Testujemy ASUS Zenbook Pro 14 z 2023 roku – ultrabook (prawie) wolny od kompromisów
Ultrabooki

Testujemy ASUS Zenbook Pro 14 z 2023 roku – ultrabook (prawie) wolny od kompromisów

przeczytasz w 16 min.

ASUS Zenbook Pro 14 to nieco skromniejsza wersja innowacyjnego modelu z dopiskiem Duo. Nie mamy tu dodatkowego wyświetlacza, ale nie oznacza to, że nic nas w nim nie zachwyca – wprost przeciwnie! To potencjalnie najlepszy laptop tego typu, a oto jego recenzja.

ocena redakcji:
  • 4,8/5

Płatna współpraca z marką ASUS.

Najlepsze ultarabooki w pogoni za maksymalną redukcją rozmiaru i masy w zasadzie zawsze pozbawione są dedykowanej karty graficznej, co czyni z nich dobry sprzęt tylko do bardziej biurowych i biznesowych zastosowań. Osoby parające się pracą bardziej kreatywną, w szczególności związaną z grafiką, wideo lub nawet projektowaniem gier, są zwykle skazane na znacznie większe laptopy do pracy albo wprost na topowe laptopy dla graczy. ASUS już jakiś czas temu dostrzegł w tym problem i jego seria Zenbook Pro 14 kierowana jest właśnie do osób potrzebujących sprzętu nie tylko maksymalnie mobilnego, ale również wydajnego w tych wymagających zastosowaniach.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - z profilu
Pozornie zupełnie zwyczajny ultrabook, ale w praktyce to bardziej stacja robocza!

Nieco ponad rok temu mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej ASUS Zenbook Pro 14 Duo – wspomnianej na wstępie wersji tego laptopa z dwoma panelami OLED. Model ten zachwycił nas funkcjonalnością, ale od faktycznych użytkowników zdarzało się usłyszeć opinię, że w tak małym modelu mechanizm dwóch monitorów to już przerost formy nad treścią i lepiej, jakby pozostał tylko w większym ASUS Zenbook PRO 16X OLED (którego sprawdziliśmy niedługo potem). Jako że w takiej sytuacji najlepiej dać klientom wybór, to ASUS nie zlikwidował serii Zenbook Pro 14 Duo (ona również została w tym roku odświeżona), ale dodatkowo zaprezentował bardziej klasyczny Zenbook Pro 14 OLED. Jeśli mamy być szczerzy, to takie posunięcie to strzał w dziesiątkę!

Jakość na najwyższym poziomie – tutaj już nic się nie da zrobić lepiej

ASUS w swoich prestiżowych seriach zawsze dba o odpowiednią prezencję sprzętu i nie inaczej jest tym razem. Zenbook Pro 14 wykonano ze stopu anodowanego aluminium i magnezu, co daje mu wyjątkową sztywność całej konstrukcji, ale zarazem nie podnosi znacząco wagi urządzenia. Jak na Zenbooka przystało, obudowa jest tak wyprofilowana, że podstawa ma znacznie mniejszą powierzchnię wzgledem pokrywy ekranu i pulpitu – dzięki temu laptop wydaje się znacznie smuklejszy, niż jest w rzeczywistości (1,8 cm). ASUS zadbał również o to, aby laptop dobrze znosił trudniejsze warunki, co potwierdza militarny certyfikat MIL-STD 810H, czyli odporność na ekstremalne temperatury (nie tylko procesora), zanurzenie, pył, piasek, upadek, deszcz, śnieg, grad czy nawet mgłę – jakkolwiek najwyraźniej jest groźna dla laptopów.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - zawartość zestawu 

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - zawartość zestawu - etui
W zestawie otrzymujemy zasilacz o mocy 200 W, skórzane etui oraz adapter z USB na RJ45.

Zawiasy matrycy OLED pozwalają odchylić ją o 135° - szkoda, że nie pełne 180°, aby umożliwić tym samym wygodniejszą pracę na ekranie dotykowym, np. z pomocą rysika (ASUS Pen 2.0 w zależności od oferty może być dołączony w zestawie). Zgadza się – panel jest dotykowy, ale to tylko jedna z jego licznych zalet, o czym więcej w późniejszej części artykułu. Pokrywę bez problemu podniesiemy jednym palcem bez unoszenia również spodu laptopa – jest nawet specjalna wypustka na środku pulpitu, która umożliwia takie łatwe otwieranie laptopa.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - przód i tył
Nie mamy tu praktycznie żadnych ekscesywnych zdobień – jedynie logo serii ASUS ProArt.

Od spodu laptopa uwagę zwracają liczne perforacje, które umożliwiają wydajną pracę systemu chłodzenia (o nim również za moment nieco więcej). Za stabilną pozycję laptopa na blacie odpowiadają trzy małe gumowe nóżki oraz jeden długi gumowy pasek – przy okazji dbają również o to, aby powietrze miało jak się dostać do wentylatorów, odpowiednio unosząc całego laptopa. Tutaj też widać dwie maskownice głośników.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - od spodu

W małym laptopie mało portów nadrabia się ich przepustowością

Jako że ASUS Zenbook 14 Pro ma oferować wysoką wydajność zarówno procesora, jak i układu graficznego, to sporo miejsca na bokach i z tyłu laptopa zajmują otwory wentylacyjne. Mimo tego producent zdołał pomieścić całkiem rozsądną ilość złączy. Do naszej dyspozycji otrzymujemy:

  • 1x Thunderbolt 4;
  • 1x USB-C 3.2 gen. 2 z DisplayPort i Power Delivery;
  • 1x USB-A 3.2 gen. 2;
  • 1x HDMI 2.1 FRL;
  • 1x combo miniJack 3,5 mm;
  • 1x czytnik kart SD (UHS-II).

