• benchmark.pl
  • wideo
  • Laptop, którego faktycznie będą Ci zazdrościć – recenzja najświeższego HP ENVY 15
Laptop, którego faktycznie będą Ci zazdrościć – recenzja najświeższego HP ENVY 15
Laptopy

Laptop, którego faktycznie będą Ci zazdrościć – recenzja najświeższego HP ENVY 15

przeczytasz w 16 min.

Wydajne podzespoły? Są. Atrakcyjny wygląd? Jest. Długa praca na baterii? Owszem. Ale to wszystko już widzieliśmy – co takiego w HP ENVY 15 może być obiektem zazdrości? Czego nie posiadają inne laptopy? Odpowiedź to dotykowa matryca OLED 4K!

Ocena benchmark.pl
  • 4,9/5
Plusy

- niespotykanie piękna dotykowa matryca AMOLED 4K,; - HDR (600+ nit) i 100% DCI-P3,; - bateria trzymająca ponad 8 h pracy,; - lekka aluminiowa konstrukcja,; - bardzo szybkie podzespoły,; - dobre temperatury obudowy pod obciążeniem.

Minusy

- przeciętna kamerka internetowa,; - wentylatory potrafią być słyszalne,; - brak RJ45.

Zanim przejdziemy do omówienia najciekawszego aspektu testowanego laptopa, jakim niewątpliwie jest matryca OLED 4K (niecierpliwych odsyłamy do spisu treści poniżej), wypada zaprezentować, jak ów laptop wygląda. O ile specyfikacja niejednego mogłaby zmylić, że to kolejny laptop dla graczy, tak stylistyka już nie pozostawia wątpliwości, że to maszyna kierowana głównie do kreatywnej pracy.

HP ENVY 15 OLED - widok z profilu

HP ENVY 15 z generacji na generację staje się coraz piękniejszy i zgrabniejszy

Razem z laptopem nie otrzymujemy żadnych dodatków, choć w tej klasie sprzętu miłym gestem byłaby tkanina do wycierania ekranu. Zasilacz jest sporych rozmiarów i o równie sporej mocy 200 W. Waży nieco ponad 650 g, więc jest raczej odczuwalny w transporcie.

HP ENVY 15 OLED - zawartość opakowania
Zasilacz o większej mocy, niż by na to wskazywały podzespoły, wynika najprawdopodobniej z większego apetytu na prąd samej matrycy.

Obudowa jest w całości z aluminium i w takim też jest kolorze, co przyznamy, dodaje jej klasy, podobnie jak nowe logo HP, które wykonano z polerowanego chromu. Laptop w testowej, najwyższej konfiguracji waży tylko 2,15 kg, co jest rewelacyjnym wynikiem w swojej klasie (zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę zastosowaną tu 83 Wh baterię!).

HP ENVY 15 OLED - widok od tyłu
To je amelinium – tego nie pomalujesz…

Nie tylko masa imponuje – sama konstrukcja jest wręcz niepokojąco odchudzona, biorąc pod uwagę zastosowane podzespoły (zwłaszcza że laptopa wyposażono w 14 nm Core i7 dziesiątej generacji). Linia boczna jest z każdej strony zwężona ku podstawie, a mimo tego laptop ma 1,8 cm wysokości przy zamkniętej pokrywie – imponujące.

HP ENVY 15 OLED - widok przedniej i tylnej ściany
Spasowanie wszystkich elementów jest na najwyższym poziomie, a pokrywa jest przytrzymywana do podstawy po zamknięciu przez magnes w swojej ramce.

Kiedy pisaliśmy, że obudowa jest w całości z aluminium, mieliśmy na myśli faktycznie całą obudowę – zgadza się – nawet pokrywa na spodzie jest odlewem z tego lekkiego metalu. Wrażenie robi również bardzo duży (jak na tego typu laptop) otwór wentylacyjny. Po bokach widać perforację dla głośników.

HP ENVY 15 OLED - widoko od spodu
Za stabilność na biurku odpowiadają dwa długie paski gumy i świetnie się w tej roli sprawdzają.

Nowy HP ENVY 15 oferuje porty na miarę nadchodzącej dekady

Jak widać powyżej, z tyłu laptopa HP nie zdecydowało się umieszczać żadnych portów, zatem wszystkie znajdziemy po bokach. Do naszej dyspozycji oddano całkiem pokaźny zestaw gniazd:

  • 2x USB 3.2 Typu A (gen. 2)
  • 2x Thunderbolt 3 (USB-C)
  • 1x HDMI 2.0a
  • 1x miniJack 3,5 mm combo (mikrofon + słuchawki)
  • 1x slot na karty microSD

HP ENVY 15 OLED - porty z lewego boku
Gniazdo RJ45 musiało się ukryć po drugiej stronie...

Jeden z portów USB typu A pozwala ładować urządzenia do niego podpięte, nawet gdy laptop jest wyłączony. Oba porty Thunderbolt 3 oferują kompatybilność z USB typu C (3.2 Gen 1), a wraz z nim możliwość ładowania laptopa i wyjście wideo DisplayPort. Z obu tych portów możemy też ładować podpięte urządzenia, podczas gdy sam laptop jest uśpiony.

HP ENVY 15 OLED - porty z prawego boku
Nie ma! :o

Z prawej strony umieszczono dodatkowy otwór wentylacyjny dla systemu chłodzenia, co niestety szybko psuje iluzję, jakoby perforacja po bokach klawiatury miała służyć ukryciu głośników…

Powierzchnia robocza ENVY 15 to kompromis pomiędzy designem a komfortem

Klawiatura zastosowana przez HP jest bardzo przyjemna w użytkowaniu – działaniem niemalże przypomina niskoprofilowe przełączniki mechaniczne, choć oczywiście ze względu na wysokość laptopa nie ma opcji, aby się tam zmieściły. Mowa zatem o klasycznym układzie wyspowym i nożycowym mechanizmie działania przycisków.

HP ENVY 15 OLED - widok z góry na klawiaturę
Domyślne działanie klawiszy F1-F12 to przyciski funkcyjne i nie znaleźliśmy opcji zmiany tego podejścia. Klawisze od wyciszenia, kamery i mikrofonu posiadają sygnalizację aktywacji w postaci diody.

Nie udało się zmieścić klawiszy numerycznych, choć załapała się większość klawiszy znad strzałek (zabrakło jedynie „Insert”). Reszta klawiszy dzięki temu jest rozmiarów znanych nam z PC. Ponownie (po OMEN 15 którego ostatnio testowaliśmy) klawisz spacji jest za długi, przez co trzeba się przyzwyczaić do głębszego sięgania kciukiem po prawy „Alt” aby wprowadzać chociażby polskie znaki. Szczęśliwie tym razem problem nie jest aż tak drastyczny.

HP ENVY 15 OLED - czytnik lini papilarnych
Zwróćcie uwagę na to, pod jakim klawiszem umieszczono prawy alt… Zwykle bliżej mu jednak klawisza z przecinkiem…

W klawiaturze ukryto również kilka przycisków specjalnych – wśród nich znajdziemy przycisk dezaktywujący kamerę, choć nie jest to słynny HP Camera Kill Switch. Zaraz obok umieszczono przycisk zasilania – zgadza się – identycznie jak w OMEN 15, umieszczono go pomiędzy „Backspace” a „Delete”. Radzimy nie przypisywać żadnej akcji dla tego przycisku po pojedynczym kliknięciu. Dodatkowo pomiędzy klawisze, na dole klawiatury, swoje nowe miejsce znalazł czytnik linii papilarnych.


Podświetlenie ma tak niefortunnie dobraną barwę, że przy dużym natężeniu światła oznaczenia przycisków dosłownie zlewają się z kolorem klawiszy…

Klawiatura oczywiście ma podświetlenie i jak na sprzęt wysokiej klasy dla poważnych użytkowników przystało, nie ma tu mowy o RGB ;) Możemy je całkowicie wyłączyć lub ustawić jeden z dwóch poziomów jasności. Niezależnie od wybranego trybu, zostanie ono wygaszone, gdy przez 15 sekund nie będziemy używać klawiatury.

