Serwery plików NAS

Testy - CrystalDiskMark. Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

Test protokół SMB CrystalDiskMark 3.0.2
pojedynczy dysk, protokół SMB

Test protokół SMB CrystalDiskMark 3.0.2
RAID 0, protokół SMB

Test protokół SMB CrystalDiskMark 3.0.2
RAID 1, protokół SMB

Test protokół SMB CrystalDiskMark 3.0.2
RAID 5, protokół SMB

Test protokół SMB CrystalDiskMark 3.0.2
pojedynczy dysk, protokół SMB, wolumen szyfrowany

Test protokół SMB CrystalDiskMark 3.0.2
RAID 0, protokół SMB, folder kompresowany

Test protokół SMB CrystalDiskMark 3.0.2
dysk USB 3.0, protokół SMB

Test protokół iSCSI ATTO Disk Benchmark
pojedynczy dysk, protokół iSCSI

Test protokół iSCSI ATTO Disk Benchmark
RAID 0, protokół iSCSI

Test protokół iSCSI ATTO Disk Benchmark
RAID 1, protokół iSCSI

Test protokół iSCSI ATTO Disk Benchmark
RAID 5, protokół iSCSI

Test protokół iSCSI ATTO Disk Benchmark
pojedynczy dysk, protokół iSCSI, wolumen szyfrowany

Test protokół iSCSI ATTO Disk Benchmark
RAID 0, protokół iSCSI, folder kompresowany

Podsumowanie

Użytkownicy decydujący się na zakup serwera NAS oczekują od niego niskiej ceny przy zachowaniu wysokiej wydajności i olbrzymich możliwości (trochę jak kupno Ferrari w cenie Poloneza). Netgearowi udało się chyba znaleźć złoty środek i nowe ReadyNAS-y mogą spełnić oczekiwania odbiorców. Prezentując serię ReadyNAS-ów położył duży nacisk na wygodę użytkowania, prostotę konfiguracji i optymalnie opracowany interfejs graficzny. To także doskonale skonstruowany system prywatnej chmury (z kilkunastoma terabajtami powierzchni) z banalnie prostą konfiguracją.

ReadNAS 104 wraz z systemem X-RAID pozwala na stworzenie serwera NAS, którego wdrożenie możemy rozplanować kosztowo na przestrzeni kilku miesięcy, dokupując kolejne dyski twarde. Przy nieco niższych niż konkurencja transferach w sieci LAN, Netgear zachowuje o kilkadziesiąt procent niższą cenę w stosunku do podobnych modeli innych producentów. Przy odrobinie szczęścia 4-zatokowy model bez dysków twardych można kupić w cenie poniżej 1000 złotych.

 Podsumowanie
 plusy:
doskonała integracja chmury i dostępu zdalnego
cicha praca nawet z 4 dyskami
prosty i intuicyjny interfejs ReadyNAS OS
prosty w obsłudze mechanizm macierzowy X-RAID
 minusy:
trochę wolno działający interfejs WWW
wolna synchronizacja macierzy X-RAID (RAID 5 - ponad 24 h)
brak funkcji serwera druku
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 900 zł
dobry produkt benchmark.pl