Małą, ale istotną zmianą jest pełnowymiarowy czytnik kart SD. Warto też zaznaczyć, że taka ilość złączy pozwoli nam podpiąć nawet trzy dodatkowe monitory. Laptopa można oczywiście ładować z dowolnego z portów w formacie USB-C, ale w tym przypadku nie będzie dostępna pełna wydajność (fabryczny zasilacz ma końcówkę baryłkową, jako że dostarcza aż 200 W mocy).

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - złacza z prawejASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - złacza z lewej
Brak złącza RJ45 kompensuje adapter sieciowy na USB dołączony w zestawie, ale wtedy jedno ze złączy USB będzie oczywiście zajęte.

Po stronie komunikacji bezprzewodowej również nie ma żadnych kompromisów – Wi-Fi 6E oraz Bluetooth 5.3. Nie zawodzi również kamera wbudowana w laptopa – 2.1 MP, zatem możliwość nagrywania w FHD i to przy 30 FPS (w dodatku z funkcją rozmazywania tła i podążania za twarzą). Dobrze prezentuje się też system nagłośnienia sygnowany przez Harman/Kardon – nie to, żeby mógł napędzić domową imprezę, ale do oglądania filmów w podróży albo słuchania muzyki w formie tła wystarcza. Ostatecznie mamy jeszcze zintegrowany zestaw dwóch mikrofonów, co pozwala skutecznie usuwać szumy z naszego otoczenia.

To, co wyróżnia ASUS Zenbook Pro 14, to ASUS DialPad

O tym, że klawiatura w takim laptopie jest wyśmienita, raczej nikogo utwierdzać nie trzeba, ale dla formalności dodamy, że klawisze są podświetlane i mają zaskakująco długi skok (1,4 mm), co w tak smukłych laptopach nie jest sprawą oczywistą (a pozwala precyzyjniej pisać). Nie starczyło, co prawda, miejsca na blok numeryczny, ale za to strzałki nie są mocno wprasowane w resztę klawiszy. Ogólnie używa się jej bardzo przyjemnie i faktycznie w biurze wystarczy tylko dokupić samą klawiaturę numeryczną, jeżeli przydaje nam się w pracy.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - klawiatura
Przyciski są pełnowymiarowe, zatem czujemy się, jakbyśmy pracowali na zewnętrznej klawiaturze.

Gwóźdź programu czeka na nas oczywiście na gładziku, który swoją drogą jest bardzo komfortowy – co prawda nie jest haptyczny, jak w produktach Apple czy też Razera, ale to akurat może być zaleta. Touchpad jest duży (13x8 cm), a na jego powierzchni, w lewym górnym narożniku, odnajdziemy coś, czego żaden inny laptop nie posiada, a co całkowicie zmienia komfort użytkowania laptopa w pracy – ASUS DialPad. To niepozorne kółko domyślnie jest nieaktywne, ale wystarczy przesunąć palcem od prawego narożnika do środka gładzika, aby jego wnętrze się zaświeciło, sygnalizując nam gotowość do pracy.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - touchpad
Gdy z DialPad nie korzystamy, to w niczym on nie przeszkadza i po prostu mamy do dyspozycji jeden z najlepszych touchpadów w laptopach.

Funkcja ta potrafi rozpoznać, z jakiej aplikacji korzystamy i adekwatnie do niej dostosować zestaw skrótów. Oczywiście nadal działają standardowe gesty Windows, np. od skrolowania czy też powiększania/zmniejszania, ale dodatkowo możemy szybko regulować np. jasność ekranu, głośność systemu albo przełączać się między otwartymi zakładkami, oknami czy nawet pulpitami! A to dopiero wierzchołek góry lodowej, jako że najbardziej ta funkcja przydaje się oczywiście w aplikacjach kreatywnych – płynna regulacja gradientu, przewijanie osi czasu w edycji wideo albo płynna kontrola nakładanego efektu – to wszystko tylko przykłady, jak takie niepozorne kółko może nam się przydać.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - Asus Dial
Tutaj właśnie możemy wybrać sposób, w jaki ma funkcjonować ASUS Dial.

W panelu sterowania możemy wybierać, czy użycie koła ma wywoływać menu różnych opcji, czy od razu sterować konkretnym skrótem klawiszowym/funkcją. Po prawdzie to jest to rodzaj sprzętu, którego osoby potencjalnie kupujące takiego laptopa i tak używają na co dzień, więc pewnie nawet lepiej od nas wiedzą, do czego im się przyda najlepiej. To, co jednak trzeba podkreślić, to to, że teraz takie narzędzie zawsze będzie z nami – czy to podczas pracy w pociągu, czy też na spotkaniu z klientem.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - MyASUS
Do sterowania laptopem (w bardzo wielu aspektach, w tym np. zakresu kolorów matrycy) służy aplikacja MyASUS.