HP ENVY 15 OLED - touchpad
Touchpad jest całkiem wygodny, choć do pracy przy jego użyciu może być nieco zbyt mały.

Ostatecznie przechodzimy do gładzika. Ten oczywiście obsługuje gesty, ale nie ma możliwości jego wyłączenia! To dosyć poważne niedopatrzenie w tego typu laptopie. Aktywacja gładzika następuje około 3 mm od jego krawędzi.

Specyfikacja testowanego HP ENVY 15

Cena w dniu testu:8999 zł
Gwarancja:2 lata
System operacyjny:Windows 10 Pro
Klawiatura:wyspowa, nożycowa;
podświetlenie białe
Touchpad:matowy, gładki, obsługa gestów, wielodotykowy
Ekran:15,6", AMOLED, 3840x2160, 300 nit, 60 Hz, błyszcząca;
dotykowa - 10 punktów;
maksymalny kąt odchylenia ekranu - 45°
Procesor:Intel Core i7-10750H - 2.6 GHz, (4.8 GHz w trybie Turbo Boost 3.0 i 5.0 GHz TVBF),
12 MB cache; 6 rdzeni / 12 wątków; technologia 14 nm, TDP 45 W
Pamięć:32 GB (2x16 GB 2933 MHz CL21);
Łącznie 2 sloty SO-DIMM
Karta graficzna:Nvidia GeForce RTX 2060 Max-Q - 6 GB GDDR6
Dysk:1 TB SSD M.2 NVMe;
obsługa RAID 0;
łącznie dwa złącza M.2 PCI-E NVMe
Napęd optyczny:brak
Bateria:4-komorowa, Li-Ion, 83 Wh
Wymiary:358.1 (Sz) x 236.2 (G) x 17.8 (W) mm
Waga:2,15 kg
Materiały obudowy:naturalne  aluminium (pokrywa);
naturalne  aluminium (pulpit);
naturalne  aluminium (spód)
Komunikacja
bezprzewodowa:
Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Intel AX201);  
Bluetooth 5.0
Złącza:2x USB 3.2 typu A gen 1;
2x Thunderbolt 3 (z obsługą USB 3.2 typu C gen 1 i DisplayPort 1,4);
gniazdo audio stereo + mikrofon (combo);
HDMI 2.0a;
Czytnik kart SD
Dodatkowe funkcje i
oprogramowanie:
kamerka internetowa 1 Mpx z sygnalizacją pracy;
2 głośniki Bang & Olufsen;
2 mikrofony

Gwóźdź programu! Dotykowa matryca OLED 4K

Pora omówić to, co w nowym ENVY 15 najbardziej nas zachwyciło, to jest właśnie matrycę. Co prawda nadal bardzo sceptycznie podchodzimy do zastosowania OLED w czymkolwiek, co wyświetla dużo statycznych obrazów, a to właśnie robi większość czasu system Windows, gdy na komputerze pracujemy. Pozostaje jednak wierzyć w zapewnienia producenta, że obecna generacja zabezpieczeń przed wypalaniem się pikseli jest wystarczająca.

HP ENVY 15 OLED - widok na matryce OLED
Wiesz, że patrzysz na OLED, gdy czarne elementy interfejsu zlewają się z ramką matrycy…

Matryca, co ciekawe, pochodzi od Samsunga i jest to konkretnie AMOLED SDC4145. Powłoka jest błyszcząca, jednak deklarowane 400 nit jasności powinno wystarczyć do pracy nawet w naświetlonych pomieszczeniach, bez konieczności oglądania swojej twarzy w odbiciu. Panel jest uczciwie 10-bitowy i odświeżany z częstotliwością 60 Hz (trochę szkoda, że nie 120 Hz). Co dosyć nietypowe w przypadku laptopów, HP przygotowało 4 dodatkowe profile obrazu.

HP ENVY 15 OLED - przełączanie profili obrazu
Poza zmianą profili, dostępny jest też przełącznik trybu oszczędzania energii – jak pokażą testy baterii, jest on dość użyteczny.

Testy rozpoczniemy od sprawdzenia właśnie tych profili przy pomocy kolorymetru (X-Rite i1display Pro). Testy oczywiście wykonaliśmy po wcześniejszym wygrzaniu matrycy, choć w przypadku OLED nie ma to większego znaczenia. Jako że profile powiązano z konkretnymi gamutami, to z nimi właśnie weryfikowaliśmy odwzorowanie.

Pomiar parametrów matrycy OLED 4K w HP ENVY 15

Pomiar\ProfilDomyślnysRGBDCI-P3Adobe RGBNatywny
Jasność maksymalna:445 cd/m2 378 cd/m2377 cd/m2378 cd/m2402 cd/m2
Luminacja czerni:0 cd/m20 cd/m20 cd/m20 cd/m20 cd/m2
Kontrast:∞:1∞:1∞:1∞:1∞:1
Gamma:2.232.042.042.042.10
Punkt bieli:6465 K6434 K6434 K6436 K6421 K
Błąd ΔE*00
(średnia/maks.):
2.69 / 6.82
DCI-P3
1.96 / 3.78
sRGB
2.54 / 5.15
DCI-P3
3.23 / 8.62
Adobe RGB
2.92 / 7.17
DCI-P3

Kalibracja fabryczna nie jest najwyższych lotów, ale nie jest też zła. Wszystkie profile nieco na siłę podkręcają nasycenie kolorów, przez co obraz z pewnością jest atrakcyjny dla oka, ale niekoniecznie idealnie odwzorowany. To co jednak wypada w każdym profilu bezwzględnie dobrze,to temperatura bieli, która to oscyluje pomiędzy 6400 a 6500 K. Kontrast oczywiście wyszedł wszędzie nieskończenie wielki, jako że czerń jest po prostu czarna (0 cd/m2).

HP ENVY 15 OLED - weryfikacja odwzorowania gamutu sRGBHP ENVY 15 OLED - weryfikacja odwzorowania gamutu DCI-P3HP ENVY 15 OLED - weryfikacja odwzorowania gamutu Adobe RGB
Weryfikacja odwzorowania kolorów w fabrycznych profilach. Odpowiednio od lewej sRGB, DCI-P3, Adobe RGB – kliknij, aby powiększyć.

Kolejne co sprawdziliśmy, to faktyczne pokrycie wyżej wspomnianych gamutów. Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania i przy okazji okazało się, że producent wcale nie przesadził podając 100% pokrycia DCI-P3.

HP ENVY 15 OLED - pokrycie gamutów barw

HP ENVY 15 OLED - wizualizacja pokrycia gamutu sRGBHP ENVY 15 OLED - wizualizacja pokrycia gamutu DCI-P3HP ENVY 15 OLED - wizualizacja pokrycia gamutu Adobe RGB
Od lewej wizualizacja pokrycia sRGB, DCI-P3, oraz Adobe RGB.

Widać, że jedynie Adobe RGB domaga się więcej zieleni, niż matryca jest w stanie zaoferować. Potencjał jednak jest ogromny, a biorąc pod uwagę cenę komputera oraz jego domniemane przeznaczenie, śmiało można założyć, że nabywcy również będą posiadać kolorymetr i przeprowadzą profilowanie matrycy. Zobaczmy zatem, czy uda się z niej wycisnąć jeszcze więcej.

HP ENVY 15 OLED - weryfikacja odwzorowania gamutu sRGB po profilowaniuHP ENVY 15 OLED - weryfikacja odwzorowania gamutu DCI-P3 po profilowaniuHP ENVY 15 OLED - weryfikacja odwzorowania gamutu Adobe RGB po profilowaniu
Weryfikacja odwzorowania kolorów po profilowaniu dla sRGB (po lewej), DCI-P3 (po środku) i Adobe RGB (po prawej) – kliknij, aby powiększyć.

