HP Spectre x360 z piętnastocalowym ekranem pokazuje, że laptopy konwertowalne trzymają się bardzo dobrze, a swoim użytkownikom mają bardzo dużo do zaoferowania.
- przepiękny wyświetlacz AMOLED; - mocny procesor i karta graficzna; - wygodna klawiatura; - bardzo solidnie wykonana obudowa; - atrakcyjna stylistyka; - czytnik linii papilarnych + kamera IR; - dwa złącza Thunderbolt 3 i pełnowymiarowe HDMI 2.0; - niezłe głośniki;
Minusy- głośna praca przy mocnym obciążeniu; - czas pracy na baterii mógłby być dłuższy; - dość ciężka obudowa.
Kiedy poniższy laptop trafił w moje ręce, nie mogłem oprzeć się wrażeniu deja vu. Po prostu gdzieś już to wcześniej widziałem. Uważni czytelnicy benchmarka skojarzą to zapewne z publikowaną kilka miesięcy temu recenzją laptopa HP Spectre x360 13. I będzie to całkiem słuszne skojarzenie, bowiem oba urządzenia są do siebie bardzo wizualnie zbliżone. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, a tych "piętnastka" ma w zanadrzu całkiem sporo.
Nomen omen największym z nich jest oczywiście rozmiar. Wyświetlacz tym razem ma przekątną aż 15,6 cala, co w przypadku laptopów konwertowalnych owszem zdarza się, ale niezbyt często. W dodatku stosunek ekranu do obudowy wynosi aż 90,01 procent, co jest świetnym wynikiem. Takich niespodzianek jest tutaj zresztą więcej, a wszystkie po kolei postaram się omówić.
Oto co znajdziecie w recenzji HP Spectre x360 15:
Wizualne fajerwerki i najwyższa jakość
Wrażenie, że w przypadku obcowania z tym laptopem będzie nam towarzyszyć mnóstwo przyjemności i pozytywnych emocji towarzyszyło mi od samego początku. Praktycznie od momentu rozpakowania sprzętu. Laptop otrzymujemy w eleganckim opakowaniu. Jego złoto-czarna kolorystyka spójna jest ze stylistyką laptopa i od razu wzbudza efekt premium. Tak samo zresztą było w przypadku "trzynastki".
Laptop jest bardzo solidnie zapakowany, nic nie ma prawa mu się stać w trakcie transportu. Oprócz samego komputera, w pudełku umieszczony jest jeszcze zasilacz oraz dodatkowe akcesoria - rysik i etui na laptopa.
Zwłaszcza to ostatnie cieszy, gdyż laptop będzie odpowiednio chroniony w trakcie jego przenoszenia i podróżowania z nim, a przy produktach z tej półki cenowej, nikt chyba nie chce, aby sprzęt ucierpiał w drodze lub jego obudowa się porysowała i przestała prezentować się tak efektownie.
Laptop waży 1,92 kg, co jest sporą wartością, zwłaszcza jak na mobilny sprzęt, a do takich zwykło się zaliczać laptopy 2w1. Większy niż zazwyczaj ekran robi jednak swoje. Cięższa obudowa to jednak stosunkowo niewielka cena za jakość wykonania i ogólną solidność całej konstrukcji. A w przypadku HP Spectre x360 15 stoją one na absolutnie najwyższym poziomie.
Nie ma mowy o uginaniu się jakichkolwiek elementów. I mówię tutaj zarówno o pokrywie ekranu, jak i klawiaturze. Całość jest sztywna i nieugięta niczym warta przed pałacem Buckingham. Nic nie robi na niej wrażenia. Nawet pełne podziwu spojrzenia wszystkich wokół, a tych gwarantuję, że będzie sporo - jeśli będziecie mieć szczęście korzystać z tego laptopa.
Połączenie złota i czerni, efektownie ścięte krawędzie, brak opatrzonych już zaoblonych lub prostych konstrukcji, to zdecydowany powiew świeżości w stylistyce laptopowej, a to się ceni.
HP Spectre x360 15 jest oczywiście laptopem konwertowalnym, a co za tym idzie, jego ekran można obracać o 360 stopni. Umożliwiają to specjalne zawiasy.