Specyfikacja testowanego laptopa ASUS Zenbook Pro 14 UX6404

Procesor:Intel Core i5-13500H
3.5 GHz (4.7 GHz boost);
4x P-Core + 8x E-Core / 16 wątków;
35-95 W TDP
 Pamięć:16 GB (2x32 GB SO-DIMM DDR4 3200 MHz)
Karta graficzna:GeForce RTX 4060 8 GB (75 W TGP);
zintegrowana Intel Iris Xe 96 UE
Dysk:512 GB SSD M.2 NVMe PCIe gen 4 x4
System operacyjny:Windows 11 Pro
Klawiatura:wyspowa, nożycowa;
podświetlenie białe
Touchpad:matowy, gładki, obsługa gestów, wielodotykowy
Ekran:14.5", OLED, 2880x1800 px, do 550 nit, 120 Hz;
powłoka błyszcząca;
pochylenie do 135°;
obsługa dotyku (10 palców)
Napęd optyczny:brak
Bateria:4-komorowa, Li-Ion, 76 Wh
Wymiary:322 (Sz) x 223 (G) x 18 (W) mm
Waga:1,65 kg  (laptop)
Materiały obudowy:stop aluminium i magnezu;
standard militarny MIL-STD-810H
Komunikacja:Wi-Fi 6E 802.11 a/b/g/n/ac/ax;  
Bluetooth 5.3
Złącza:2x Thunderbolt 4 (USB-C 3.2 gen. 2x2);
2x USB-A 3.2 gen. 2;
HDMI 2.0;
micro HDMI 2.0;
mini DisplayPort 1.2;
1x miniJack 3,5 mm (combo audio + mic)
Dodatkowe funkcje i
wyposażenie:
Kamera 2.1 MPx (Windows Hello);
2 głośniki;
2 mikrofony;
ASUS Dial;
w zestawie adapter USB -> RJ45 i etui
Cena w dniu testu:8990 zł
Gwarancja:2 lata

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - HWINFO

Matryca stworzona do pracy z multimediami

OLEDy w laptopach to obecnie absolutnie nic nowego i śmiało można powiedzieć, że już wyzbyły się problemów wieku dziecięcego. ASUS jednak nadal potrafi zaskakiwać i panel, w który wyposażają Zenbooka Pro 14 OLED, wyróżnia się w kilku kwestiach. Przede wszystkim proporcjami 16:10 i nietypową rozdzielczością 2880x1800p, co w przypadku przekątnej 14,5” daje 235 PPI, zatem obraz o 50% ostrzejszy niż rozdzielczość 4K na monitorze o przekątnej 27”! Jednocześnie nie jest to na tyle duża rozdzielczość, aby bezpodstawnie drenować baterię oraz mocno ograniczać wydajność 3D (np. w grach, ale też różnych aplikacjach operujących na viewportach).

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 -
Aplikacja ProArt Hub pozwala przygotować różne profile obrazu oraz kalibrować matrycę pod swoje potrzeby.

Producent przygotował cały zestaw opcji do sterowania matrycą oraz narzędzie do jej kalibrowania (zakładając, że posiadamy kolorymetr X-Rite i1Display Pro, gdyż tylko on jest wspierany). Możemy z góry ograniczyć gamut generowanych kolorów do standardowego SRGB, nieco szerszego DCI-P3 (które matryca pokrywa w 100%!) lub działać całkiem bez ograniczeń (tutaj zbliżamy się do 95% pokrycia Adobe RGB oraz 70% pokrycia BT.2020). Odwzorowanie kolorów w ramach fabrycznej kalibracji jest nadzwyczajnie dobre, co nie powinno zaskakiwać, jako że laptop posiada certyfikat walidacji Pantone.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - pokrycie sRGBASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - pokrycie DCI-P3ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - pokrycie Adobe RGBASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - pokrycie BT.2020
Od lewej kolejno pokrycie sRGB (profil sRGB), DCI-P3 (profil DCI-P3), Adobe RGB (profil natywny) oraz BT.2020 (profil natywny).

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - odwzorowanie sRGBASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - odwzorowanie DCI-P3
Po lewej weryfikacja fabrycznego odwzorowania sRGB (profil sRGB), a po prawej DCI-P3 (profil DCI-P3).

Jest to również ekran bardzo szybki – nie tylko dlatego, że panele OLED niemal natychmiastowo reagują na zmianę sygnału (czas reakcji GTG na poziomie 0.2 ms), ale również dlatego, że pracuje z odświeżaniem do 120 Hz (niestety bez wsparcia dla G-SYNC). Ogólnie granie na takim ekranie to nadzwyczajne przeżycie i szczerze to większość laptopów dla graczy się nie umywa do tego, co oferuje (pod względem ekranu) ASUS Zenbook Pro 14 OLED.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - matryca od przodu
Soczyste kolory, intensywne doznania HDR oraz wzorowa kalibracja – czegóż chcieć więcej?

Panel oferuje bardzo równomierny poziom jasności i kontrastu na całej swojej powierzchni. Po przełączeniu się na treści HDR oczywiście rozpieszcza nas idealny kontrast OLEDów, ale również bardzo dobrze wypada maksymalna jasność, która z 390 nit w SDR wzrasta do 550 nit w HDR właśnie. To już wystarczająco, aby napawać się produkcjami kinowymi w pełnej krasie. Zwłaszcza że mamy tu wsparcie nawet dla Dolby Vision!