Po kalibracji okazuje się, że to dosłownie pierwszy przez nas testowany panel (uwzględniając w tym te z testów TV i monitorów profesjonalnych), który spełnił zarówno wymagania nominalne, jak i rekomendowane przez normę ISO. Innymi słowy, jeżeli szukacie laptopa do profesjonalnej obróbki zdjęć, grafiki czy video, to właśnie go znaleźliście.

Testy podświetlenia – czyli pozytywnych niespodzianek ciąg dalszy

W tabelce wyżej mogliście już zauważyć, że jasność maksymalna (dla SDR) znacząco potrafi przekroczyć to, co obiecuje producent. A jak wypada kwestia jej minimalnych ustawień?

Jasność 100%:
Kontrast:
448 cd/m2
nieskończony
Jasność 80%:
Kontrast:
292 cd/m2
nieskończony
Jasność 60%:
Kontrast:
180 cd/m2
nieskończony
Jasność 40%:
Kontrast:
98 cd/m2
nieskończony
Jasność 20%:
Kontrast:
47 cd/m2
nieskończony
Jasność 0%:
Kontrast:
13 cd/m2
tylko trochę nieskończony

Okazuje się, że bardzo komfortowo tego laptopa można używać również w całkowitej ciemności – 13 nit to wyśmienity wynik, zwłaszcza że nadal oferuje nieskończony kontrast (choć tym razem jest to odczuwalnie mniejsza nieskończoność ;)). Okazuje się jednak, że na tym nie koniec dobrych wieści – system Windows matrycę tę rozpoznaje jako zgodną z HDR, więc sprawdziliśmy też, jak z tym sobie radzi.

Procent ekranu zajmowanu
przez obszar testowy
Jasność stabilna/chwilowa
1%:540 nit / 544 nit
4%:628 nit / 633 nit
9%:611 nit / 620nit
25%:565 nit / 572 nit
49%:513 nit / 534 nit
100%:384 nit / 424 nit

Ponad 600 nit mówi samo za siebie – aż dziwne, że HP nie postarało się o certyfikat HDR600, bo byłby w pełni zasłużony. Taka jasność, w połączeniu z kontrastem, jaki oferuje AMOLED, daje nam fenomenalne wrażenie podczas oglądania filmów czy też grania (w gry, które z HDR są zgodne).

Matryca AMOLED oferuje nie tylko idealną czerń, ale również bardzo bogate spektrum barw, a w przypadku testowanego modelu również bardzo dużą jasność maksymalną – ogólnie jakość obrazu nieosiągalną dla matryc LCD

Na koniec zostawiliśmy testy równomierności podświetlenia – temat dosyć specyficzny w przypadku OLED, gdyż tu każdy z 8,3 mln pikseli ma niejako własne podświetlenie. Jako że oczywiście każdy nie może mieć indywidualnie dobranego napięcia, to może się zdarzyć, że nie wszystkie będą jednakowo mocno świecić.

HP ENVY 15 OLED - pomiar równomierności - delta E
Pomiar równomierności podświetlenia – delta E (kliknij, aby powiększyć).

Co tu dużo mówić – wynik jest idealny :) Ponownie też po raz pierwszy widzimy w tym teście całkowicie zieloną planszę. Nie inaczej ma się kwestia delta C.

HP ENVY 15 OLED - pomiar równomierności - delta C
Pomiar równomierności podświetlenia – delta C (kliknij, aby powiększyć).

Zwykle w tym miejscu pokazujemy, jak wygląda równomierność czerni w testowanej matrycy, ale dla OLED ten pomiar oczywiście nie ma sensu. Warto jednak zauważyć, że matryca, w typowym dla organicznych LED stylu, ma problem z wyświetleniem „prawie czerni”, co było widać na raportach z weryfikacji odwzorowania. Po prostu jest dosyć spory skok między pikselem wyłączonym a minimalnie świecącym – ten generuje jasność na poziomie 0,012 cd/m2.

HP ENVY 15 OLED - równomierność szarości OLED
W naszym modelu widać, że 3 sektory LEDów są nieco jaśniejsze od pozostałych – gołym okiem jednak nie jest to dostrzegalne.

W takim też natężeniu oświetlenia zrobiliśmy powyższe zdjęcie i następnie w programie graficznym podkręciliśmy kontrast, aby uwidocznić problem – gołym okiem jest to praktycznie niedostrzegalne. To jednak bardzo indywidualna cecha matrycy i w każdym modelu może wyglądać nieco inaczej.

Testy szybkości matrycy – jak na OLED jest całkiem dobrze!

Ostatni z aspektów pracy matrycy podlegający naszej ocenie to szybkość reakcji pikseli. Pod tym względem OLED nigdy nie błyszczało, a biorąc pod uwagę, że nasz model odświeża się tylko 60 razy na sekundę, to nie mieliśmy specjalnie wysokich oczekiwań. I bardzo dobrze, bo w sumie ponownie pozytywnie zostaliśmy zaskoczeni.

HP ENVY 15 OLED - test ufo - czas reakcji matrycy
Test ufo subiektywnie wygląda lepiej niż na praktycznie każdej innej matrycy LCD 60 Hz

Matryca oferuje około 14 ms czasu reakcji, zatem nie ma mowy o smużeniu, gdyż okienko czasu na odświeżenie to aż 16,6 ms dla 60 Hz. Niemniej obraz oczywiście nie jest wyraźny przy szybkich ruchach i do zawodowego grania w gry jak CS:GO się nie nadaje (kto by pomyślał).

HP ENVY to również dźwięk od Bang & Olufsen

System audio zastosowany tu przez HP to w zasadzie to samo, co mieliśmy okazję testować przy okazji recenzji OMEN 15. Co nieco rozczarowuje, gdyż po perforacji desktopu po bokach klawiatury spodziewaliśmy się lepszego systemu nagłośnienia. Te otwory jednak zdają się służyć wyłącznie wentylacji (lub wątpliwej ozdobie).

HP ENVY 15 OLED - atrapa maskownic głośników B&O
Nieco dziwi, że taka firma jak B&O zdecydowała się podpisać pod takim systemem audio, który oczywiście gra poprawnie, ale zdecydowanie nie na poziomie do jakiego przywykli klienci tego producenta.

Głośniki są zatem tylko dwa i skierowane w stronę podłoża (po bokach obudowy). Średnie i część wysokich tonów, jakie są w stanie przenieść, brzmią bardzo przyjemnie. Brakuje dosyć wyraźnie dołu i nieco samej góry. Całość gra dosyć cicho, nawet jak na laptopa. Podobny poziom jakości oferują dwa wbudowane w ramkę matrycy mikrofony.

HP ENVY 15 OLED - kamera internetowa
Kamera posiada fizyczną zasłonę, ale sterowana jest elektronicznie przyciskiem funkcyjnym w klawiaturze. Jest też dioda sygnalizująca jej zasilanie. Te wyszczerbienia w ramce, około 5 cm od kamery w każdą stronę, to mikrofony. 

Najsłabiej w tym wszystkim wypada jakość nagrywanego obrazu. Sensor 1 MPx to najbardziej typowy przedstawiciel kamer, jakiego można spotkać w laptopach i nieco dziwi, że HP nie pokusiło się tu o coś chociaż ciut lepszego. Niemniej do rozmów przez Skype wystarczy.

Pora zajrzeć do środka – w jaką baterię wyposażono HP ENVY 15?

Aby zdjąć pokrywę, wystarczy odkręcić 5 śrubek, choć sam proces jej podważenia wymaga już użycia specjalistycznych narzędzi, aby nie połamać zatrzasków (w praktyce powinna wystarczyć nawet karta płatnicza, a jeżeli nie, to pomoże zakupienie nowej pokrywy ;)). W środku czeka na nas całkiem pokaźna bateria 83,14 Wh – zatem tylko 16 Wh mniejsza, niż dopuszcza się przy kontroli na lotniskach.