Działają one bardzo płynnie, a jednocześnie utrzymują ekran w ustalonej pozycji. Efekt chybotania ekranu przy zmianie jego pozycji lub w trakcie przenoszenia laptopa jest minimalny, co bardzo dobrze świadczy o wysokiej jakości wykonania tego elementu.
Obracany ekran daje zupełnie nowe możliwości korzystania z laptopa. Można go np. ustawić w taki sposób i obsługiwać za pomocą dotyku. System Windows automatycznie zasugeruje przejście w tryb tabletu i wyłączy klawiaturę, aby uniknąć przypadkowych naciśnięć klawiszy.
Duża przekątna ekranu ma swoje oczywiste zalety w postaci większej przestrzeni roboczej. Bardziej komfortowo przegląda się strony internetowe, czy zdjęcia. Jeśli jednak chcielibyśmy przez dłuższy czas korzystać ze Spectre x360 15 jak z tabletu i trzymać go w ręce, to jego niemal 2 kg wagi, szybko wybije nam to z głowy - ręce szybko się zmęczą. Znacznie lepiej sprawdza się ustawienie laptopa na biurku lub innej stabilnej płaskiej powierzchni i korzystanie w ten sposób.
Nowoczesny zestaw portów
Jak na laptopa z górnej półki przystało, mamy tutaj do dyspozycji adekwatny zestaw złączy. Po lewej stronie znalazło się miejsce dla pełnowymiarowego wyjścia HDMI w wersji 2.0b oraz gniazda zasilania i gniazdo audio combo. Na zdjęciu widać również przycisk zasilania umieszczony w bardzo nietypowym miejscu, w narożniku obudowy (można spędzić chwilę na jego szukaniu za pierwszym razem).
Po przeciwnej stronie mamy kolejne złącza. Są to pojedyncze USB 3.1 typu A oraz dwa porty Thunderbolt 3 / USB typu C (z obsługą DisplayPort 1.4)
Mimo wąskiej obudowy zdołano jeszcze zmieścić czytnik kart pamięci microSD oraz fizyczny wyłącznik kamery internetowej Web Cam Kill Switch. Za jego pomocą można szybko ukryć się przed światem i zwiększyć swoją prywatność.
Mikrofon można szybko wyłączyć korzystając z klawisza F12, a dźwięk wyciszyć klawiszem F6. Miłym akcentem są diody umieszczone na klawiszach, świecące, kiedy odpowiednio mikrofon i dźwięk są wyłączone.
Pozostając w temacie bezpieczeństwa i wygody warto wspomnieć o umieszczonym na panelu roboczym czytniku linii papilarnych. Działa on szybko, jest precyzyjny i nie miałem do jego pracy żadnych uwag. To bardzo szybki sposób na logowanie do systemu i utrudnienie dostępu do komputera osobom do tego niepowołanym.
HP Spectre x360 15 wyposażony jest ponadto w kamerę na podczerwień służącą do rozpoznawania twarzy. Współpracuje ona z technologią Windows Hello, a więc można i z tego rozwiązania korzystać do logowania do systemu.
Zamykając tę część recenzji, wspomnę jeszcze w kilku słowach o klawiaturze. Mamy tu do czynienia z klawiaturą wyspową. Jak wspomniałem już wcześniej, konstrukcja jest bardzo sztywna, więc nie zaobserwujemy żadnego uginania się przestrzeni między klawiszami. Całość jest solidna, punkt nacisku na klawisze jest dobrze wyczuwalny, co zwiększa komfort pisania. Nie zabrakło oczywiście podświetlenia (dwa stopnie regulacji intensywności).
Zastrzeżenia można mieć do klawiszy strzałek wciśniętych pomiędzy pozostałe przyciski. Brak przestrzeni między nimi, a pozostałymi klawiszami nieco utrudnia korzystanie z nich. Podobnie jest z panelem numerycznym. Cieszy jego obecność, ale przydałaby się wyraźniejsza granica oddzielająca go od reszty.
