Gry komputerowe

Pac-Man

przeczytasz w 1 min.

Pac-Man to kolejny w zestawieniu charyzmatyczny bohater gry komputerowej, który odniósł komercyjny sukces jako postać. Koszulki, plakaty, piosenki, a nawet własny serial – nie każdego spotyka taka sława. A pomyśleć, że sama gra z 1980 roku opierała się na dość prostych zasadach.

Pac-Man to żółta kulka, która jest bardzo żarłoczna. Jego zadanie polega na oczyszczeniu z wszystkich białych pigułek planszy przypominającej nieco dwuwymiarowy labirynt. Byłaby to z pewnością najnudniejsza gra pod słońcem, gdyby nie cztery podłe duszki, które utrudniają w sporym stopniu zabawę. Ich kontakt z Pac-Manem wiąże się śmiercią żółtego ulubieńca. Na szczęście każda z plansz oferuje dodatkowe „znajdźki”, które zmieniają jego oblicze – na przykład czyniąc go nietykalnym.

Mechanizm gry w Pac-Mana jest banalny, ale jak to w przypadku prostych gier bywa, wielu pozytywnie zakręconych z całego świata postanawia nieco utrudnić sobie zabawę. Kimś takim był na przykład Billy Mitchell, który w 1999 roku ustanowił w ciągu sześciu godzin rekord świata polegający na oczyszczeniu dostępnych w grze plansz z absolutnie wszystkiego, co można tam znaleźć (pigułki, bonusy, etc.).

Mało kto wie, że w oryginale Pac-Man nazywał się Puck-Man, jednak ze względu na plany eksportu gry na anglojęzyczne rynki (literce P blisko jest do F) zdecydowano się na zmianę imienia sympatycznego stworka. Było to marketingowo słuszne posunięcie, ponieważ żółta kulka stała się bohaterem kilkudziesięciu różnych gier na większość dostępnych platform, a także na stałe zakorzeniła się w popkulturze.

Ciekawostka: Rekord Billy’ego Mitchella jest nie do pobicia. Pac-Man ma tylko 256 plansz i więcej punktów niż zrobił to światowy rekordzista nabić się po prostu nie da. 

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login