HP ENVY 15 OLED - bateria 83 Wh
Tuż nad baterią można zauważyć obecność drugiego gniazda M.2 – w razie potrzeby można zatem uruchomić macierz RAID po dołożeniu drugiego identycznego dysku.

Na wyniki testów baterii bardzo duży wypływ ma wybranie trybu oszczędzania energii w aplikacji do zarządzania matrycą. Zgodnie z naszym oczekiwaniem, OLED generujący ponad 600 nit w (przykładowo) filmach, bardzo szybko jest w stanie zużyć cały zapas energii. Zwróćcie zatem uwagę na oznaczenia przy wykresach.

Pomiar czasu pracy na baterii – HP ENVY 15 

Legenda: Oszczędny tryb matrycy
 Normalny tryb matrycy
PCMark 10 - Gaming
maksymalna wydajność
jasność 100%
 1:54 h
 1:45 h
PCMark 10 - Modern Office
tryb zbalansowany
jasność 50%
8:52 h
 8:06 h
PCMark 10 - Video
tryb oszczędny, offline
jasność 50%, głośność 50%
 7:12 h
6:41 h
PCMark 10 - Idle
tryb oszczędny, offline
jasność 0%
12:07 h
11:47 h

Biorąc pod uwagę, że rozdzielczość to nadal 4K, a podzespoły zdecydowanie do oszczędnych nie należą, to wyniki uznajemy i tak za bardzo dobre – jedne z najlepszych w swojej klasie i to pomijając obecność OLED! Nawet czas grania bliski dwóch godzin robi wrażenie, choć ostatnie 30 minut ciężko nazwać grą, gdy wydajność spada poniżej 30 FPS.

Praktycznie cały dzień roboczy pracy na baterii – to idealny wynik!”

A gdyby te 8 godzin pracy na baterii to było zbyt mało, to pozostaje skorzystać z funkcji szybkiego ładowania. Producent podaje, że w ciągu 45 minut naładujemy laptopa od 50%, a przez kolejne 45 minut naładowanie wzrośnie do 90%. Nasze pomiary te dane potwierdzają - w ciągu 45 minut ładowania wyłączonego laptopa, poziom naładowania baterii podniósł się z 6% do 61%, co daje nam kolejne 4 godziny pracy bez kabla.

HP ENVY 15 w najnowszej odsłonie to również znacznie poprawione chłodzenie

Skoro już laptopa mamy rozebranego, to oczywiście warto rzucić okiem na system chłodzenia. Już pierwsze spojrzenie wyjaśnia, jakim sposobem HP upakowało tak wydajne podzespoły do tak chudego laptopa – odpowiedzią jest właśnie chłodzenie oparte o komorę parową!

HP ENVY 15 OLED - chłodzenie komorą parową
To chłodzenie to prawdziwy majstersztyk – duże i ciasno upakowane łopatkami wentylatory chłodzą dwa radiatory połączone z podzespołami przy pomocy komory parowej. Trzeci radiator połączono osobnym, małym ciepłowodem.

Rozwiązanie to, co prawda, podnosi cenę układu chłodzenia (i to znacznie) oraz utrudnia jego projektowanie (wymaga płaskiej linii kontaktu z wszystkimi podzespołami), ale odwdzięcza się znacznie niższą wagą i rozmiarem. Samo przewodnictwo jest również lepsze niż przy podobnie rozłożonych rurkach cieplnych. Pora sprawdzić, jak wentylatory radzą sobie z odprowadzaniem niemałego przecież ciepła poza obudowę.

Pomiar temperatury obudowy podczas obciążenia 100 % CPU (render)

HP ENVY 15 OLED - temperatury podczas renderowania
Średnia temperatura podczas renderowania z użyciem tylko CPU (po 30 minutach wygrzewania). Po lewej powierzchnia robocza, a po prawej spód obudowy. Na czerwono maksymalny odczyt z danego obszaru.

Wyniki są lepsze, niż oczekiwaliśmy – laptop tylko bezpośrednio pod środkiem matrycy nagrzewa się do niekomfortowej temperatury. Cała powierzchnia robocza oraz, co bardzo rzadko spotykane, spód laptopa są jedynie odczuwalnie ciepłe, ale jeszcze nie gorące w dotyku.

Pomiar temperatury obudowy podczas obciążenia karty i procesora (gra)

HP ENVY 15 OLED - temperatury podczas gry
Średnia temperatura podczas grania (po 30 minutach wygrzewania). Po lewej powierzchnia robocza, a po prawej spód obudowy. Na czerwono maksymalny odczyt z danego obszaru.

Jednoczesne obciążenie wszystkich podzespołów nieco tylko sytuację pogarsza. Bardziej zaczyna się podgrzewać lewa strona laptopa, a środek klawiatury zaczyna się już robić realnie gorący. Nadal można komfortowo trzymać rękę na klawiszach „WSAD”, co dosyć ważne, jeżeli chcielibyśmy grać na wbudowanej klawiaturze. Od spodu jedynie obszary mające styczność z radiatorami nagrzewają się powyżej komfortowych temperatur.

Pomiar temperatury w spoczynku i lekkim obciążeniu

HP ENVY 15 OLED - temperatury w spoczynku
Średnia temperatura podczas grania (po 30 minutach wygrzewania). Po lewej powierzchnia robocza, a po prawej spód obudowy. Na czerwono maksymalny odczyt z danego obszaru.

Zaskakuje nieco wysoka temperatura w okolicy komory parowej podczas „nic nierobienia”. Ale ogólnie laptop jest przyjemny w obcowaniu. Przynajmniej, jeżeli chodzi o temperatury.

Chłodzenie HP ENVY 15 do cichych nie należy

Nieco gorzej ma się sprawa tego, jak często oraz intensywnie oba wentylatory pracują. HP przygotowało trzy profile pracy (Wydajność, Chłód, Cisza), ale niestety każdy z nich, podczas gdy podpięte jest zasilanie, oznacza aktywną pracę chłodzenia. Przekłada się to na słyszalny (lekki) szum, nawet gdy jedynie przeglądamy Internet.

Wentylatory HP ENVY 15 nawet pod maksymalnym obciążeniem nie są męcząco głośne – szum jest ulokowany w dosyć niskich rejestrach tonalnych, przez co jest całkiem znośny dla ucha

Odpalenie gry lub renderowania w trybie Wydajność oznacza wkręcenie się obu wentylatorów na bardzo wysokie obroty, gdzie ich poziom głośności oczywiście rośnie. Można to do pewnego stopnia ograniczyć, wymuszając tryb cichy, jednak nie liczmy na faktycznie granie w ciszy, nawet kosztem obniżonej płynności.

Thermalthrottling i inne limity wydajności

Pozostaje tylko zweryfikować, jak sobie to chłodzenie radzi ze schładzaniem podzespołów. Na początek szybkie odczytanie limitów mocy zdradza, że procesor przez większość czasu do dyspozycji ma 107 W mocy. Moc ta oczywiście częściowo zostanie ograniczona, jeżeli jednocześnie użyjemy też karty graficznej.

Pomiar taktowania procesora pod obciążeniem (rendering)

HP ENVY 15 OLED - wykres przebiegu temperatur i taktowania CPU podczas renderowania
Procesor nawet pod bardzo dużym i długim obciążeniem utrzymuje wysokie taktowanie.

Taktowanie już po 30 sekundach od uruchomienia testu spadało z 4,2 na 4.0 GHz i praktycznie taką wartość utrzymało do końca trwania 30-minutowego testu. Te wartości ograniczone są jedyne przez limit mocy, gdyż przy taktowaniu 4,0 nie występuje nawet chwilowy throttling termiczny. To przyzwoity wynik, jak na tak odchudzonego laptopa.

Pomiar taktowania procesora i karty graficznej pod obciążeniem (gry)

HP ENVY 15 OLED - wykres przebiegu temperatur i taktowania CPU oraz GPU podczas grania w Jedi Fallen Order
Na wykresie (kolor żółty i fioletowy) widać jak w okolicy połowy testu (po 3 minutach gry) karta zostaje ograniczona przez limit temperatury.