Jeśli chodzi o touchpad, to jest on sporych rozmiarów. Ma wydłużony kształt i otoczony jest złotą, błyszczącą ramką. Działa poprawnie. Przyciski są zintegrowane z płytką dotykową. Ich klik jest wyraźnie słyszalny, ale nie nazbyt głośny.
Dodatkowe oprogramowanie
Jak każdy producent, także i HP oferuje laptopa z pokaźnym zestawem preinstalowanych aplikacji, dzięki którym możemy w pełni kontrolować stan urządzenia, personalizować jego wygląd i działanie, a nawet zwiększyć jego funkcjonalność.
Jedną z aplikacji jest HP Command Center. Umożliwia ona m.in. wybór profilu zasilania i dostosowanie go do aktualnie wykonywanych zadań. Przygotowane przez producenta opcje są nastawione na wydajność, cichą pracę, maksymalne chłodzenie oraz tryb zrównoważony.
Z kolei aplikacja HP Display Control umożliwia w łatwy sposób na zmianę profilu wyświetlanego obrazu, aby uzyskać jak najlepszą jego jakość. Pracując nad edycją zdjęć można wybrać profil Adobe RGB, oglądając film przełączyć na przestrzeń barw DCI-P3, a do przeglądania internetu wybrać sRGB. W ten sposób w pełni wykorzystuje się możliwości ekranu.
Ponieważ jest to laptop stworzony z myślą o pracy, to przydatne mogą być także dodatkowe narzędzia zapewniające bezpieczeństwo i ochronę prywatności. Są to ExpressVPN oraz menedżer haseł LastPass Premium.
Specyfikacja testowanego HP Spectre x360 15
Model: | HP Spectre x360 15-eb0008nw |
Cena: | sugerowana to 1999 funtów (ok. 10 000 zł) |
Gwarancja: | 2 lata |
System operacyjny: | Windows 10 Pro |
Klawiatura: | wyspowa, podświetlana |
Touchpad: | matowy, gładki; obsługa gestów, wielodotykowy; przyciski zintegrowane z płytką |
Ekran: | 15,6", 3840x2160; AMOLED, matowy; True Black HDR dotykowy (10-punktowy); 100% DCI-P3; maksymalny kąt odchylenia ekranu - 360 stopni |
Procesor: | Intel Core i7-10750H (2,6 GHz bazowy, 5 GHz boost); 6 rdzeni / 12 wątków; technologia 14 nm, TDP 45 W |
Pamięć: | RAM: 16, DDR3 2666 MHz brak możliwości rozbudowy |
Karta graficzna: | zintegrowana: Intel UHD Graphics dedykowana: Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Max-Q (4 GB GDDR6) |
Dysk: | 1 TB SSD M.2 NVMe |
Model dysku: | KXG60ZNV1T02 Kioxia |
Bateria: | 6-komorowa, 72.9 Wh, Li-Ion |
Wymiary: | 359 x 226 x 19,9 mm |
Waga: | 1.92 kg |
Materiały obudowy: | matowa, stop magnezu |
Komunikacja bezprzewodowa: | Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax; Bluetooth 5.1 |
Złącza: | 2x Thunderbolt 3 / USB typu C (z obsługą DisplayPort 1.4) 1x USB 3.1 typu A; HDMI 2.0b; gniazdo audio/mikrofonowe |
Dodatkowe funkcje i wyposażenie: | kamerka internetowa HD (z podczerwienią); wsparcie dla Windows Hello; czytnik kart micro SD; fizyczny wyłącznik kamery; cztery głośniki Bang&Olufsen dwa mikrofony rysik HP MPP 2.0 Tilt Pen |
OLED z pełnym pokryciem palety barw
No dobrze, oględziny dokonane, czas przejść do testów praktycznych. Te rozpoczynamy od rzutu okiem na wyświetlacz laptopa. A jest na co popatrzeć, bo producent zainstalował tutaj 15,6 calową matrycę OLED o rozdzielczości 3840x2160 pikseli i wykorzystujący technologię True Black HDR. I tak, obraz na niej wyświetlany brzmi dokładnie tak dobrze, jak można po tym wstępie oczekiwać.