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    3
    Też mam NAS na zwykłym PC, ale jednak to nie to samo. Duża obudowa, bawienie się w instalację systemu, konfigurację, RAID. Gotowe rozwiązanie zawsze jest droższe, ale i łatwiejsze w użyciu. Wkładasz dyski, uruchamiasz, konfigurujesz (z pomocą np instrukcji lub bez) i sprzęt działa. A jak masz dyski które były testowane z serwerem NAS to masz pewność, że wszystko ruszy.
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      Ja używałem przez dwa lata samodzielnie złożonego NAS-a z płyty Intela D525MW. Do tego dołożyłem kartę lan 10/100/1000 (najtańszego Realteka), żeby mieć agregację połączeń i wszystko pięknie śmigało. Transfery na tych kiepskich kartach z Realteka były na poziomie 35-55 MB/s (SMB). Miałem dwa stare dyski: jeden 500GB Samsung F3 oraz 1TB WD Caviar AAKS i do domowych zadań w zupełności wystarczyło. Jeśli chodzi o system operacyjny to był nim FreeNAS 0.7.5 na 2GB pendrivie, który dostałem jako gratis do czegoś. Teraz koszty: płyta 300,00zł + pamięć 2GB so dimm Kingston DDR3 60,00zł, dyski miałem, skrzynie znalazłem w złomach, zasilacz 350W z Enlight-a też ze złomów. Także nie jest tak źle :)
      • avatar
        Konto usunięte
        2
        Kupiłem RN104 m.in. po przeczytaniu tego artykułu. Niestety, zakup nie był zbyt udany. Urządzenie ma niedoszacowane parametry techniczne. Nawet przy jednym potoku danych po sieci potrafi się zatkać a load szybuje w okolice 20. Nawet operacje pomiędzy udziałami poprzez SSH nie przeskakują 20MB/s. Nie wiem jakimi dyskami autorzy napchali pudło, ale przy normalnych Seagatach prosto ze sklepu wydajnośc jest katastrofalna. Nic nie pomaga na wydajność, bo problemem jest sprzet, którego makabrycznie brakuje. Na co mi dwa interfejsy Ethernet, skoro procesor nie jest w stanie przyjąć 160Mb/s? Cóż, traktowałem benchmarka jako sensowne źródło informacji o sprzecie. W wypadku tego urządzenia rozczarowąłem się i m.in. dzięki tej całkiem pozytywnej recencji bubla zmarnowałem 950PLN. Na dziś radzę omijać ReadyNAS szerokim łukiem, chyba że chcecie rozczarować się jak ja.
        • avatar
          Ian666
          1
          Taki serwer mógłby kosztować nie 900 a 500zł a i tak producent by na tym zarobił. Niestety w tego typu rozwiązaniach są ogromne marże producentów. Same obudowy na 4 dyski twarde z kieszeniami potrafią kosztować po 400zł czego nie można wytłumaczyć inaczej niż chciwością producenta (ilość i koszt materiałów jest taki sam lub mniejszy niż w wypadku typowej obudowy atx z lepszej blachy za np 100zł, ale że segment niszowy to podnosimy marżę 10 razy). Podobnie jest z oprogramowaniem, dostępne jest oprogramowanie open source za darmo, które różni się głównie innym logiem. Kolega ostatnio sobie zrobił taki nas i wyniosło go to bardzo mało.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Heh... ja tez dam rade zrobic sobie taki server z calym tym cloudem... Ale to bedzie kosztowac... 500zl jak monterzy stwierdzili, roboczo godziny za zbudowanie srodowiska plus 100$ rejestracja na appstorze do publikacji appki, tyle samo android i pewnie windows... hm.. no i trza jeszcze maka doliczyc, na linuxie nie napiszesz appki na maka. To dodakowe 6000zl... razem pewnie bedzie z 10000zl i dwa lata po godzinach w domu.. Sorry wole kupic gotowe, a swoje ambicje realizowac w pracy !!!
            • avatar
              Konto usunięte
              -2
              Myślę, że za podobne pieniądze lepiej złożyć mały komputerek, oparty na płycie formatu micro ITX. Ostatnio widziałem płytę Gigabyte GA-C847N ze zintegrowanym procesorem (330 zł), która obsługuje RAID. Do tego RAM, zasilacz, obudowa i oczywiście dyski (które trzeba dokupić także do NAS'a). Zużycie prądu podobne, a można też wykorzystać do innych rzeczy.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Są ludzie którzy wolą złożyć samemu i mieć z tego satysfakcję że było taniej (syndrom ojca - patrz synu jak to się robi).

                Są tacy którzy chcą żeby było taniej i jak się biorą za składanie to jest drożej (syndrom skąpca - w życiu tyle nie dam, zaoszczędzę na hardzie ale kupię wybajerzony kabel za 150zł i zajebiste diody kolorowe, gdyby to był samochód zaczął by się agrotuning)

                Są tacy którzy kupują bo się na niczym nie znają i ma być proste w obsłudze (syndrom - babcia, hipster, blondynka)

                I są tacy którzy rozważają za i przeciw i kupują rozwiązania jakie im pasują po uwzględnieniu potrzeb, czasu, kosztów i jakości.
                • avatar
                  projectdarkstar
                  0
                  Z tym OSem to ja bym nie przesadzał, bo jest FreeNAS, którego cena jest zawarta w nazwie.
                  NASy są drogie i tyle.
                  W przypadku sprzętu, który obsługuje więcej niż 4 dyski cenę podbija odpowiedni kontroler ale tutaj?
                  Płyta AMD z Cpu typu E-450 i 4 kanałowym kontrolerem SATA kosztuje 250zł, a ten CPU jest znacznie lepszy (i droższy!) od zastosowanego w tym pudle.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Panowie a jak wygląda kwestia streamowania poprzez PLEX'a? Da się płynnie streamować materiał video 1080p?
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Dla użytkowników ReadyNAS 200 i wyżej są trzy msc za darmo na plex.tv, także kto ma niech korzysta :) :)

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login