HP ENVY 15 OLED - wykres przebiegu temperatur i taktowania CPU oraz GPU podczas grania w Doom Eternal
W przypadku Doom Eternal sytuacja się powtarza - przez kilka pierwszych minut mamy wysoką wydajność, a następnie karta dostaje kaganiec na pobór energii. 

Tym razem pomiar przeprowadziliśmy w dwóch grach, dla potwierdzenia obserwacji. Dla czytelności wykresy przycięliśmy do momentu, po którym nie zachodziły już żadne znaczące zmiany (oba testy trwały 30 minut). W skrócie karta pracuje z wyższym limitem mocy (75 W), póki się za bardzo nie rozgrzeje. Po obniżeniu limitu o 10 W, taktowanie karty spada o około 100 MHz, co oczywiście odbija się na wydajności. Czy da się to wyczuć podczas gry? Raczej nie, bo mówimy o spadku w oklicy 5-10%. Ale z pewnością wyklucza to możliwość (albo raczej zasadność) podkręcania karty. Warto jednak odnotować, że CPU w grach, gdzie nie jest w pełni wykorzystany (mało która gra jest w stanie spożytkować 12 wątków...) utrzymuje stabilnie 4,2 GHz. 

Nie ma złącza RJ45, więc Wi-Fi musi być szybkie

W kwestii komunikacji HP oferuje nam Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.0. W przypadku pierwszego połączenia możemy liczyć na około 130 MB/s transferu (zakładając, że posiadamy odpowiednio szybki router), co oznacza, że w odpowiednich warunkach takie połączenie będzie szybsze od tradycyjnej skrętki w połączeniu z kartą Gigabit Ethernet.

Ile prądu potrzebuje HP ENVY 15?

Na koniec testów ogólnych zostawiliśmy kwestię poboru energii. Testy przeprowadziliśmy na w pełni naładowanej baterii.

Spoczynek
(50% jasność ekranu):
40 W
Obciążenie renderem CPU
(50% jasność ekranu):
135 W (154 W peak)
Obciążenie grą
(50% jasność ekranu):
159 W (185 W peak) 
Obciążenie grą
(100% jasność ekranu):
166 W (192 W peak)

Pora zweryfikować wydajność HP ENVY 15 – zaczynamy od ogólnych testów syntetycznych

Testy otwieramy tradycyjnie ogólnym wynikiem w teście PCMark 10 Extended. Podczas testów wybrany był profil Wydajność i laptop był w pełni naładowany.

pc mark 10

PC Mark 10 Extended
[punkty] wynik ogólny

Hyperbook GTR87 VR3 SLI
Core i7-8700K, 2x GTX 1080
8473
MSI GE75 Raider 10SGS
Core i9-10980HK, RTX 2080 Super
 8092
OMEN 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q
 7803
HP Omen X 2s
Core i7-9750H, RTX 2080 Max-Q
7196
Hyperbook NH5 Zen
Ryzen 5 3600, GTX 1660 Ti
6900
Acer Predator Helios 300
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q
6789
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV
Ryzen 9 4900HS, RTX 2060 Max-Q
6781
ASUS TUF Gaming A15 FA506IV
Ryzen 7 4800H, RTX 2060
6764
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q
 6406
Asus ROG Zephyrus S GX502GV
Core i7-9750H, RTX 2060
6376
Dream Machines G1660Ti-17PL26
Core i7-9750H, GTX 1660 Ti
6282
Lenovo Legion Y540
Core i7-9750H, GTX 1650
 5662
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5399
Dream Machines G1050Ti-17PL32
Core i7-8750H, GTX 1050Ti
4855

Dodamy, że w podstawowym teście (tym darmowym) rezultat to 5326 pkt. Oba wyniki raczej bez niespodzianki, choć ograniczenia nałożone na zasilanie oraz również stworzone przez chłodzenie nieco się na ogólnej wydajności odbijają, jeżeli porównamy ENVY 15 do odczuwalnie grubszych i cięższych laptopów. Pytanie tylko, czy te kilka procent różnicy w wydajności, jest warte godzenia się na takie różnice w rozmiarze i temperaturach pracy? W poszukiwaniu odpowiedzi przechodzimy do kolejnego testu ogólnego – PassMark 9.0.

HP ENVY 15 OLED - wyniki PassMark 9.0

Tutaj mamy bardzo ciekawy wynik, zwłaszcza jeżeli porównamy go do tego uzyskanego przez OMEN 15 (korzystającego z tego samego CPU, ale z oczko wyżej pozycjonowanej karty RTX 2070 Max-Q). Zgodnie z oczekiwaniem, wyniki testów 3D wypadły gorzej, natomiast nieco zaskoczył wyraźnie niższy wynik dysku (ale o tym jeszcze za chwilę). Najbardziej jednak zdziwiła nas składowa wyniku, odpowiedzialna za procesor i pamięci. O ile RAM faktycznie ENVY ma dwa razy pojemniejszy, tak prędkość tych pamięci jest identyczna. Podobnie procesor jest ten sam. Dziwi zatem różnica - nawet jeżeli nie jest duża, to nadal większa niż błąd statystyczny. Testy na obu laptopach ponowiliśmy wielokrotnie, ale rezultat zawsze wychodzi taki sam. Podobną różnice możemy znaleźć w teście wydajności 7zip.

HP ENVY 15 OLED - Wyniki 7-Zip

15% szybsza kompresja niż w przypadku OMEN, to odczuwalnie lepszy wynik. Sumaryczna ocena wyrażana przez ilość wykonywanych instrukcji na sekundę też okazała się wyższa o około 4%. No dobrze, ale co z tym dyskiem?

HP ENVY 15 OLED - testy wydajności dysku 17%HP ENVY 15 OLED - testy wydajności dysku 50%HP ENVY 15 OLED - testy wydajności dysku 83%
Od lewej testy przy 17, 50 i 83 procentach zapełnienia. Dysk nie zwalnia znacząco po zapisaniu ponad 80%, ale nawet pusty nie jest nadzwyczajnie szybki.

W naszym modelu trafił się dysk OEM dostarczony przez Toshibę (XG6 1TB) i widać, że wyraźnie ustępuje wydajnością częściej spotykanym dyskom Samsung (jak w OMEN 15) lub WD. W laptopie dla gracza nawet by nam powieka nie drgnęła na widok tych wyników, ale w modelu, który aspiruje do zastosowań profesjonalnych, bardzo dziwi oszczędność akurat w tym aspekcie. Zrozumielibyśmy niższą wydajność, gdyby dysk był na MLC, ale w tym przypadku to zupełnie standardowe kości TLC 3D NAND.

Zastosowania profesjonalne – jak sobie w nich radzi HP ENVY 15?

Pora przejść do bardziej praktycznych testów, oddających wydajność w faktycznych zastosowaniach, w jakich ten model będzie się bardzo dobrze odnajdować. Zacznijmy od klasycznego testu w aplikacji Cinebench, który ukazuje wydajność renderowania w aplikacji Maxon Cinema 4D.

HP ENVY 15 OLED - wyniki CineBench R20

Tu wynik całkowicie zgodny z oczekiwaniem, jakie możemy mieć wobec Core i7-10750H. Czy podobnie wypadnie test renderowania w aplikacji Blender?

Wyniki testów w aplikacji Blender

 HP ENVY 15
Core i7-10750H 
RTX 2060 Max-Q
OMEN 15
Core i7-10750H
RTX 2070 Max-Q
BMW CPU:4:53.514:41.49
BMW GPU:7:06.026:43.35
Barcelona CPU:17:01.5717:03.48

Wyniki okazały się być dosłownie kilka sekund za tymi, które osiągnął ostatnio testowany OMEN 15 – zaskakujące, że nawet test z użyciem GPU wypadł bardzo podobnie. Dodatkowo tym razem sprawdziliśmy również render w scenie Pavillon Barcelona, ale nie mamy z czym tego wyniku porównać. Przechodzimy zatem dalej do testu GeekBench.