I nie jest to tylko indywidualne odczucie, ale ma swoje odzwierciedlenie w faktycznych pomiarach. Matryca pokrywa niemal sto procent palety sRGB, Adobe RGB oraz DCI-P3 (przy czym objętość każdej z palet jest znacznie większa - szczególnie w przypadku sRGB).
To fantastyczne rezultaty, stawiające laptopa w absolutnej czołówce pod względem jakości matrycy
Poniżej prezentujemy graficzną wizualizację poszczególnych palet kolorów.
Od lewej wizualizacje pokrycia: sRGB, DCI-P3, Adobe RGB (kliknij, aby powiększyć).
Kolejnym dowodem na jakość matrycy jest sprawdzenie poprawności wyświetlania kolorów. Średni wynik Delta E na poziomie 0,54 jest doskonały.
Pomiar Delta E wskazuje doskonałe odwzorowanie barw
Także pod względem równomierności podświetlenia matryca wypada bardzo dobrze. Widoczne odchylenia od normy są praktycznie niedostrzegalne gołym okiem, zwłaszcza przy jasności ustawionej na maksymalnym poziomie.
O czym świadczą wszystkie te dane? HP Spectre x360 15 zachwyci jakością generowanego obrazu absolutnie każdego. Oznacza to nie tylko, że filmy na YouTube i seriale na Netflixie prezentować się będą okazale (chociaż jest to oczywiście bardzo istotne).
Tak wysoki poziom pokrycia palety barw i wiernie odwzorowane kolory sprawiają, że laptop świetnie nada się także do pracy z grafiką, zdjęciami i aplikacjami do projektowania, gdzie precyzja jest jeszcze bardziej istotna od prostego efektu "wow".
Warto jezscze wspomnieć, że ekran pokryty jest warstwą antyrefleksyjną, która zapobiega odbijaniu się otoczenia. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo rzadko spotykane w dotykowych wyświetlaczach, które najczęściej cechują się błyszczącą powierzchnią działającą jak lustro. Tutaj ten efekt jest zminimalizowany.
Z kolei szkło Corning Gorila Glass zapewnia lepszą ochronę ekranu przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi.
Rozkręcamy imprezę z B&O
Skoro jesteśmy już przy multimediach, to nie mogę nie wspomnieć o systemie audio przygotowanym przez Bang & Olufsen. Składają się na niego cztery głośniki, dwa na panelu roboczym pod ekranem, a dwa na spodzie obudowy. Są one w stanie rozkręcić niejedną imprezę, a do oglądania filmów są bardziej niż wystarczające. Co ważne, nawet przy maksymalnej głośności dźwięk pozostaje czysty i pozbawiony zakłóceń.
Na laptopie jest preinstalowana aplikacja Bang & Olufsen Audio Control. Za jej pomocą możemy zmieniać charakter dźwięku generowanego przez system audio. Wybierać możemy spośród trzech profili, a każdy z nich dodatkowo można dowolnie dostrajać do własnych preferencji.
Testy baterii, czyli cena OLEDA
Długość czasu pracy na akumulatorze wykonałem za pomocą PC Mark 10, którego wbudowane benchmarki symulują realne korzystanie z laptopa z wykorzystaniem różnych scenariuszy.
Wyniki pomiarów podtrzymania pracy na baterii [minuty]
Test Gaming (maksymalna wydajność, jasność 100%) | 75 (1 h i 15 min) |
Test Video (lepsza bateria, jasność 50%) | 306 (5 h i 6 min) |
Test Modern Office (tryb lepsza bateria, jasność 40%) | 460 (7 h i 40 min) |
Test Idle (tryb oszczędzanie energii, jasność 30%) | 685 (11h i 25 min) |
Jak widać, nie są to wyniki rzucające na kolana, i byłoby tak faktycznie, gdyby nie jeden fakt - mamy tutaj wyświetlacz OLED o rozdzielczości 4K. Ma to swoje konsekwencje w postaci czasu pracy krótszego niż w laptopach z klasycznymi IPS'ami, szczególnie o standardowej rozdzielczości Full HD. Na szczęście energię można szybko uzupełnić. Przy wyłączonym laptopie wystarczy 30 minut, aby naładować akumulator w 50 procentach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologi HP Fast Charge.