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - równomiernośc luminanjci Delta-E
Pomiar równomierności luminancji matycy - delta E.

Cały dzień pracy na baterii mimo takich parametrów – jak ASUS to robi?

Kolejne testy dotyczą czasu pracy bez zasilania. Wbudowana bateria (4-komorowa) o pojemności 76 Wh wyśmienicie balansuje pomiędzy niską wagą urządzenia a długim czasem podtrzymania zasilania. Zwykle jednak laptopy z panelami OLED wypadały w takich testach co najwyżej przeciętnie i tutaj również cudów się nie spodziewaliśmy, tymczasem okazuje się, że Zenbook Pro 14 spełnia nawet wyśrubowane kryteria Intel EVO i przy nadal komfortowych 250 nit jasności ekranu możemy pracować biurowo przez 9 godzin! W pociągu również obejrzymy nawet trzy długie filmy, choć tu przypominamy, że HDR na baterii jest niedostępny.

Pomiar czasu pracy na baterii

PCMark 10 - Modern Office
tryb lepsza bateria, aktywne Wi-Fi, jasność 110-130 nit
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 15:06 h
ASUS Zenbook S 13 OLED 
(63 Wh)
 12:40 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 9:02 h
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(76 Wh)
 9:00 h
Huawei MateBook 16s
(84 Wh)
 8:58 h
ASUS ExpertBook B7 Flip
(63 Wh)
 8:11 h
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(90 Wh)
 6:45 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 5:31 h
MSI Raider GE66-12UH 4:54 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 3:51 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 3:32 h
MSI Vector GP76
(65 Wh)
 3:04 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:04 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 2:38 h
  
PCMark 10 - Video
 tryb lepsza bateria, offline, jasność ~200 nit, głośność 50%
ASUS Zenbook S 13 OLED 
(63 Wh)
 14:11 h
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 14:02 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 8:21 h
Huawei MateBook 16s
(84 Wh)
 8:09 h
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(76 Wh)
 7:41 h
ASUS ExpertBook B7 Flip
(63 Wh)
 7:31 h
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(90 Wh)
 4:38 h
MSI Raider GE66-12UH 4:16 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 3:56 h
MSI Vector GP76
(65 Wh)
 3:08 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 3:06 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:00 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 2:55 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 2:52 h
  
PCMark 10 - Idle
tryb oszczędzania baterii, offline, jasność 0%
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 21:06 h
ASUS Zenbook S 13 OLED 
(63 Wh)
 20:14 h
Huawei MateBook 16s
(84 Wh)
 17:45 h
ASUS ExpertBook B7 Flip
(63 Wh)
 13:45 h
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(76 Wh)
 12:21 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 11:07 h
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(90 Wh)
 9:21 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
8:43 h
MSI Raider GE66-12UH
(99,9 Wh)
 7:21 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 5:05 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 4:27 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 3:42 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:20 h
MSI Vector GP76
(65 Wh)
 3:12 h

Ładowanie stoi na równie wysokim poziomie – po 30 minutach od podpięcia fabrycznego zasilacza poziom naładowania podniósł się z 3% do 55%, a po kolejnych 30 minutach wynosił już 84%. Warto też zaznaczyć, że laptop faktycznie potrafi pod pełnym obciążeniem pobrać ponad 190 W z kontaktu, zatem fabrycznego zasilacza nie zastąpimy ładowarką USB-C.

Kultura pracy na medal – Zenbook Pro 14 OLED znowu zaskakuje

Małe, ale wydajne laptopy zawsze są głośne – a jeżeli nie są, to pewnie wydajne są tylko na slajdach lub w bardzo specyficznych zastosowaniach (jak produkty Apple). Tymczasem ASUS zdołał tak zbalansować podzespoły, że jest faktycznie wydajnie, ale też nie jest nawet w połowie tak głośno, jak potrafią się zachowywać laptopy dla graczy. Do naszej dyspozycji oddano cztery tryby pracy – Cichy i Standardowy różnią się w zasadzie tylko zarządzeniem temperaturami, a wydajność zostaje taka sama (Cichy jest cieplejszy) – oba oscylują w okolicy 34 dB natężenia dźwięku pracy chłodzenia. Profil Wydajny oferuje już 50% wyższą nomen omen wydajność, ale też jest już odczuwalnie słyszalny (blisko 40 dB). Profil Turbo rozkręca wentylatory do maksimum (42 dB), ale też wyciska jeszcze nieco więcej wydajności.