Wyniki testów w aplikacji GeekBench 5.2.4

 HP ENVY 15
Core i7-10750H
RTX 2060 Max-Q
OMEN 15
Core i7-10750H
RTX 2070 Max-Q
GeekBench 5 Single Core:12131247
GeekBench 5 Multi Core:63396422
GeekBench 5 OpenCL69 35679 132
GeekBench 5 CUDA72 14389 416
GeekBench 5 Vulkan:53 34461 220

Tym razem już wydajniejsza karta graficzna wyraźnie ukazała swoją przewagę w testach, które korzystają z akceleracji. Wynik CPU w zasadzie jest identyczny, co w OMEN 15. Kolejne testy, jakie przeprowadziliśmy, po raz pierwszy goszczą w naszej procedurze i będziemy uzyskany tu wynik porównywać z kolejnym laptopami o podobnym do ENVY przeznaczeniu, na ten moment oraniczymy się do porównania ze wspomnianym wcześniej OMEN 15.

Wyniki testu OctaneBench 2020

HP ENVY 15 OLED - wyniki OctaneBench

Zaczniemy od testu w OctaneBench, gdzie wynik ogólny wynosi 162,53 pkt. Ten jak i kolejne testy śmiało możecie pobrać i sprawdzić wydajność waszych maszyn :)

Wyniki testu Nest V-Ray 4

Ostatnim testem silników renderujących był Next V-Ray w wersji 4.10.03, a poniżej uzyskane wyniki.

 HP ENVY 15
Core i7-10750H
RTX 2060 Max-Q
OMEN 15
Core i7-10750H
RTX 2070 Max-Q
V-Ray CPU:9333 ksamples9316 ksamples
V-Ray GPU:165 mpaths236 mpaths
V-Ray GPU + CPU215 mpaths281 mpaths

Test konwersji Video

Kolejna nowość w naszej procedurze - pomiar czasu konwertowanie pliku Video. Test dość istotny dla każdego kto zajmuje się publikacją filmów w internecie. Pomiar przeprowadziliśmy konwertując plik 1,1 GB (mp4) o bitrate 50 Mbps i 60 FPS w rozdzielczości FHD, kompresując dane do 25 Mbps.

Kodek:HP ENVY 15
Core i7-10750H
RTX 2060 Max-Q
OMEN 15
Core i7-10750H
RTX 2070 Max-Q
H.264+MP33:03 min.3:09 min.
H.265+MP3:14:53 min.15:25 min.
MPEG-2 + MPGA (GPU):4:08 min.2:28 min.

Wyniki testów w pakiecie SPECviewperf 2020

Testy w najnowszej (wydanej dosłownie niespełna miesiąc temu) odsłonie pakietu testów SPECviewperf prezentują wydajność w popularnych aplikacjach, takich jak Solidworks, Maya, Catia, czy też 3DSMax. Dla lepszego zobrazowania wydajności oraz zachowania kompatybilności pomiarów z przyszłymi laptopami (z mniejszą niż 4K rozdzielczością), testy ENVY wykonaliśmy również w FHD.

 HP ENVY 15
Core i7-10750H
RTX 2060 Max-Q
OMEN 15
Core i7-10750H
RTX 2070 Max-Q
Rozdzielczość:1080p2160p1080p
Pakiet 3DSMax 07:62.3945.6172.88
Pakiet Catia 06:39.5422.0243.66
Pakiet Creo 03:67.0148.0073.96
Pakiet Energy 03:13.6140.9919.26
Pakiet Maya 06:151.9975.42245.33
Pakiet Medical 03:19.656.4523.17
Pakiet SNX 04:14.6611.8615.38
Pakiet Solidworks 05:N/D56.58N/D

Wydajności w grach nowemu ENVY 15 również może pozazdrościć niejeden gamingowy laptop

Nie jest to, co prawda, laptop dedykowany dla graczy, ale mając takie podzespoły oczywiście śmiało możemy praktycznie w każdą grę zagrać na najwyższych ustawieniach. Jest tylko jeden mały haczyk – rozdzielczość 4K, w jakiej natywnie operuje wychwalony wcześniej OLED, to ciut za dużo dla mobilnego RTX 2060 (i na dobrą sprawę dla każdej innej mobilnej karty też). Dlatego też testy w grach robiliśmy po zmianie rozdzielczości na FHD – co jest o tyle korzystne, że nie pojawią się żadne rozmycia obrazu – po prostu każdy segment 2x2 odpowiada za wyświetlenie jednego piksela renderowanego obrazu. Ale na początek testy syntetyczne, aby mieć odniesienie do innych laptopów.

3d mark time spy

3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny

Hyperbook GTR87 VR3 SLI
Core i7-8700K, 2x GTX 1080
11043
MSI GE75 Raider 10SGS
Core i9-10980HK, RTX 2080 Super
9757
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
9121
OMEN 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q
7367
Acer Predator Helios 300
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q
7306
HP Omen X 2s
Core i7-9750H, RTX 2080 Max-Q
7076
ASUS TUF Gaming A15 FA506IV
Ryzen 7 4800H, RTX 2060
6638
Asus ROG Strix Hero III G531GW-ES013
Core i7-9750H, RTX 2070
6440
Hyperbook SL504
Core i7-9750H, RTX 2060
6182
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q
6058
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV
Ryzen 9 4900HS, RTX 2060 Max-Q
6051
Hyperbook NH5 Zen
Ryzen 5 3600, GTX 1660 Ti
5884
Asus ROG Zephyrus S GX502GV
Core i7-9750H, RTX 2060
5633
Asus ROG Strix Scar II GL504GV-ES043TE
Core i7-8750H, RTX 2060
5491
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5046
Lenovo Legion Y540
Core i7-9750H, GTX 1650
 3657
Dream Machines G1650-15PL61
Core i5-10300H, GTX 1650 4GB
 3624
Dream Machines G1050Ti-17PL32
Core i7-8750H, GTX 1050Ti
 2515

Mamy małe, ale duże zwycięstwo – pokonany został rzutem na taśmę hit tego sezonu, czyli (wyposażony w najświeższego 8-rdzeniowego Ryzena i taką samą jak w naszym ENVY kartę RTX 2060 Max-Q) Asus ROG Zephyrus G14 (choć należy mu oddać, że jest jeszcze mniejszy, bo 14-calowy). Ogólnie wynik bardzo dobry, jak na te podzespoły.

Laptop:HP ENVY 15
Core i7-10750H
RTX 2060 Max-Q
OMEN 15
Core i7-10750H
RTX 2070 Max-Q
3DMark Night Raid:30 59042 161
 3DMark Port Royal:33434354
3DMark Fire Strike:14 10216 484

Pora na testy w grach i zaczynamy od klasyka – Wiedźmin 3 Dziki Gon.

Wydajność HP ENVY 15 w grze Wiedźmin 3 Dziki Gon [FPS]
FHD, najwyższe ustawienia, lokalizacja Novigrad

Legenda średni FPS
 1% najniższego FPS
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q, 32 GB RAM 
77
37
OMEN 15 (Starmade)
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q, 16 GB RAM 
80
34

Gra leciwa, ale nadal potrafi zaskoczyć pięknymi widokami oraz wcześniej nieodkrytymi zadaniami pobocznymi (mimo że już ponad 180 godzin naliczonych przez GoGa…). Średnia stanowczo ponad odświeżanie i w praktyce bardzo rzadko gra dezaktywowała V-Sync.

Wydajność HP ENVY 15 w grze Star Wars Jedi: Fallen Order [FPS]
FHD, najwyższe ustawienia, lokalizacja: planeta Dathomir

Legenda średni FPS
 1% najniższego FPS
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q, 32 GB RAM 
66
36
OMEN 15 (Starmade)
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q, 16 GB RAM 
83
37

W tej grze dodatkowo możemy spotęgować pozytywne doznania, jakie oferują soczyste barwy matrycy AMOLED poprzez aktywowanie HDR. Wydajność również rzadko kiedy spadała poniżej 60 FPS, choć uprzedzamy, że są lokacje w tej grze bardziej wymagające wobec karty graficznej.