Temperatury pracy i system chłodzenia
Jak na laptopa konwertowalnego HP Spectre x360 15 wyposażony jest w mocarne podzespoły. Jednocześnie jego obudowa wciąż pozostaje stosunkowo smukła (nawet jeśli sam laptop waży prawie 2 kg). Widać to w kulturze pracy laptopa. Przy mocnym obciążeniu podzespołów wentylatory potrafią mocno się rozkręcić i laptop staje się na tyle głośny, że sięgnięcie po słuchawki wydaje się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.
Po lewej temperatura w spoczynku, a po prawej pod obciążeniem
Powierzchnia obudowy jest też w stanie dość mocno się nagrzać. Na środku klawiatury zmierzyłem temperaturę 45 stopni Celsjusza. Wartości powyżej 40 stopni notowałem również w górnej części panelu roboczego. Przestrzeń pod nadgarstkami pozostaje na szczęście przyjemnie chłodna. Podwyższone temperatury nie powinny więc doskwierać w trakcie pracy, czy pisania.
Przy dłuższych sesjach, szczególnie jeśli korzystamy z mocniej obciążających system aplikacji, polecam ustawienie laptopa na biurku, czy innym stole. Spód obudowy nagrzewa się bowiem nawet mocniej (miejscami przekraczając 50 stopni Celsjusza), co szybko stanie się nieznośne.
Dysk SSD jest szybki...ale są szybsze
Laptop wyposażony został w dysk SSD Toshiba o pojemności 1 TB. Jest to szybki nośnik i przez zdecydowaną większość czasu trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia co do jego pracy.
Przez ten kilkanaście dni, w trakcie których korzystałem ze Spectre, zauważyłem, że nie proces uruchamiania laptopa "od zera" trwa nieco dłużej niż można by oczekiwać. Poza tym wszystko działa ok. Pojemność 1000 GB też powinna każdemu wystarczyć.
Wydajność HP Spectre x360 15
Rozpoczynamy sekcję, w której sprawdzamy wydajność laptopa. Zaczynamy od PC Mark 10. Przed rozpoczęciem testów laptop został zaktualizowany do najnowszej wersji Windows 10 Pro, także wszelkie sterowniki zostały zaktualizowane. W trakcie testów laptop podpięty był do stałego źródła zasilania, a tryb zasilania ustawiony na najwyższą wydajność.
PC Mark 10
[punkty] wynik ogólny
Hyperbook GTR87 VR3 SLI Core i7-8700K, 2x GTX 1080 | 8473 |
Lenovo Legion Y540 Core i7-9750H, GTX 1650 | 5662 |
Asus FX505DU AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti | 5399 |
Dream Machines G1050Ti-17PL32 Core i7-8750H, GTX 1050Ti | 4855 |
Lenovo Yoga C940 Core i7-1065G7, Intel Iris Plus | 4665 |
Huawei MateBook 13 - 2020 Intel Core i7-10510U, GeForce MX250 | 4379 |
HP Spectre x360 15-eb0008nw Core i7-10750H, GTX 1650 4GB | 4218 |
Dream Machines G1650-15PL61 Core i5-10300H, GTX 1650 4GB | 4053 |
Dell Latitude 7400 2w1 Intel Core i5-8365U, UHD Graphic 620 | 3970 |
Huawei MateBook X Pro - 2020 Intel Core i7-10510U, GeForce MX250 | 3965 |
Huawei MateBook 13 - 2019 Core i7-8565U, Geforce MX150 | 3873 |
Asus ZenBook UX430U Core i7-8550U, Geforce MX150 | 3726 |
HP Spectre x360 13-aw0011nw Core i7-1065G7, Intel Iris Plus | 3664 |
Lenovo IdeaPad S540 AMD Ryzen 5 3500U, Vega 8 | 3618 |
Asus ZenBook UX433FN Core i7-8565U, Geforce MX150 | 3488 |
Asus ZenBook UX434 Core i5-10210U, Geforce MX250 | 3329 |
Dell Inspiron 13 7386-8236 Core i7-8565U, Intel HD 620 | 2963 |
Huawei MateBook X Pro Core i7-8550U, Geforce MX150 | 2898 |
Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 Core i7-8565U, Intel HD 620 | 2829 |
Dell XPS 13 9380-6311 Core i7-8565U, Intel HD 620 | 2783 |
Fujitsu LifeBook U939X Core i5-8365U, Intel HD 620 | 2650 |
HP Envy x360 13 AMD Ryzen 5 3500U, Radeon Vega 8 | 2628 |
Przyznam, że wyniki dość mocno mnie zaskoczyły, gdyż spodziewałem się rezultatu przynajmniej o kilkaset punktów wyższego. Powtarzałem jednak test wielokrotnie, a wyniki za każdym razem oscylowały wokół poziomu 4200 pkt.
