Przeznaczenie ReadyNAS-a 104 do użytku domowego nie oznacza, że został on pozbawiony zaawansowanych możliwości administracyjnych. Prócz wykorzystania aplikacji ReadyNAS Remote do zdalnego zarządzania serwerem, producent przygotował kilka ciekawych funkcji, które pomagają w kontrolowaniu poprawnej pracy serwera. Szybki podgląd prawidłowej pracy NAS-a uzyskamy w zakładce System - Wydajność. Można tu m.in. sprawdzić prawidłową pracę dysków, ich temperaturę a także prędkość obrotową wentylatora oraz temperaturę procesora. Po kliknięciu na nazwę dysku możemy odczytać jego dokładne parametry pracy.
Z kolei w zakładce Ustawienia możemy szybko podejrzeć uruchomione usługi serwera: SMB, AFP, NFS, FTP, iTunes, DLNA, SSH, Rsync, UPnP, WWW, SNMP, a także antywirusa oraz genie+ Marketplace. W tym miejscu znajduje się mechanizm aktualizacji oprogramowania rozruchowego. Sekcja Kopia zapasowa umożliwia zapisanie konfiguracji serwera lub jej przywrócenie.
W dość niefortunnie przetłumaczonej sekcji Wskaźnik LED (Power). możemy ustawić harmonogramy wyłączania i włączania serwera NAS. Pracujący non stop serwer z 4 dyskami twardymi zużywa około 45-46 W energii, dlatego też szczególnie w warunkach domowych (jeśli w nocy nie korzystamy z serwera) możemy ustawić jego wyłączenie. Harmonogram definiujemy osobno dla każdego z dni tygodnia.
Netgear został wyposażony w dość szeroki zakres powiadomień. Może nie ma ich aż tyle co w serwerach Synology, jednak ReadyNAS 104 oferuje wystarczający zakres danych jakie możemy wysyłać na adres mail. Informacje w komunikatach mogą dotyczyć wolumenów, dysków, zasilania UPS czy wentylatora także w przypadku ustawienia kopii zapasowych informacji o statusie wykonania.
Jeśli w domowej czy też biurowej sieci posiadamy urządzenia które wspierają protokół SNMP, to możemy pokusić się o uruchomienie protokołu na serwerze Netgear. Zachętą do tego niech będzie plik MIB z bazą do pobrania. Plik możemy potem zaimportować do dowolnego systemu monitorującego SNMP. ReadyNAS 104 posiada kilkanaście wskaźników, które możemy monitorować, m.in. interfejsy sieciowe, zajętość dysku, pamięci czy też temperatury dysków, procesora czy prędkość obrotową wentylatora.