Wydajność HP ENVY 15 w grze Horizon Zero Dawn [FPS]
FHD, najwyższe ustawienia, wbudowany test

Legenda średni FPS
 1% najniższego FPS
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q, 32 GB RAM 
60
37
Omen 15 (Starmade)
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q, 16 GB RAM
69
46

Tutaj dopiero matryca pokazuje na co ją stać – tak widowiskowych zachodów słońca na skraju puszczy, jakie prezentuje matryca ENVY 15 w Horizon Zero Dawn, nie zaoferuje żaden inny laptop. HDR w nocy potrafi naprawdę oślepić. No i wydajność, jak widać, też jest niczego sobie, choć aktywacja synchronizacji oznacza granie na konsolowych 30 FPS.

Wydajność HP ENVY 15 w grze Assassin’s Creed: Odyssey [FPS]
FHD, najwyższe ustawienia, Walka w Forcie

Legenda średni FPS
 1% najniższego FPS
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q, 32 GB RAM 
47
31
OMEN 15 (Starmade)
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q, 16 GB RAM
69
33

Wydajność w zeszłorocznej odsłonie konfliktu templariuszy i zabójców dosyć dobrze wróży możliwości ogrania nadchodzącej części z wikingami w tle. Tu także zaimplementowano HDR, choć nie aż tak dobrze, jak w poprzednich i kolejnej z wymienionych gier, ale nadal podnosi ona aspekt wizualny samej gry.

Wydajność HP ENVY 15 w grze Shadow of the Tomb Raider [FPS]
FHD, najwyższe ustawienia + RT + DLSS, wbudowany test

Legenda średni FPS
 1% najniższego FPS
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q, 32 GB RAM 
47
36
 OMEN 15 (Starmade)
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q, 16 GB RAM "
62
48

Kolejna gra z obsługą HDR, ale tu już rozpisywać się po raz czwarty nie będziemy. Doszedł nam za to RayTracing, który dla RTX 2060 Max-Q jest dosyć sporym wyzwaniem. Mimo tego grało się całkiem przyjemnie, choć wydajność czasami była bardzo blisko konsolowych 30 FPS. W ostateczności można zablokować V-Sync i grać przy użyciu pada ;)

Wydajność HP ENVY 15 w grze Control [FPS]
FHD + RT + DLSS, test w lokalizacji Dział Rytuałów i Centrum Badań

Legenda średni FPS
 1% najniższego FPS
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q, 32 GB RAM 
49
36
OMEN 15 (Starmade)
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q, 16 GB RAM 
57
47

Kolejna gra ze śledzeniem promieni i ponownie do stabilnych 60 FPS sporo zabrakło. Oczywiście śledzenie można wyłączyć i mamy stabilne jak skała 60 klatek, tylko czy warto?

Wydajność HP ENVY 15 w grze Wolfenstein Youngblood [FPS]
FHD, najwyższe ustawienia + RT + DLSS, test „Nadrzecze”

Legenda średni FPS
 1% najniższego FPS
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q, 32 GB RAM 
109
76
OMEN 15 Starmade
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q, 16 GB RAM
138
85

Pierwsza w procedurze gra na silniku Vulkan i od razu widzimy znacznie więcej FPS. Nawet mimo aktywacji RayTracingu mamy ponad 100 FPS i nawet w najgorszych momentach nie schodzimy poniżej wartości odświeżania naszej matrycy. Pokusiliśmy się nawet o sprawdzenie gry w natywnym 4K – średni FPS spadł do 65 FPS, ale gra nabawiła się licznych mikroprzycięć (1% low FPS to 1,5…).

Wydajność HP ENVY 15 w grze Borderlands 3 [FPS]
FHD, najwyższe ustawienia, lokalizacja Slaugtherstar 3000

Legenda średni FPS
 1% najniższego FPS
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q, 32 GB RAM 
86
35
OMEN 15 (Starmade)
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q, 16 GB RAM
110
66

Najświeższa odsłona serii Diablo, przeniesionej do widoku FPP i z postapokaliptyczną otoczką fabularną, działa wyśmienicie. Spadki się zdarzają, ale żaden nie przekroczył bariery 30 FPS.

Wydajność HP ENVY 15 w grze Doom Eternal [FPS]
FHD, najwyższe ustawienia (z wyjątkiem tekstur, które zostały na ULTRA), lokalizacja Rozrywatorium

Legenda średni FPS
 1% najniższego FPS
HP ENVY 15 2020
Core i7-10750H, RTX 2060 Max-Q, 32 GB RAM 
96
62
OMEN 15 (Starmade)
Core i7-10750H, RTX 2070 Max-Q, 16 GB RAM
121
75

Testy kończmy jeszcze bardziej dynamiczną grą – najświeższa odsłona Doom, podobnie jak jej brat Wolfenstein, działa na API Vulkan, więc o wydajność nie musimy się obawiać. Spadki poniżej 60 FPS w praktyce nie występowały i najprzyjemniej grało się na zablokowanych właśnie 60 klatkach.

Komu polecamy HP ENVY 15?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ nie jest to sprzęt tani. Konfiguracja, którą testowaliśmy, jest obecnie dostępna w sklepach za 8999 zł, czyli praktycznie tyle samo, co testowany moment wcześniej OMEN 15 z szybszą kartą graficzną (ale też z 2x mniejszą pojemnością pamięci). Takie zestawienie przekreśla nowego ENVY dla każdego, kto szuka laptopa tylko albo głównie do grania.

HP ENVY 15 OLED - podświetlenie klawiatury
Klawiatura jest bardzo ergonomiczna - nawet po kilkugodzinnej pracy nad projektem (lub grą :P) nie czujemy się zmęczeni.

Pozostaje zatem cały sektor osób szukających laptopa do pracy w bardziej zaawansowanych niż pakiet Office środowiskach. Z całą pewnością największym atutem HP ENVY 15 jest matryca AMOLED, która to jest praktycznie spełnieniem marzeń osób pracujących z grafiką. Przy jej opisie zapomnieliśmy dodać, że jest ona również dotykowa, choć w przypadku 15,6” bez opcji choćby odchylenia pokrywy o 180 stopni, nie jest to szczególnie użyteczne (w naszym mniemaniu).

Zaskakująca mobilność, wyrafinowany design i oszałamiająca jakość obrazu – właśnie z takim laptopem chcesz wejść na spotkanie z klientem w sprawie twojego projektu!”

Na pochwałę zasługuje też czas pracy na baterii i kultura pracy, z wyjątkiem może głośności przy minimalnym obciążeniu. Wydajność jest na poziomie, który zadowoli każdego profesjonalistę (zwłaszcza że część aplikacji potrafi wykorzystać zastosowane w kartach serii RTX rdzenie od głębokiego nauczania). Niejako bonusem tutaj jest możliwość ogrania nawet najnowszych tytułów w najwyższych ustawieniach i przy zwykle bardzo dobrej płynności.

HP ENVY 15 OLED - widok z drugiego profilu
Niestety zdjęcia nie są w stanie oddać tego, jak pięknie prezentuje się zastosowana tu matryca.

Oczywiście można by powiedzieć, że do pracy 15,6” to zdecydowanie za mało, a 4K to absurd dla tej przekątnej. Zgadza się. Tylko że nie kupimy przecież laptopa z matrycą 27-32”, więc dodatkowy monitor do pracy na laptopie i tak jest zawsze mocno wskazany. Natomiast wbudowana matryca OLED idealnie sprawdzi się do sprawdzania podglądu wykonanej pracy (grafiki/filmu) bez obawy o przekłamanie w kolorach. Ostatecznie też nie znajdziemy niczego lepszego, aby naszą pracę zaprezentować na spotkaniu z klientem.