Sprawdziłem jeszcze, jak wypadł laptop w pozostałych w teście PCMark 10 Extended i w testach PCMark 8 w trybie Accelerated.
Wyniki pozostałych testów PCMark [pkt]
Model laptopa: | HP Spectre x360 15 |
PCMark 8 Work: | 4316 |
PCMark 8 Home: | 3405 |
PCMark 8 Creative: | 4461 |
PCMark 10 Extended | 4498 |
Kolejnym z testów w naszej procedurze jest Cinebench, w którym weryfikowana jest wydajność CPU. Tutaj wyniki prezentują się już znacznie lepiej.
Testy wydajności renderowania Cinebench
Model laptopa: | HP Spectre x360 15 |
Cinebench R15 Single Core: | 195 cb |
Cinebench R15 Multi Core: | 889 cb |
Cinebench R15 OpenGL: | 121.82 FPS |
Cinebench R20 Single Core: | 438 cb |
Cinebench R20 Multi Core: | 2160 cb |
Prezentujemy jeszcze na koniec wynik z PassMark:
Pora przejść do kolejnej porcji suchych faktów, tym razem będą to wyniki wydajności 3D. Zaczynamy od 3DMark.
3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny
Hyperbook GTR87 VR3 SLI Core i7-8700K, 2x GTX 1080 | 11043 |
Asus FX505DU AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti | 5046 |
Lenovo Legion Y540 Core i7-9750H, GTX 1650 | 3657 |
Dream Machines G1650-15PL61 Core i5-10300H, GTX 1650 4GB | 3624 |
HP Spectre x360 15-eb0008nw Core i7-10750H, GTX 1650 4GB | 3497 |
Dream Machines G1050Ti-17PL32 Core i7-8750H, GTX 1050Ti | 2515 |
Huawei MateBook 13 - 2020 Intel Core i7-10510U, GeForce MX250 | 1272 |
Huawei MateBook 13 - 2019 Intel Core i7-8550U, GeForce MX150 | 1191 |
Asus ZenBook UX430U Core i7-8550U, Geforce MX150 | 1041 |
Asus ZenBook UX434 Core i5-10210U, Geforce MX250 | 999 |
Huawei MateBook X Pro - 2020 Intel Core i7-10510U, GeForce MX250 | 977 |
Asus ZenBook UX433FN Core i7-8565U, Geforce MX150 | 937 |
Lenovo Yoga C940 (Performance) Core i7-1065G7, Intel Iris Plus | 908 |
HP Envy x360 13 AMD Ryzen 5 3500U, Radeon Vega 8 | 723 |
HP Spectre x360 13-aw0011nw Core i7-1065G7, Intel Iris Plus | 675 |
Dell Inspiron 15 5570 Core i5-8250U, AMD Radeon 530 | 540 |
Dla porządku prezentuję również wyniki pozostałych testów:
Pozostałe wyniki w 3DMark
3DMark Night Raid: | 18 443 |
3DMark Sky Dive: | 18 816 |
3DMark Fire Strike: | 8340 |
Uzyskane wyniki są zgodne z tym, co można oczekiwać. Nieco wyższe rezultaty uzyskały laptopy gamingowe o zbliżonej konfiguracji, ale są one najczęściej znacznie mniej smukłe, co przekłada się na lepsze chłodzenie podzespołów. Wyższa temperatura komponentów = niższe wyniki testowanego laptopa.