Pomiar głośności pracy laptopa podczas grania (Cyberpunk 2077)
[dBA], skala dostosowana do ludzkiego postrzegania dźwięku, mniej = lepiej

Tryb cichy
ASUS ROG Stric SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX + RTX 4090)
 29,2
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 32,2
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(Core i5-13500H + RTX 4060)
 33,8
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 35,9
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX+ RTX 3080 Ti)
 38,5
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 40,1
 
Tryb zrównoważony
ASUS ROG Stric SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX + RTX 4090)
 38,0
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(Core i5-13500H + RTX 4060)
 39,8
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 41,6
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX+ RTX 3080 Ti)
 43,4
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 44,2
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 47,8
 
Tryb najwydajniejszy
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(Core i5-13500H + RTX 4060)
 41,9
MSI Titan GT77 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 45,4
ASUS ROG Stric SCAR 17
(Ryzen 9 7945HX + RTX 4090)
 46,7
ASUS ROG Zephyrus Duo 16
(Ryzen 9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 49,1
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
(Core i9-12950HX+ RTX 3080 Ti)
 50,0
MSI Raider GE78 HX 13V
(Core i9-13980HX + RTX 4090)
 54,2

Za takie osiągi chłodzenia odpowiada układ składający się z dwóch dużych wentylatorów – każdy z dwoma zestawami radiatorów odprowadzających ciepło. Wszystko to spina łącznie pięć ciepłowodów. W tym miejscu warto jeszcze zaznaczyć, że nasza specyfikacja to w zasadzie jeden z tańszych wariantów, wyposażony w RTX 4060 oraz Intel Core i5-13500H – zatem podzespoły ze średniego segmentu, a dostępne są również warianty z Intel Core i9-13900H oraz GeForce RTX 4070. Całkiem możliwe, że w ich przypadku kultura pracy nie będzie aż tak wyśmienita albo ich wydajność będzie bardziej limitowana przez temperatury.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - chłodzenie
Tego typu rozwiązania chłodzenia kojarzą się raczej z laptopami dla graczy niż ultrabookiem.

Niemniej testowany przez nas laptop wykazywał się nadwyraz dobrymi parametrami pracy – obudowa i klawiatura nagrzewały się do niespełna 40°C podczas obciążenia samego procesora oraz do 42-43°C podczas grania. Zaglądając „pod maskę” Zenbooka Pro 14 OLED dowiedzieliśmy się, że można w nim rozbudować fabrycznie przylutowane 16 GB pamięci o dodatkową kość (zatem maksymalnie możemy uzyskać 48 GB RAM). Można również dołożyć dodatkowy SSD M.2, co w tym rozmiarze laptopa jest zdecydowanie rzadkością.

Testowany ASUS Zenbook Pro 14 to podzespoły dobrze dobrane względem siebie nawzajem

Nowe procesory Intela oferują znacznie więcej rdzeni niż ich poprzednicy – wszystko dzięki podziałowi na rdzenie oszczędne i wydajne. Obecny tutaj i5-13500H dysponuje czteroma rdzeniami wydajnymi i ośmioma oszczędnymi, co przekłada się na łącznie 16 wątków – podobnie, co np. AMD Ryzen 7 i niektóre Ryzen 9. Jeszcze lepiej prezentuje się mobilna wersja RTX 4060, który w praktyce odpowiada wydajności RTX 3070 (i tak samo posiada 8 GB własnej pamięci graficznej), z tym że pobiera blisko połowę mniej energii (a zatem też wydziela połowę mniej ciepła). Jedyne, co w naszej opinii się w specyfikacji nie zgadza, to 16 GB pojemności RAM. Wlutowany na stałe moduł powinien mieć w takim sprzęcie 32 GB pojemności nawet w tym najbardziej podstawowym modelu (zwłaszcza teraz, gdy to dosłownie 250 zł różnicy w cenie!). To, że pamięć ma taktowanie tylko na poziomie 4800 MHz i to przy opóźnieniach aż CL40, już pomijamy, gdyż w zastosowaniach profesjonalnych faktycznie nie ma to aż takiego znaczenia (jak w grach).  

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - CPU Profile

PCMark 10

PC Mark 10
[punkty] wynik ogólny

MSI Titan GT77
Intel Core i9-12900HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8357
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Intel Core i9-12950HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8096
ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobil
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 16 GB
TGP 150 W
 7919
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
7872
Gigabyte AORUS 17 XE4 
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 7790
ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 6900HS, Radeon RX6800S
TGP 105 W
 7590
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
Intel Core i5-13500H, GeForce RTX 4060
TGP 75 W
 7470
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 Max-Q
7456
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
7390
MSI Raider GE66 
Intel Core i7-12700H + GeForce RTX 3080 8 GB
TGP 150 W
 7344
ASUS ROG Flow Z13
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3050 Ti 4 GB
TGP 40 W
 7202
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
7198
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7097
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7055
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7038
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
6814
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
TGP 100 W
 6802
Asus ROG Zephyrus S GX502GV
Intel Core i7-9750H, RTX 2060
6376
Dream Machines G1660Ti-17PL26
Intel Core i7-9750H, GTX 1660 Ti
6282
Gigabyte A5 K1
AMD Ryzen 5 5600H, RTX 3060
TGP 130 W
 6231
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5399
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Iris Xe
4868
Acer Swift 3
AMD Ryzen 7 4700U, iGPU Radeon (Vega 7)
4803
Lenovo Yoga C940
Intel Core i7-1065G7, Intel Iris Plus
4665
Acer Aspire 5
Intel Core i5 1135G7, Intel Iris Xe
4382

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - crossmark
Crossmark to test weryfikujący głównie codzienne, biurowe i biznesowe zastosowania sprzętu - karta graficzna nie ma tu znaczenia.