Nas laptop naprawdę zachwycił i uważamy, że z pewnością jest wart swojej ceny, zwłaszcza jeżeli traktujemy go jako narzędzie do pracy. Widać to zresztą po braku streszczenia wad w podsumowaniu, gdyż te są praktycznie pomijalne (głównie mowa o średnich głośnikach i kamerze, ale zabolał nas też brak RJ45). Znaczek Super Produkt w pełni zasłużony, a za OLED w laptopie przyznajemy też Super Innowację!

Ocena HP ENVY 15 z matrycą OLED 4K

  • Niespotykanie (w laptopach) piękna dotykowa matryca AMOLED 4K
  • Z bardzo skutecznym HDR (600+ nit) i blisko 100% pokryciem Adobe RGB
  • Po kalibracji zarówno DCI-P3, jak i Adobe RGB, nie przekraczają średniej 1,5 delta E
  • W dodatku nie smuży!
  • Ale reszta laptopa też jest bardzo dobra – zwłaszcza bateria trzymająca ponad 8 h pracy
  • Jakość wykonania stoi najwyższym poziomie (całość z aluminium)
  • Jest lekki i chudy jak na zastosowane podzespoły
  • Wydajność idealna do nawet najbardziej wymagających zadań
  • Gry też działają płynnie na ultra, a przy tym wyglądają oszałamiająco (dzięki matrycy!)
     
  • Głośniki grają tylko poprawnie
  • Kamerka internetowa odstaje jakością od reszty i nie posiada fizycznej przesłony
  • Wentylatory potrafią być słyszalne nawet przy zwykłej pracy
  • Po spojrzeniu na jego matrycę, inne monitory wydają się wyprane z kolorów
  • Brak RJ45

98%4,9/5

Super ProduktSuper JakośćSuper DesignSuper InnowacjaSuper Mobilność

Warto zobaczyć również:

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    hexon6
    3
    9000zł za RTX 2060 Max-Q. Chyba kogoś tutaj pogieło. Wiem, że to jest lepszy jakościowo laptop, ale bez przesady. Jeszcze żeby było tego mało to rozdzielczość 4K do 15cali. Bez skalowania to by z lupą trzeba podchodzić.
    • avatar
      ncc1701
      3
      16:9... Next...
      Ciekawe kiedy do producentów zacznie docierac, że oglądanie filmów na laptopie to tylko jedna z możliwosći i wcale nie najważniejsza. We WSZYSTKICH innych zastosowaniach lepiej sie pracuje na 16:10, 3:2 albo wręcz 4:3...
      Może i marudzę, ale mam 14" Asusa VivoBook (16:9) oraz 13" MateBook X Pro od Huawei (3:2) i różnica jest kolosalna.
      • avatar
        brettsinclairdannywilde
        1
        Do pełni szczęścia zabrakło jeszcze jednego natywnego wyjścia video, dlatego jednak pozostanę przy Omenie.
        • avatar
          LOLCATpl
          1
          "Domyślne działanie klawiszy F1-F12 to przyciski funkcyjne i nie znaleźliśmy opcji zmiany tego podejścia." w BIOSie da się to zmienić
          • avatar
            jeomax.co.uk
            1
            Od strony naprawczej pewnie porazka. Klawiatura wyglada na "zintegrowana" z palmrestem przez kilkadziesiat plastikowych, rozpuszczalnych "czopkow" - padnie jeden klawisz, kupuj pan caly palmrest. Metalowe wykonanie jest fajne, ale porysuje sie/peknie obudowa ekranu - kupuj pan lid-a cztero- a moze i piecio-krotnie drozszego od podobnych serii, tylko ze plastikowych (jak to bylo z Toshibami S50 versus P50). Choc pewnie trzeba sie cieszyc, ze nie ma - jak w przypadku Samsunga Chronosa - "firmowego" (nietypowego oczywiscie) zlacza video, o ktorym nawet zaden punkt obslugi klienta nie slyszal i nie wie, kabelek o jakim symbolu trzeba nabyc, zeby podlaczyc lapka do np. staego projektora VGA.
            • avatar
              mich64
              1
              To inflacja tak podbija ceny laptopów czy producenci tak je podnoszą? Zrobił się jakiś obłęd.
              • avatar
                Chiny_X
                1
                15 cali i 4k jest tak samo rozsądnie jak intel w tym lapku.
                Ani to do pracy, bo procesor dziadowski, ani do grania.
                Żadnej gry nie przetestowaliście w natywnej rozdzielczości?
                Jedyne, po co ktoś chciałby kupić ten laptop to, żeby nim szpanować...
                • avatar
                  cattani43
                  1
                  Mam pytanie czy lupa wystarczy do czytania dla starszego gościa tekstu na ekranie tego lapka? Bo Ja już mam problem na fullHD bo zmiana wielkości czcionki nie daje zbyt wiele jeżeli aplikacje wychodzą poza ekran.
                  • avatar
                    Bartusiak69
                    1
                    Gdyby miał odchylenie 180 stopni to brałbym go pod uwagę jak niedostępne w Polsce Lenovo Yoga C940 z GTX 1650 czy też HP Spectre x360. Taki laptop jest idealny jak ktoś studiuje, programuje, zajmuje się grafiką i potrzebuje być mobilnym - komputera i laptopa "klocka" co na baterii trzyma 1h nie będzie brał ze sobą wszędzie.
                    • avatar
                      rlego
                      1
                      i znowu srebrna klawiatura, ktora po wlaczeniu diod staje sie nieczytelna, jesli nie ma pelnej ciemnosci w pomieszczeniu
                      • avatar
                        elvis1991
                        1
                        W razie w TCL odpisał. Wojtku i obwiniają yt i nf
                        • avatar
                          lordex
                          1
                          nie "peek" tylko "peak"
                          • avatar
                            Przem0l
                            1
                            Brak DP lub miniDP = elektro śmieć. No ale ktoś to i tak kupi...
                            • avatar
                              belliash
                              1
                              Czego tu zazdrościć? Wystarczy ze telefon mam z ekranem dotykowym i co chwile musze go czyścić.
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                W sumie to nie wiadomo dla kogo jest ten lapek. Oled dla twórców? wypali się. jakiś nowy cpu intel? słabo to widzę. obcięta grafika. zaklejona bateria. wszystko srebrne i podświetlenie to sobie można. jedynie cena wypasiona.
                                • avatar
                                  Micko93
                                  0
                                  Miałem kiedyś przyjemność korzystać z jednej z odsłon Envy i laptop zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Myślę że ten model nie będzie inny. A swoją drogą ciekawe jak będzie wypadał w porównaniu z Zenbookiem na OLEDzie.
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    lapek za 9k PLN tylko dlatego, bo ekran to OLED oraz intel core 10th gen. jakoś tego nie widzę tym bardziej, że do lapków też zawitała chora moda na baterię której nie da się w prosty sposób wymienić, i to przy takiej cenie.

                                    kolejna sprawa. OLED dla twórców treści. Przecież przy takim zastosowaniu mamy mnóstwo statycznych elementów wyświetlanych na ekranie. Czy to coś w ogóle przetrwa taką eksploatację? czy to już jest ten poprawiony dobry OLED ?
                                    • avatar
                                      elvis1991
                                      0
                                      Do Autora :)
                                      Pisałem Ci z 5 maili w sprawie TCL jak bd miał chwilę prośba o odpowiedź
                                      pzdr
                                      • avatar
                                        Tosiek96
                                        0
                                        OLED robi robotę to fakt, ale czy pozjadał konkurencje to nie byłbym taki pochopny tym bardziej, że nowy Zenbook na OLEDZie jest mocno konkurencyjny do tego modelu
                                        • avatar
                                          CobraCobretti
                                          0
                                          Myślę, że to nie 2005 rok żeby komuś zazdrościć laptopa, choćby miał on HDMI 4.2, ekran 8K i 64GB RAMU.

                                          Witaj!

                                          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                          Połącz konto już teraz.

                                          Zaloguj przez 1Login