Testy wydajności w grach
Rzadko testowanie laptopów konwertowalnych w grach ma wielki sens, ale w przypadku HP Spectre x360 15 konwenanse idą w odstawkę. Nie na darmo mamy tutaj sześciordzeniowy procesor i dedykowaną kartę graficzną.
Testy wydajności w grach
Legenda | FPS średni |
Horizon: Zero Dawn FHD Lepsza wydajność | 57 |
Horizon: Zero Dawn FHD Oryginalne | 53 |
Horizon: Zero Dawn FHD Lepsza jakość | 43 |
Horizon: Zero Dawn FHD Najwyższa jakość | 34 |
Horizon: Zero Dawn UHD Lepsza wydajność | 23 |
Shadow of the Tomb Raider 1920x1080 ustawienia najwyższe | 42 |
Shadow of the Tomb Raider 1920x1080 ustawienia wysokie | 50 |
Shadow of the Tomb Raider 1920x1080 ustawienia średnie | 54 |
Shadow of the Tomb Raider 3840x2160 ustawienia niskie | 24 |
Wiedźmin 3 1920x1080 ustawienia ultra | 38 |
Wiedźmin 3 1920x1080 ustawienia wysokie | 49 |
Wiedźmin 3 1920x1080 ustawienia średnie | 69 |
Wiedźmin 3 3840x2160 ustawienia niskie | 29 |
Okazuje się, że na laptopie spokojnie będzie można pograć i to zarówno w nowe tytuły, jak i zasłużonego już Wiedźmina. Cyberpunk 2077 też na nim pójdzie jakby co:) Wszystko oczywiście pod warunkiem, że grać będziemy w Full HD. Natywna rozdzielczość UltraHD to zbyt duże wyzwanie dla takich podzespołów.
Czy warto kupić HP Spectre x360 15?
Czas przejść do podsumowania tej recenzji. Podobnie jak w przypadku swojego mniejszego odpowiednika, także "piętnastka" wywarła na mnie bardzo dobre wrażenie. To sprzęt, który sprawdzi się w zaskakująco dużej liczbie zastosowań, a każdy dzień z nim spędzony przynosi coś nowego. Dzięki swojej wszechstronności sprawdzi się w naprawdę wielu zastosowaniach. I nawet jeśli nie zawsze będzie to trafienie w dziesiątkę, to wystarczająco blisko środka tarczy, aby spełnić oczekiwania.
Przede wszystkim jest to laptop konwertowalny. Funkcja obracanego ekranu sprawdza się doskonale przy przeglądaniu internetu, zdjęć, czy podczas prezentacji wideo lub oglądania filmów. Zazwyczaj ekrany w laptopach 2w1 mają 13,3 lub 14 cali, a ta dodatkowa przestrzeń naprawdę robi różnicę, przez co konsumpcja treści staje się o wiele wygodniejsza i komfortowa.
Z jednym wyjątkiem. Korzystanie z trybu tabletu przez dłuższy czas jest utrudnione ze względu na wagę laptopa - 1,92 kg. To zbyt dużo, aby utrzymywać go w takiej pozycji jak klasyczny tablet, dlatego lepiej wybrać inną opcję i np. ustawić HP Spectre w pośrednim trybie podstawki lub trybie kinowym i obsługiwać go dotykowo.
Kolejnym atutem jest znajdujący się w zestawie rysik MPP 2.0 Tilt Pen do obsługi ekranu. Za jego pomocą można sporządzać odręczne notatki, szkicować, czy edytować zdjęcia. W najnowszej wersji rysika zdołano zredukować opóźnienia o 30 procent, a także poprawiono czas reakcji.
Dla osób preferujących ten sposób interakcji z komputerem jest to zdecydowanie argument na plus i z powodzeniem może być wykorzystywany do kreatywnej pracy. Plusem są także wymienne końcówki, które umożliwiają dostosowanie rysika do aktualnie wykonywanego zadania.
Zwłaszcza że nie trzeba za niego dodatkowo płacić. Rysik ładowany jest za pomocą złącza USB-C, a akumulator wystarcza nawet na 30 dni pracy. Kabel ładujący jest w zestawie.
Rysik zaopatrzony jest w dwa przyciski, którym można przypisać określone funkcje. Służy do tego celu aplikacja HP Pen Control.