Wyniki testu CrossMark - wynik ogólny
[pkt], na czerwono wynik "wydajności", na zielono "kreatywności", a na żółto "reakcji", więcej = lepiej 

Desktop PC
Core i7-12700KF, RTX 3060 12GB,
64 GB RAM 5200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
 2129
1927 / 2422 / 1949
MSI Titan GT77
Core i9-12900HX,  RTX 3080 Ti 16 GB
64 GB DDR5 4000 MHz
2 TB SSD PCI-E 4.0x4
 2111
1953 / 2317 / 2015
Intel NUC Dragon Canyon 12th
Core i9-12900, RTX 3060,
64 GB RAM 3200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
 1982
1844 / 2208 / 1781 
MSI Raider GE66 
Core i7-12700H,  RTX 3080 8 GB
32 GB DDR5 4800 MHz
1 TB SSD PCI-E 4.0x4
 1938
1800 / 2125 / 1836
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Core i9-12950HX, RTX 3080 Ti
64 GB DDR5 4800 MHz
4 TB SSD NVMe PCI-E 4.0
 1929
1756 / 2230 / 1657
ASUS ROG Flow Z13
Core i9-12900H, RTX 3050 Ti 4 GB
16 GB DDR5 5200 MHz
1 TB SSD  PCI-E 4.0x4
 1928
1777 / 2196 / 1669
Gigabyte AORUS 17 XE4
Core i7-12700H,  RTX 3070 Ti,
16 GB DDR4 3200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
1918
1854 / 1970 / 1960
MSI Crosshair 15 R6E
Core i7-12700H,  RTX 3070,
32 GB DDR4 3200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
1810
1766 / 1885 / 1725
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
Core i5-13500H, RTX 4060
16 GB DDR5 4800 MHz
512 GB SSD PCIE-E 4.0 x4
 1627
1558 / 1811 / 1341
ASUS ROG Zephyrus G14
Ryzen 9 6900HS, RX6800S
32 GB DDR5 4800 MHz
1 TB SSD PCI-E 4.0
 1579
1542 / 1696 / 1368
MSI Creator P50
Intel Core i7-11700, RTX 3060
64 GB DDR4 3200  MHz
1 TB SSD PCI-E 3.0x4
 1452
1486 / 1495 / 1238
Desktop PC
Core i7-10700, RTX 3080,
32 GB RAM 3600 MHz
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
1389
1330 1541 / 1158
Huawei MateBook 14s
Core i5-11300H, Intel Iris Xe80,
16 GB RAM
1350
1379 1336 / 1308
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800, RTX 3080,
16 GB RAM
 
1310
1315 1397 / 1067
Gigabyte A5 K1
Ryzen 5 5600H, RTX 3060
16 GB DDR 4 3200 MHz
512 GB SSD PCI-E 3.0 x4
 1302
1316 1371 / 1082
HP Spectre X360 14
Core i7-1165G7, Intel Iris Xe96
16 GB RAM
1280
1261 1453 911
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
16 GB DDR4 3200 MHz
512 GB SSD PCI-E 3.0
1260
1232 / 1370 / 1046
MSI PRO DP21-11M
Core i5-11400, UHD730
8 GB RAM
1207
1296 1201 991
ASUS Expert Book
Core i3-10110U, Intel UHD
8 GB RAM
 691
791 588 744
Lenovo V14-ADA
Ryzen 3 3250U, Vega 3
8 GB RAM
 631
725 549 630
HP G8 255
Athlon Gold, Radeon Graphics
8 GB
 600
690 522 / 599
ASUS Vivobook Go 15
Intel Celeron N4020
 320
414 241 / 347

Testy plasują Zenbook Pro 14 OLED w najbardziej podstawowej konfiguracji gdzieś w okolicy topowych laptopów sprzed dwóch generacji lub nieco poniżej topowych modeli poprzedniej generacji. To oczekiwany wynik i jak na tak zgrabnego laptopa bardzo imponujący – widać, że faktycznie i GPU, i CPU pracują tutaj w pełni sił. Potwierdzają to również testy 3D, w których oszczędny RTX 4060 plasuje się pomiędzy laptopami z RTX 3070.

3d mark time spy

3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny

MSI Titan GT77
Intel Core i9-12900HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 13 849
ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Intel Core i9-12950HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 13 405
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
12689
MSI Raider GE66-12UH
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080
TGP 150 W
 12628
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 12262
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 11187
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
10986
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 
10701
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 10208
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
Intel Core i5-13500H, GeForce RTX 4060
TGP 75 W
 10 126
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
9945
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, GeForce RTX 3070
TGP 100 W
 9685
ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 6900HS, Radeon RX6800S
TGP 105 W
 8975
Gigabyte A5 K1
AMD Ryzen 5 5600H, RTX 3060
TGP 130 W
 8486
Victus by HP 16
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3060
TGP 95 W
 7938
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
TGP 100 W
 7795
HP Omen X 2s
Intel Core i7-9750H, GeForce RTX 2080 Max-Q
7076
Asus ROG Strix Hero III G531GW-ES013
Intel Core i7-9750H, RTX 2070
6440
Hyperbook SL504
Intel Core i7-9750H, GeForce RTX 2060
6182
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV
AMD Ryzen 9 4900HS, GeForce RTX 2060 Max-Q
 6051
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GeForce GTX 1660 Ti
5046
Dream Machines G1650-15PL61
Intel Core i5-10300H, GeForce GTX 1650 4GB
3624
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Xe
1514

