Dodatkowe fotograficzne akcesoria pozwolą nam wykonywać lepsze zdjęcia, lub po prostu inne niż umożliwia to podstawowe wyposażenie aparatu. Przydadzą się w wielu innych sytuacjach: pomogą zadbać o spr
Kupno aparatu cyfrowego to zwykle nie koniec wydatków związanych z fotografowaniem. Każdy użytkownik cyfrówki musi liczyć się przynajmniej z rychłą potrzebą zakupu dodatkowej karty pamięci czy nowej baterii. A to nie wyczerpuje tematu przydatnych dodatków, w które warto wyposażyć swój aparat, albo… siebie. Dodatkowe fotograficzne akcesoria pozwolą nam wykonywać lepsze zdjęcia, lub po prostu inne niż umożliwia to podstawowe wyposażenie aparatu. Ponadto przydadzą się w wielu innych sytuacjach: pomogą nam zadbać o sprzęt, a także obejrzeć i zaprezentować wykonane fotografie.
Kilka miesięcy temu w poradniku „Jak wybrać aparat cyfrowy” doradzaliśmy nie tylko wybór samego aparatu fotograficznego, ale również zasygnalizowaliśmy istnienie opcjonalnych akcesoriów. W tym poradniku rozszerzymy tematykę dodatków fotograficznych i doradzimy, jak wybrać ten właściwy i czym się kierować przy doborze. Poznamy najczęściej spotykane kategorie akcesoriów dla fotografujących (zarówno dla amatorów, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników), a także cechy charakterystyczne (również zalety i wady) poszczególnych elementów. Dowiemy się także, które dodatki są niezbędne, a które tylko przydatne. Oczywiście przy tak dynamicznym postępie technologicznym i takiej liczbie wszelakich wynalazków ciężko wspomnieć o każdym z nich. Dlatego w tym poradniku ograniczyliśmy się wyłącznie do tych bardziej popularnych i przydatnych, których i tak jest ogromna liczba.
Akcesoria możemy podzielić na wiele różnych grup. Biorąc pod uwagę powiązanie ze sprzętem, wyróżniamy dwie grupy:
• dodatki do samego aparatu - montowane na elementach obudowy lub wewnątrz urządzenia
• akcesoria zewnętrze - całkowicie lub częściowo uniezależnione od marki czy rodzaju aparatu (np. statyw, czytnik czy etui).
Z uwagi na ogromne zróżnicowanie akcesoriów obecnych na rynku dokonamy jednak innego, znacznie szerszego podziału, na którym oprzemy cały ten poradnik. Kierując się przeznaczeniem danego dodatku, możemy określić następujące kategorie (czy typy) akcesoriów:
- Akcesoria niezbędne do działania aparatu
karty pamięci, baterie i ładowarki, zasilacze
- Akcesoria optyczne
obiektywy, konwertery, adaptery, przejściówki i pierścienie, mieszki, filtry i soczewki
- Akcesoria wspomagające fotografowanie
statywy, lampy błyskowe i oświetlenie studyjne, światłomierze, piloty czy wężyki spustowe, kable synchronizacyjne, blendy oraz rejestratory GPS, a także osłony i dodatkowe wizjery
- Akcesoria transportowe i ochronne
torby czy plecaki, różnego rodzaju etui, obudowy wodoodporne, osłony czy folie ochronne oraz akcesoria do czyszczenia elementów sprzętu
- Akcesoria do odczytu i prezentacji fotografii
czytniki kart pamięci, fotobanki, ramki cyfrowe, drukarki, stacje dokujące itp.
Oczywiście podział ten nie jest całkowicie bezwzględny, bowiem niektóre z dodatków mogą być wspólne dla kilku kategorii akcesoriów. Na następnych stronach zapoznamy się z poszczególnymi dodatkami z wymienionych kategorii i znajdziemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i pojawiające się dylematy. Zapraszamy.