Skoro przy ekranie już jesteśmy, nie sposób przejść obojętnie obok jego jakości. Matryca OLED o rozdzielczości UltraHD jest wprost rewelacyjna. Świetnie odwzorowane kolory, szerokie kąty widzenia, głęboki kontrast i dobra jasność wyświetlacza czynią go jednocześnie świetnym ekranem do oglądania filmów, ale jednocześnie doskonałym narzędziem do profesjonalnej pracy wymagającej precyzyjnego odtwarzania barw. HP Spectre x360 15 poradzi sobie w każdej z tych sytuacji.
O profesjonalnym przeznaczenu tego laptopa świadczy też fakt, że HP Spectre x350 15 jest pierwszym laptopem z serii konsumenckiej HP, który wyposażono w biznesowy system operacyjny Windows 10 Pro.
Laptopy konwertowalne rzadko mogą pochwalić się mocnymi podzespołami. Wymusza to ich smukła, mobilna konstrukcja. Tutaj wewnątrz obudowy jest więcej miejsca, więc i komponenty są znacznie potężniejsze. Na tyle mocne, że laptop poradzi sobie nawet jako sprzęt do gier. Oczywiście nie jest to jego podstawowe zastosowanie, ale skoro jest taka możliwość, to czemu z niej nie skorzystać? Wspomniane wcześniej profesjonalne zastosowania, a w związku z tym obsługa wymagających aplikacji, nie będzie stanowić dla tego laptopa problemu.
Za łączność odpowiada Wi-Fi 6 generacji oraz Bluetooth 5.0. Dzięki temu połączenie z internetem jest szybsze i stabilniejsze, co w oczywisty sposób wpływa pozytywnie na komfort i efektywność pracy.
Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania HP Spectre x360 15. Nie można mieć tutaj absolutnie żadnych uwag - jest elegancko, niebanalnie, a zarazem solidnie. Zero kompromisów (aluminium w kolorze Nightfall, piaskowane, anodowane wykończenie).
Te można zauważyć jedynie w nie do końca satysfakcjonującym czasie pracy na jednym ładowaniu i dość wysokiej wadze (jak na laptopa konwertowalnego).
A ile to w ogóle kosztuje? W dniu testu laptop nie był oficjalnie dostępny w żadnej z dużych sieci z elektroniką, dlatego przyjąłem cenę sugerowaną przez producenta. W Wielkiej Brytanii wynosi ona 1999 funtów, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 10 tysięcy złotych. Sporo prawda? Niby tak, ale jeśli spojrzy się sprzęt, z którym sprzęt ten ma konkurować, to kwota ta wcale nie wydaje się oderwana od rzeczywistości. Dell XPS 15 jest jeszcze droższy, nie mówiąc o Apple MacBook Pro. Wszystko jest zatem kwestią punktu odniesienia.
W mojej ocenie HP Spectre x360 15 jest naprawdę godnym polecenia laptopem, który pomimo kilku niedociągnięć wymienionych wcześniej, wypada świetnie. Trudno mi sobie wyobrazić, aby jego nabywca mógł być z niego niezadowolony.
W polskich sklepach aktualnie dostępna jest wersja z grafiką Nvidia Geforce MX330 i procesorem Intel Core i7-10510U.
Ocena HP Spectre x360 15
- Przepiękny wyświetlacz AMOLED
- Mocny procesor i karta graficzna
- Wygodna klawiatura
- Bardzo solidnie wykonana obudowa
- Atrakcyjna stylistyka
- Czytnik linii papilarnych + kamera IR
- Dwa złącza Thunderbolt 3 i pełnowymiarowe HDMI 2.0
- Niezłe głośniki
- Głośna praca przy mocnym obciążeniu
- Czas pracy na baterii mógłby być dłuższy
- Dość ciężka obudowa
Warto zobaczyć równeż:
- Intel EVO - czy to rzeczywiście rewolucja w świecie laptopów?
- Praktyczny plecak HP - (nie tylko) na laptopa
- HP Elite Dragonfly z łącznością 5G i filtrem prywatyzującym - nowe wersje zachęcą biznesmenów?
Komentarze
5