3D Mark - Port Royal
[punkty] wynik ogólny

ASUS ROG Strix SCAR 17 SE
Intel Core i9-12950HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8487
MSI Titan GT77
Intel Core i9-12900HX, GeForcce RTX 3080 Ti
16 GB, TGP 175 W
 8432
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7890
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
 7743
MSI Raider GE66-12UH
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080
TGP 150 W
 7532
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
6925
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 6812
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 6584
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
 6508
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 6070
Gigabyte AERO 17 HDR YC
Intel Core i9-10980HK, GeForce RTX 3080
6060
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, GeForce RTX 3070
TGP 100 W
 5791
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
Intel Core i5-13500H, GeForce RTX 4060
TGP 75 W
 5780
Gigabyte A5 K1
AMD Ryzen 5 5600H, RTX 3060
TGP 130 W
 5088
Hyperbook NH5 (2021)
Intel Core i7-10870H, GeForce RTX 3060
TGP 80 W
4828
Victus by HP 16
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce ,RTX 3060
TGP 95 W
 4512
ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 6900HS, Radeon RX6800S
TGP 105 W
 4117
OMEN 16
AMD Ryzen 7 5800H, Radeon RX6600M
TGP 100 W
 3641

Sięgając po bardziej już konkretne aplikacje użytkowe, mamy w zasadzie nawet jeszcze lepsze rezultaty. Widać, jak dużo dają optymalizacje pod nowe karty RTX w programach, takich jak Blender, ale również, jak dobrze reagują aplikacje, takie jak poczciwy 7zip albo Cinebench na dużą ilość rdzeni, nawet jeśli nie wszystkie są tymi najwydajniejszymi. Gorzej natomiast sprawa wygląda w aplikacjach, które z takich optymalizacji nie korzystają (pakiet SPEC), choć tam nadal nie jest źle.

Pomiary wydajności w różnych zastosowaniach

Laptop:ASUS Zenbook Pro 14 OLED
Core i5-13500H
RTX 4060 8 GB (75 W)
8990 zł
ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 6900HS
Radeon RX6800S (105 W)
9490 zł
MSI Vector GP76-12U
Core i9-12900H
RTX 3080 8 GB (165 W)
12  990 zł
Gigabyte AORUS
17 XE4

Core i7-12700H
RTX 3070 (130 W)
10 349 zł
Cinebench R23
Single Core:
1738148918991790
Cinebench R23
Multi Core: 
13 87013 11617 41316 496
Blender (CPU)
BMW [minuty]:
2:53.053:04.752:29.303:14.78
Blender (GPU Optix/HIP)
Barcelona [minuty]:
1:19.682:03:591:09.581:15.89
7-Zip [MIPS]78 15874 63577 97367 888

Wyniki testów z pakietu SPECviewperf 2020

Laptop:ASUS Zenbook Pro 14 OLED
Core i5-13500H
RTX 4060 8 GB (75 W)
8990 zł
ASUS ROG Zephyrus G14
AMD Ryzen 9 6900HS
Radeon RX6800S (105 W)
9490 zł
MSI Vector GP76-12U
Core i9-12900H
RTX 3080 8 GB (165 W)
12  990 zł
Gigabyte AORUS
17 XE4

Core i7-12700H
RTX 3070 (130 W)
10 349 zł
3DSMax 07 (FHD):89.8976.11104.85108.15
Catia 06 (FHD):58.9851.6571.9970.06
Creo 03 (FHD):95.3177.88102.31104.61
Energy 03 (FHD):35.2827.9327.6626.21
Maya 06 (FHD):335.17301.49306.52309.84
Medical 03 (FHD):22.3536.733.8132.27
Solidworks 05 (FHD):225.98152.14246.67263.36

Co by nie było, że tylko słodzimy, to realnie rozczarował nas zastosowany przez ASUSa w naszym modelu SSD (Micron MTFDKBK512QFM) – nie tylko pojemność 512 GB to ciut mało, jak na narzędzie do pracy (minimalnie powinien to być 1 TB), ale również sama jego wydajność była poniżej oczekiwań. Trudno jednak, aby nośnik w formacie 2230 (zatem z jedną tylko kością NAND) zaoferował wybitną wydajność. Testy były dla tego dysku bezlitosne i mamy nadzieję, że w wariantach o większej pojemności pojawiają się już dyski wyższej klasy i niekorzystające z pamięci QLC. Wówczas dopiero można by powiedzieć, że Zenbook Pro 14 to ultrabook zupełnie wolny od kompromisów.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - PCMark10 Storage

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - 3DMark Storage
To nadal SSD NVMe, ale w tej klasie sprzętu spodziewalibyśmy się znacznie solidniejszego i szybszego nośnika.

Na koniec sprawdziliśmy jeszcze gry i tutaj mocno rozwodzić się nie będziemy – pograć można, choć oczywiście nie jest to sprzęt, którym powinni się interesować osoby stawiające głównie na granie. W najnowszych tytułach uzyskiwaliśmy solidne 40-60 FPS, nawet z aktywnym śledzeniem promieni (zwłaszcza gdy dostępne będzie DLSS 3 Frame Generation, jak np. w Cyberpunk 2077), a gry bardziej kompetytywne potrafiły zrobił pożytek z pełnego, 120-hercowego odświeżania matrycy. Zenbook Pro 14 OLED nawet w tym najtańszym wariancie oferuje odpowiedni zapas wydajności, aby po ciężkim dniu pracy zrelaksować się przed ulubioną grą i chłonąć piękną grafikę na najwyższych ustawieniach wylewającą się z panelu OLED.

