego dostajemy bardziej funkcjonalną matrycę 16:10 (która nadal zachwyca jasnością i efektem HDR za sprawą mini LED). Kiedy jednak przystąpiliśmy do faktycznych testów już w naszym laboratoryjnym zaciszu, to szybko okazało się, że wraz z tymi zmianami zatraciła się nieco elitarność poprzedniego Titana. Te gargantuiczne i wystające dobre 5 cm poza zawiasy chłodzenie z czterema wentylatorami sprawiało, że nazwa „Titan” była faktycznie uzasadniona. Chłodzenie Titan 18 HX jest nowocześniejsze, ale też głośniejsze i ostatecznie mniej wydajne (co słabo koresponduje z podniesieniem limitu mocy dla procesora).

MSI Titan 18 HX A14V - podczas gry
Granie na MSI Titan 18 to realnie czysta przyjemność i faktycznie trudno o sprzęt dający lepsze doznania.

Nie zrozumcie nas źle – MSI Titan 18 HX to obecnie najpotężniejszy laptop dla graczy i jeżeli zależy Wam na wydajności właśnie w grach, to na ten moment nic lepszego nie znajdziecie. Dodatkowo z pewnością oczaruje Was to, jak nowe gry pięknie prezentują się na matrycy Titana i jak cudownie operuje się na klawiaturze mechanicznej, w którą MSI go wyposażyło. Tylko, że to wszystko już widzieliśmy w poprzednim Titanie i tym razem chyba liczyliśmy na coś więcej. Tym czymś możliwe, że miał być świecący gładzik, ale finalnie okazał się być raczej drugim, po jakości nagłośnienia, sporym rozczarowaniem z uwagi na to, jak mało precyzyjnie działa. A w tej klasie sprzętu zwyczajnie wszystko powinno być na najwyższym poziomie.

MSI Titan 18 HX A14V - smoczek
Breloczek w zestawie nie rozwiązuje wszystkiego, ale z pewnością jest miłym dodatkiem :)

Nowego Titana MSI wyceniło dokładnie tak samo, jak rok wcześniej model Titan 17 HX. Mówimy zatem o 26 tysiącach złotych za topową konfigurację z najszybszym procesorem Intela, 64 GB DDR5, dwoma SSD 2 TB oraz potężnym GeForce RTX 4090 Laptop z 16 GB własnego vRAM. To niemała kwota, choć w tym przypadku wydaje się być uzasadniona, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę blisko 15% inflacji, jakie odnotowaliśmy od premiery poprzedniego modelu. Jedyne, czego nie możemy napisać z czystym sumieniem, to tego, że MSI Titan 18 HX jest pod każdym względem lepszy od swojego poprzednika, ale też czasami po prostu trudno poprawić ideał ;)

Opinia o MSI Titan 18 HX A14VIG-065PL

Plusy
  • Ekstremalna wydajność w grach (jak na laptopa),
  • bardzo wysoka wydajność w zastosowaniach kreatywnych i profesjonalnych,
  • piękna matryca IPS z podświetleniem mini LED (HDR 1000 i 100% DCI-P3),
  • wyśmienita klawiatura mechaniczna SteelSeries (Cherry MX),
  • atrakcyjnie odświeżony design i zgrabniejsza sylwetka,
  • bogaty zestaw złączy (Thunderbolt 4) i nowoczesna komunikacja bezprzewodowa (Wi-Fi 7),
  • spore możliwości rozbudowy (RAM/SSD/Wi-Fi)
  • cicha (cichsza niż u poprzednika) praca przy niskim obciążeniu,
  • przyzwoity czas pracy na baterii (jak na taką bestię) i szybkie jej ładowanie,
  • w zestawie dodatkowo bardzo dobra myszka, pendrive 128 GB i zacny brelok,
  • świecący touchpad?
Minusy
  • Chłodzenie niewystarczające dla Intel Core i9-14900HX (ale w sumie nie istnieje wystarczające…),
  • dosyć głośna praca chłodzenia pod obciążeniem (głośniejsza niż u poprzednika),
  • co najwyżej przeciętny system nagłośnienia,
  • nadwrażliwy touchpad haptyczny bez fizycznego obramowania,
  • brak G-SYNC.

Nasza ocena laptopa MSI Titan 18 HX A14V:

96% 4.8/5

  • Wyróżnienie "Super Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność 3D" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Wydajność" - benchmark.pl

Płatna współpraca z marką MSI.

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    WyborcaPatriota
    -5
    IDZ NA WYBORY I KONIECZNIE GŁOSUJ NA PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ.
    • avatar
      FranzMauser
      0
      Hahaha, a rysio 7945hx nadal wydajniejszy. Patrząc co tam skrobie intel, to AMD nawet nie musi się starać. To dobitnie pokazuje wyższość architektury ZEN jak i wyższość inżynierów AMD jak i CEO Lisy Su, w końcu jest inżynierem i ma jaja, aby ryzykować.
      • avatar
        Kapitan Jawor
        0
        26 tysi za laptopa i tylko dwa lata gwarancji?

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login