ASUS ROG Zephyrus G14 2022 - pomiar wydajności w grach
[FPS], 2560x1600 px, najszybszy tryb pracy, więcej = lepiej

 ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(i5-13500H + RTX 4060)
 47
 39
Cyberpunk 2077
(Ultra, Ultra RT
+ DLSS/FSR Q
+ Frame Gen.)
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
 44*
 33*
Lenovo Legion 7
(R7 5800H + RTX 3080)
 42
 32
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070)
 37*
 30*
ASUS ROG Zephyrus G14
(R9 6900HS + RX6800S)
 23
 13

 
Far Cry 6
(Ultra, RT ON)
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
 78*
 70*
ASUS Zephyrus Duo 16
(R9 6900HX + RTX 3080 Ti)
 70
 56
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070)
 68*
 46*
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(i5-13500H + RTX 4060)
 64
 57
ASUS ROG Zephyrus G14
(R9 6900HS + RX6800S)
 57
 20

 
Horizon:
Zero Dawn

(Ultra + TAA )
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
 93*
 67*
Lenovo Legion 7
(R7 5800H + RTX 3080)
 91
 61
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070)
 87*
 60*
ASUS Zenbook Pro 14 OLED
(i5-13500H + RTX 4060)
 80
 55
ASUS ROG Zephyrus G14
(R9 6900HS + RX6800S)
 70
 26
Legenda/  średni FPS 
/  1% Low FPS
*testy w 2560x1440 px

Czy ASUS Zenbook Pro 14 OLED to udany laptop?

Po zakończeniu wszystkich testów z nieskrywanym smutkiem musieliśmy się z nowym Zenbookiem rozstać. Mimo iż na co dzień nie paramy się pracą kreatywną (może poza Pawłem – Cesarzem Clickbaitu), to i tak powrót do szarej rzeczywistości okazał się bolesny. ASUS Zenbook Pro 14 na taką opinię zasługuje przede wszystkim z uwagi na jakość wykonania oraz komfort użytkowania. Nawet abstrahując już od innowacyjnego kółka wyboru, mamy tu niesamowicie piękną dotykową matrycę OLED, wygodną klawiaturę i gładzik, nowoczesną kamerę i mikrofony, a także przyjemnie brzmiące nagłośnienie. A wszystko to w bardzo solidnej i atrakcyjnej wizualnie obudowie.

ASUS Zenbook Pro 14 UX6404 - z profilu
Szyk i elegancja idą tu w parze z wydajnością.

Spodobała nam się również kultura pracy tego modelu i dobry balans wydajności pomiędzy kluczowymi podzespołami (z wyjątkiem SSD…). Sprawdził się nie tylko w zastosowaniach profesjonalnych, ale również w grach. Niespodziewanie długi czas pracy na baterii to tylko wisienka na tym pysznym torcie :) Laptopa oceniamy bardzo wysoko – to naprawdę super produkt, zwłaszcza że nie jest wyceniony jakoś kosmicznie, choć kupując taki sprzęt do pracy wybralibyśmy wariant z większym dyskiem oraz 32 GB RAM. W naszej konfiguracji jego cena oscyluje w okolicy 8900 zł, a taka optymalna to już bliżej 9500 zł.

Opinia o ASUS Zenbook Pro 14 OLED UX6404

Plusy
  • Wybitna jakość wykonania,
  • wysoka kultura pracy (w trybie standardowym),
  • cudowna dotykowa matryca OLED 120 Hz (100% DCI-P3) z Dolby Vision,
  • idealna kalibracja odwzorowania kolorów oraz opcja limitowania gamutu,
  • innowacyjne kółko sterowania w touchpadzie,
  • wysoka wydajność w pracy i w grach (w trybie wydajnym),
  • ponadprzeciętna kamera i głośniki,
  • komfortowa klawiatura i touchpad,
  • szybkie złącza (w tym Thunderbolt),
  • długi czas pracy na baterii,
  • szybkie ładowanie,
  • możliwość rozbudowy RAM i dołożenia SSD.
Minusy
  • Wolny i zbyt mały fabrycznie montowany SSD,
  • 16 GB wlutowanego RAM to zbyt mało dla takiego sprzętu,
  • błyszcząca matryca średnio sprawdza się na dworze.

Nasza ocena laptopa ASUS Zenbook Pro 14 OLED w kategorii ultrabooków:

96% 4.8/5

  • Wyróżnienie "Super Produkt" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Jakość" - benchmark.pl
  • Wyróżnienie "Super Mobilność" - benchmark.pl

Płatna współpraca z marką ASUS.

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    TwojaStaraObciągaSzatanowi
    1
    ODIN TY CHUJU! Znowu cię śmieciu parchaty znalazłem. To ja wielki kurwa moderator z pcścierwa - ślepy skurwiel. Na kolana przed swoim panem chuju parchaty.
    • avatar
      Virtus
      0
      Chętnie poczytałbym o ASUS Zenbook Pro 17.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login